Nauka programowania obiektowego

0

Siemka

Chciałbym zamówić trzy książki, polecano mi je na studiach, ale wychodzi mi to dosyć drogo (chcę po angielsku, żeby nie czytać o odpluskwianiu..), dlatego chciałbym skonsultować zakup. Mam na studiach programowanie w C++ i będziemy uczyć się programowania obiektowego. Zalecono mi przerobienie:

C++ Primer - widzę tutaj wstępnie brak polymorphismu (nie wiem co to jest, ale widziałem w kartach przedmiotu)

Clean Code - ale czy to nie jest jakieś starsze wydanie? Na Helionie widzę nowsze, może być to?

Design Patterns - stara książka, aktualna?

Do tego jakiś projekt, jeszcze nie wiem jaki, coś wymyślę, idę w weba, może jakaś przeglądarka..

Co sądzicie o tym zestawie książek? Jak to czytać? Design Patterns po przerobieniu C++ Primer a Clean Code doczytywać w trakcie obydwu pozycji?

1

C++ primer na pewno - bardzo dobra książka do C++. Dla pierwszego języka programowania książka jest najlepszym wyborem, bo przeprowadza przez wszystkie istotne zagadnienia w sensownej kolejności i kompleksowo.

Clean Code każdy programista powinien przeczytać, ale nie ma co się spieszyć. Jak już będziesz umiał pisać coś co działa to będzie czas na wdrażanie clean codu.

Design Patterns raczej bezużyteczne, wszystko da się znaleźć w internecie. Jak nie będziesz znał wzorców projektowych na początku studiów to nic się nie stanie.

3
Grzyboo napisał(a):

Design Patterns raczej bezużyteczne, wszystko da się znaleźć w internecie. Jak nie będziesz znał wzorców projektowych na początku studiów to nic się nie stanie.

Nawet lepiej, żeby ich nie znać. Wzorce projektowe zbyt wcześnie to nie jest dobry pomysł, bo i tak nie będziesz wiedział, po co one są (a niestety podręczniki tłumaczą "jak", a nie są w stanie wyłumaczyć "dlaczego")

0

Dzięki, a ten polymorphism? Bo z pewnością to przegoogluję, ale może jest w tej książce tylko np.pod jakąś inną nazwą? Podrzucam stronkę ze spisem, gdyby ktoś był tak uprzejmy rzucić okiem:

C++ Primer - table of contents

1

15.3. Virtual Functions
czyli jest polimorfizm

0

Okej, dziękuję. To wzorce odpuszczę, w tym semestrze przerobię C++ Primer i postaram się powoli wdrażać zasady czystego kodu.

Pozdrawiam

1

Tak na marginesie...
Zastanów się, czy chcesz ten przedmiot zdać porządnie, czy po prostu zdać.
Łatwiej i bardziej przyszłościowo byłoby Ci się uczyć programowania obiektowego na przykładzie innego języka. Np. C# lub Java.

Więc nawet jak kupisz tą książkę o C++, to nie katuj się nią i lepiej ucz się tylko tyle ile potrzeba, żeby zdać ;)
Chyba, że naprawdę zależy Ci na znajomości C++, to się nie hamuj ;)

1
Spine napisał(a):

Tak na marginesie...
Zastanów się, czy chcesz ten przedmiot zdać porządnie, czy po prostu zdać.

Ogólnie zacznijmy od tego, że przedmiot na studiach programowanie obiektowe, a prawdziwe programowanie obiektowe to dwie różne rzeczy.

0

Na studiach mogę dostać 3, to dla mnie nie ma problemu, pewnie po prostu będę robił to co trzeba, natomiast chciałbym nauczyć się pisać obiektowo, przynajmniej podstawy. Nie planuję kariery w C++, ale na uczelni będziemy korzystać z tego narzędzia, stąd ta książka. Na stacku jest napisane, że to książka o podstawach więc chyba nie będę się zgłębiał w jakieś dziwactwa C++? Nie chcę dokładać kolejnej technologii, bo i tak będę miał na studiach jeszcze C#, Jave, Pythona i inne języki, jak dołożę coś teraz to ciężko mi będzie z czasem. Może ewetnaulnie polecę jakieś podstawy Javy np.z JetBrains Academy na wakacjach i tam przerobię ponownie OOP na przykładzie innego języka.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1