Sztuczna inteligencja - praca inżynierska

0

Cześć,

powoli przymierzam się do wyboru tematu pracy inżynierskiej - zwykle napisanie jej trwa semestr, ale ja chcę dać sobie więcej czasu i (póki co) planuję wybrać temat teraz, a bronić się w sesji letniej za rok. I tu zaczyna się mój problem - w proponowanych tematach pojawił się temat, którego celem jest napisanie oprogramowania do wykrywania deepfake'ów. Temat wydaje mi się bardzo ciekawy, ale kompletnie nie wiem, co już powinnam umieć, żeby się w ogóle za niego brać (w planach studiów jest przedmiot 'metody sztucznej inteligencji' ale jeszcze go nie miałam). Rozmawiałam z potencjalnym promotorem ale niewiele mi wyjaśnił, na nic nie nakierował polecił się zgłosić jak się zdecyduję.
Ale właśnie - sama nie wiem na ten moment w co bym się wpakowała, wybierając taki temat. Zapytałam o jakąś "literaturę", cokolwiek co pozwoli mi się zorientować z czego takie oprogramowanie się powinno składać, czy coś - ale usłyszałam, że temat jest nowy i niewiele na ten temat znajdę.
Czy ktoś z Was orientuje się w takiej tematyce i może mi jakkolwiek nakreślić, z jakimi tematami powinnam się zapoznać?
Chcę się po prostu zorientować, czy to jest coś dla mnie, z czym będę w stanie sobie poradzić.

2

Słuchaj -- ja się orientuję na tyle, że po tym, co napisałaś, wygląda to nieróżowo. :/ No bo temat -- mimo, że ciekawy to -- moim zdaniem -- cholernie trudny (może przesadzam). Bardziej na mgr (albo i dr) bym widział niż na inż. A po drugie, jak tak Ci mówi promotor teraz, to nie wiem, czy się z nim dogadasz w czasie pisania... To jedyny promotor i jedyny temat?

0

@koszalek-opalek: no właśnie - temat jest na liście tematów inżynierskich więc - wydaje mi się - że jest opcja, że pisze się część takiego oprogramowania a nie całość (czasem przy innych tematach jest właśnie zaznaczone, że do wykonania jest część danego oprogramowania). I też się zastanawiam, czy to już nie jest próbka tego, jak będzie wyglądała dalsza współpraca :/
Tematów na stronie wydziału jest więcej - ale takie powiązane ze sztuczną inteligencją (póki co :( ) są prowadzone tylko przez tego promotora :/

1
mnygma napisał(a):

Tematów na stronie wydziału jest więcej - ale takie powiązane ze sztuczną inteligencją (póki co :( ) są prowadzone tylko przez tego promotora :/

Rozumiem, że musi być AI? :) Jeśli tak, to zostaje ten promotor -- ale może warto wybrać coś prostszego, bo mimo, że ciekawe, to może być później zniechęcające, szczególnie, jak będzie się trudno dogadać...

0
mnygma napisał(a):

wydaje mi się - że jest opcja, że pisze się część takiego oprogramowania a nie całość

I tak pewnie będziesz musiała zrozumieć jak to wszystko działa, a nie tylko Twoja część oprogramowania...
Bo częściowo, bez zrozumienia tematu to co byś mogła zrobić? Napisać GUI, w którym otwieramy film i ten przekazuje poszczególne klatki tego filmu do AI napisanego przez kogoś innego?
To by nie było takie trudne. Ale temat pracy nijak by się miał do Twojego wkładu :]

1

@mnygma: spotykam czasem rady, żeby wybrać temat prostszy niż trudniejszy, jak napisał @koszalek-opalek . Teoretycznie jest to uzasadnione choćby dlatego, że jeśli wybierzesz temat trudniejszy, prawdopodobnie znajdziesz mniej osób, które coś będą mogły pomóc. Z drugiej strony można argumentować, że wybierając temat trudniejszy, nie będziesz się nudzić. Wybór zależy więc m.in. od dostępnych materiałów, czasu, też od Twojego charakteru – czy lubisz wyzwania.

Być może wybrałaś dobry temat, być może zły, nie wiem. Dobrze jednak mieć przygotowane 3 tematy na wszelki wypadek (może być więcej, jak masz duży wybór): jeden taki, na który na pewno pracę skończysz i obronisz (nawet jeśli będzie Cię nudzić przez cały czas pisania); drugi taki, który byś naprawdę chciała (choć może być dużym wyzwaniem i istnieje ryzyko, że się zniechęcisz); trzeci taki, do którego możesz znaleźć najwięcej materiałów i/lub promotora, który dobrze zna się na nim, oraz z którym czujesz, że będzie Ci się dobrze współpracowało. (Może się zdarzyć, że wszystkie trzy będą tym samym tematem, choć lepiej mieć trzy różne oczywiście).

(Przepraszam, jeśli napisałem coś, co już wiesz).

4

Tutaj należałby się zastanowić nad różnicami między pracą magisterską, a pracą inżynierską. Praca magisterska to praca naukowa, powinna zawierać wyniki przeprowadzonych badań/analiz i przedstawiać jakieś wnioski. Oczywiście w trakcie badań często powstaje jakiś gotowy projekt. W moim przypadku był to np. detektor wykrywający reklamy w podkaście. Natomiast praca inżynierska to bardziej jakiś projekt techniczny, gdzie należy po prostu coś zbudować/zaprojektować w zależności oczywiście od kierunku. W przypadku takiego tematu jaki przedstawiłaś to raczej ciężko wg mnie to podpiąć pod pracę inżynierską. Jak już to na moje to powinno wyglądać mniej więcej tak, że bierzesz jakiś gotowy model do wykrywania deep fake'ów i na jego podstawie tworzysz jakieś oprogramowanie, ale korzystając właśnie z gotowych rozwiązań. Biorąc inny przykład to wygląda tak, że np. masz temat pracy dot. rozpoznawania twarzy: to w inżynierce nie skupiasz się na tworzeniu od zera nowego modelu tylko np. bierzesz gotowe modele sieci douczasz i umieszczasz w jakieś własnej aplikacji i ewentualnie robisz porówaninie kilku podejść. Na magisterce czy doktoracie prędzej już byś może musiała wymyśleć własny model lub udoskonalić istniejące rozwiązania. Pytanie więc głównie o zakres Twojej pracy, a to musi Ci wyjaśnić promotor, ale tak jak napisałem jeśli to jest temat na inżynierkę to raczej nie wymagają stworzenia wszystiego od zera tylko raczej bazowania na jakiś gotowych rozwiązaniach.

0

@mnygma: Żeby takie coś napisać za pomocą supervised learning na przykład, potrzebujesz dużych, najlepiej jak największych zbiorów danych; od tego można zacząć.

2

Zgadzam się z kolegą @_dominik temat o którym piszesz wygląda na temat pracy magisterskiej a nie inżynierskiej. Praca inżynierska mogłaby być jeśli wiadomo jakich algorytmów/bibliotek użyć, a ty tylko to implementujesz w postaci aplikacji. Jeśli masz się bawić w przeglądarnie literatury i robienie badań/porównań co się sprawdza a co nie, to masz sztandarowy przykład na pracę magisterską.

Ale może da się to jakoś pożenić, jeśli chcesz potem ten sam temat rozwijać na mgr. Bo można by teraz na inż napisać system do którego można "wpiąć" różne moduły do analizy tych deepfakeów. W efekcie teraz byłyby tam tylko jakiś dummy analizatory, a uwaga byłaby poświęcona na napisanie reszty aplikacji - ładowanie i dekodowanie video, rozkładanie na klatki, może jakis batch mode do ewaluacji analizatora (tzn na wejściu jest N filmików i każdy ma już informacje czy jest fejkiem czy nie, a twój system odpala wybrany analizator i porównuje wynik a potem maluje jakieś wykresy).

Potem do mgr można by się zająć już samymi algorytmami wykrywania i je sobie wpinać do tego toola.

0

@mnygma: Zacznij od sieci neuronowych, później splotowe sieci neuronowe - convolutional neural networks - a a później rekurencyjne sieci neuronowe - RNN.
To na początek. Materiałów nie szukaj w polskim internecie.
Zacznij na courserze, potem sprawdź CS231N od stanforda.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1