Asembler, Ada, Pascal, kod maszynowy, Haskell, itd. ?

0

Czy to "nieprzydatne" ? Moim zdaniem bardzo przydatne i bardzo fajne jesli nie mamy cisnienia na programowanie zawodowe (ale w zawodzie powinno wiecej pomoc a nie zepsuc) a tylko hobbystyczne. Hobby powinno dac satysfakcje. W sumie to wiele osob uprawia sport ale nieliczni zajmuja sie tym zawodowo. Jakie macie zdanie o "nieprzydatnych" albo "mniej przydatnych" jezykach ?

1

Assembler i kod maszynowy akurat nigdy się nie zestarzeją bo są efektem końcowym pracy kompilatorów i w takiej lub innej formie zawsze będą istniały ( przynajmniej póki procesory działają jak działają ).

Co do reszty - zależy co chcesz "ćwiczyć". Kiepsko widzę pisanie stron www w Pascalu czy w Ada ale jeśli Twoim celem jest np. analiza i weryfikacja działania różnego rodzaju algorytmów to każdy język jest OK. Mój ojciec np. do dzisiaj narzędzia pomocnicze do swojej pracy pisze ciągle w TurboBasic ( nie jest programistą ale matematykiem/fizykiem ) i język ten w zupełności zaspokaja jego potrzeby a algorytmy obliczeniowe implementuje w nim takie, że ja jako zawodowy programista "wymiękam". Zawsze należy pamiętać, że język programowania to tylko narzędzie w osiąganiu celu i niemal w każdym języku da się zrobić to samo co w innych. Oczywiście są różne środowiska i języki wyspecjalizowane do różnych zadań ale mało które nie daje możliwości zrealizowania "wszystkiego" co możliwe w innym języku. Czasem rzeczywiście jest trudniej, bardziej okrężną drogą ale cel osiągniemy niemal zawsze.

Do dziś używam np. FreePascal do pisania narzędzi pod linuxem. Jest to język który dobrze znam w przeciwieństwie do C++ czy C, których nigdy nie pokochałem. Do rozwiązań komercyjnych na dużą skalę jednak miałbym obawy zastosować. Ostateczne wychodzi z tego kod maszynowy więc co za różnica czy z C czy innego języka?

0

tylko hobbystyczne

?

Asembler, kod maszynowy

Znam ludzi, którzy potrzebują zawodowo znajomości asemblera i kodu maszynowego, choćby ludzie robiący reverse engineering, malware analysis, antywirusy itd.

Ada

Ada jest bardzo mocno uzywana w programowaniu systemów krytycznych, samoloty, rakiety etc.

Haskell

Sam haskell może nie, ale wiele języków na nim bazuje i jest w nich praca -> scala, f#, clojure

Z tej całej twojej listy chyba tylko Pascal słabo się broni ;]

0

Z tej całem listy wypowiem się tylko o Haskellu bo tylko nim się interesuje. Ogólnie to jestem fanem programowania funkcyjnego ponad 10 lat czyli dłużej niż programuję zawodowo. Dokładniej od momentu gdy pierwszy raz zobaczyłem metodę fold w Scali. Haskellem zacząłem się bawić jak mnie Scala rozczarowała tym że za łatwo można napisać imperatywny kod. Pisanie w Haskellu jest odświeżające.I pojawiają się tam zupełnie inne problemy niż te o których myśli się na początku (a przynajmniej większość programistów których spotkałem myśli czyli jak można programować bez zmiennych).
Co ciekawe pisać brzydki imperatywny kod ze zmiennym stanem też można w Haskellu. Tylko o wiele trudniej, bo najpierw trzeba zrozumieć monadę State, a to dopiero przede mną :D

2
Shalom napisał(a):

Haskell

Sam haskell może nie, ale wiele języków na nim bazuje i jest w nich praca -> scala, f#, clojure

Wbrew popularnym przesądom, Haskell jest już całkiem mocno używany w biznesie (banki, fintech, blockchain) - kilku znajomych pracuje w Haskellu (dawniej w Scali).
Dzwonili już kiedyś do mnie rekruterzy z radosną nowiną, że mają 2 miliony linii starego kodu w haskellu na produkcji i na pewno mi się to spodoba.
Mainstream to to oczywiście nie jest - ale się przez ostatnich 5 lat rozlazło.

Ada

Dawniej na pewno była używana, ale ciekawe czy jest faktycznie nadal stosowana w nowych projektach.

0
Shalom napisał(a):

Znam ludzi, którzy potrzebują zawodowo znajomości asemblera i kodu maszynowego, choćby ludzie robiący reverse engineering, malware analysis, antywirusy itd.

a kolejny przykład to Embedded. Nierzadko wstawki Assemblerowe, a przynajmniej rozumienie kodu Assemblera, jest nieodzowne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1