Jak zacząć z cybersec?

0

Hej

Jestem początkujący i mam kilka pytań.

Chcę zgłębić aspekty bezpieczeństwa IT, z opisu różnych gałęzi najbardziej podobają mi się testy penetracyjne.

Aktualnie pracuję w innej branży, zarobki są niespecjalnie wysokie, chociaż w moim regionie jest ok, bo wystarcza na mieszkanie, można opłacić studia zaoczne i jeszcze zostaje na piwo (nawet kraftowe :D).

Oczywiście przegooglowałem technologie od których dobrze zacząć i postanowiłem rozpocząć naukę programowania w Pythonie oraz naukę Linuxa.

Jednakże cybersec wymaga ode mnie wiedzy z wielu dziedzin IT i pomyślałem, że wybiorę studia, tym bardziej, że mam w mieście specjalność "Bezpieczeństwo systemów informatycznych", gdzie są podstawy kryptografii, bezpieczny kod czy metodologie testów penetracyjnych.

No i tutaj pojawia się kilka pytań:

  1. Co właściwie sądzicie o takim podejściu, by(obok np.Pythona, Linuxa czy rozwiązywania CTFów w przyszłości)uczyć się po prostu tego co jest w aktualnym semestrze, ale nie typowo pod zdanie egzaminów a tych bardziej nowoczesnych technologii? Mam załóżmy na zajęciach TASM lub C w starszym standardzie, mogę się uczyć np.C11, zastanawiam się czy to będzie jakoś bardzo mieszało mi w głowie? Wiem, że niektóre rzeczy z C11 nie skompilują się poprawnie na kompilatorach do np.C90.. Czy takich mankamentów spotkam wiele chcąc uczyć się nowszych rzeczy?

  2. Czy Wy przejmowaliście się wgl ocenami na studiach czy bardziej rozwijaliście własne projekty? Z tego co widziałem, projektów za wiele tam nie ma, raczej klepanie zadań typu "narysuj kształt x ze znaków y używając pętli zagnieżdżonych".

  3. Przeglądałem na kilku stronach typu justjoin, nofluff czy nawet pracuj - sekcje bezpieczeństwa, nie ma za wiele ofert, już na pewno nie dla osób początkujących. Zastanawiam się jakie są właściwie stanowiska entry-lvl w cybersec? Skupiać się na jakichś testach manualnych, może helpdeskach, może celować w Pythona lub wgl DevOps? W sec najczęściej jest wymagane pierwsze doświadczenie, w sumie nic w tym dziwnego..

  4. Jak właściwie osoba chcąca wbić się w branżę bezpieczeństwa może dokumentować swoje postępy? Narzędzia do pentestów na GitHubie? Może walkthrough CTFów na YT? Może opisy na blogu?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i porady.

Pozdrawiam!

1

Prace w cybersec zdobywa się głównie z polecenia. Są jeszcze programy stażowe w niektórych firmach/bankach tylko z tego co mi kolega mówił, to chętnych często jest więcej niż na junior programistów bo ludzie czytają o zawodzie przyszłości a nawet nie wiedzą co chcą robić.

Jak zacząć z cybersec? Cyberbezpieczeństwo

Wystarczyło użyć szukajki.

Cybersec dla pieniędzy? Nie lepiej pouczyć się Javy?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1