AWS, Google Cloud - darmowy dostęp

1

cześć,
chciabym uzyskać dostęp do serwisów AWS (najchętniej) lub Google Cloud'a w celach wylacznie edukacyjnych. wiem, że mają jakiś free tier który do pewnych limitów daje część (pytanie jaką część) usług za darmo, po przekroczeniu limitów nalicza standardowe opłaty.

wolałbym nie wprowadzać tam danych swojej karty (co jest wymagane do rejestracji). widziałem, że ludzie stosują jakieś obejścia typu wirtualne konto na jakiejś platformie i łączą je do AWS'a.

ktoś rozeznał temat w praktyce? czy da rade pouczyć się troche AWS'a w warunkach domowych bez opłat? czy jednak opłaty będą wymagane? jeśli tak jakiej wysokości?

3

Jeżeli jesteś studentem to rejestrujesz się na awseducate z maila z domeny edu.pl. Z kolei będąc już zalogowanym na awseducate możesz sobie założyć konto AWS Educate Starter Account, które jest zasilone kwotą 75$, jest aktywne rok i nie trzeba podawać karty kredytowej. Konto jest na qwiklabs czyli portalu zajmującym się treningiem specjalistów od chmury publicznej. Z qwiklabs wchodzisz sobie na specjalnie przygotowaną konsolę aws, która jest nieco ograniczona w stosunku do pełnej konsoli (nie ma dostępu do niektórych specjalistycznych opcji) ale wszystkie najważniejsze rzeczy takie jak zakładanie ec2, bucketów s3 itd tam masz.

Jeżeli nie jesteś studentem to możesz wziąć do ręki kartę kredytową i zakładasz normalne konto aws. Wiele funkcji chmury aws jest darmowych lub na free tier, więc pomimo podania karty kredytowej nie musisz się obawiać opłat. Jeżeli już są jakieś opłaty to naprawdę nieduże.

W przeciwieństwie do niektórych innych dostawców chmurowych na aws nie można ustawić limitu wydatków, można jedynie założyć sobie alerty czyli powiadomienia po przekroczeniu jakiś wybranych przez siebie progów kosztów. W związku z powyższym nieograniczeniem "niechcący" możesz się narazić na bankructwo np. uruchomisz sobie 1000 instancji i zostawisz je włączone na miesiąc przez roztargnienie. Innym sposobem na pójście z torbami jest dopuszczenie do sytuacji gdy konto wpadnie w niepowołane ręce np. słabe hasło albo takie które użyłeś w innym serwisie z którego wyciekła baza. Jeżeli konto wpadnie w ręce średnio zdolnego hackera to po zalogowaniu na konsolę zobaczysz radośnie hulającą sobie farmę instancji kopiących kryptowaluty oraz rachunek na kilka tysięcy $ już po jednej dobie od ataku. Nie piszę tego, żeby kogoś straszyć, po prostu dziesiątki osób zostały już pokarane w ten sposób i warto zachować minimum uwagi i bezpieczeństwa.

Innym sposobem na naukę aws jest założenie konta na qwiklabs. Masz tam wiele szkoleń, które prowadzą za rączkę oraz co istotne zapewniają dostęp czasowy np. 40 minut do konsoli aws w której sobie klikasz, testujesz i uczysz się. Niektóre z kursów są całkowicie darmowe, inne są dostępne po zapłaceniu od kilku do kilkudziesięciu kredytów (to waluta qwicklabs), które możesz sobie dokupić w cenie 10 kredytów za 10$. Można również kupić konto bez ograniczeń gdzie za 55$ masz nieograniczony dostęp do wszystkich kursów za free przez miesiąc (495$ za rok, rabat 25%).

Jeszcze innym sposobem na naukę aws jest zapisanie się na kurs AWS Cloud Practitioner Essentials gdzie za skromną opłatą (od 400 do 2000 PLN) uczestniczysz w 20 godzinnym kursie przygotowującym do pierwszego certyfikatu AWS. W ramach kursu dostajesz od organizatorów dostęp do materiałów na AWS Training oraz kurs qwiklabs z pulą kredytów, które zapewniają kilkanaście godzin dostępu do konsoli aws w której się swobodnie bawisz.

0

fajne podsumowanie, studentem jeszcze chwile jestem więc szanse są. tylko nie mam domeny .edu, liczę, że przyjmują skan legitymacji :P

to smutne że IT napotkało ten moment, gdzie "trzeba zapłacić" (lub narazic sie na koszty zwiazane z brakiem wiedzy) żeby się rozwijać. do niedawna wszystko było darmowe i jedyne czego było potrzeba to posiedziec kilka wieczorów w domu :)

0

Co do ryzyka -> ciekawe czy podpiecie karty prepaid nie ograniczyloby ryzyka tylko do tego co mamy tam wplacone.

1

Ludzie nie panikujcie :) Korzystacie z bankowości elektronicznej? Potraficie, nie okradają Was? AWS też możecie używać bezpiecznie i uczyć się za darmo lub za niewielką opłatą rzędu kilku złotych. Filmy i treści instruktażowe macie na blogach, yotube, na aws.training. Na AWS można włączyć dwu stopniową autentykację, więc nikt się tam Wam nie wbije :) Można poznać AWS bez płacenia, podobnie jak każdą inną technologię.

0

to smutne że IT napotkało ten moment, gdzie "trzeba zapłacić" (lub narazic sie na koszty zwiazane z brakiem wiedzy) żeby się rozwijać. do niedawna wszystko było darmowe i jedyne czego było potrzeba to posiedziec kilka wieczorów w domu

@azalut po pierwsze jako student/uczeń nadal jest za darmo. Po drugie mówimy o komercyjnej technologii więc bez przesady. Większośc komercyjnych narzędzi nie jest dostępna za darmo dla kogoś innego niż studenci i zawsze tak było. Jednocześnie nikt ci nie broni uczyć się darmowych rozwiązań cloudowych. Postaw sobie lokalnie jakiś OpenStack i OpenShift i sobie ćwicz, nikt ci nie broni ;)

0

@Shalom
jak będę szukał roboty i w wymaganiach będzie AWS to ćwiczenie na OpenStack i OpenShift to nie jest znajomość AWS'a

nie mniej masz trochę racji, że od zawsze większość komercyjnych rozwiązań była płatna.
jednak zawsze ludzie używali technologii będących na topie, a te były w 100% open source i można było używać do woli (krótki przykład: brało się springa, jave, postgresa, hibernate i to wszystko deployowało na lokalnego tomcata). mozliwosci tych narzedzi mogles poznac na lokalnej maszynie niemal w pełni

a z AWS chodzi mi o to, że jak nie zalozysz konta, nie podepniesz karty i nie rozeznasz się w pricingu to nie mozesz sobie tego poużywać żeby mieć świadomość co i jak jest dostepne. chociaż może to wszystko jest jeszcze świeże i stąd takie "ograniczenia". nie przypominam sobie żebym musial być studentem albo tworzyc konto i podpinać kartę płatniczą zeby np. pobrac najnowsza wersje enterprise WebLogica - chyba ze sie myle.

weź np poćwicz sobie serverless na lokalnej maszynie. no ale to wszystko przez to ze świat idzie coraz bardziej w clouda

chociaż może po prostu troche przesadzam.. :)

0

jak będę szukał roboty i w wymaganiach będzie AWS to ćwiczenie na OpenStack i OpenShift to nie jest znajomość AWS'a

Czy ja wiem? To pewnie kwestia firmy ;) Są takie gdzie maglują ludzi z kruczków w Springu i ze znajomosci frameworka, a są takie gdzie sprawdzają czy ktoś umie programować i rozumie koncepcje, a szczegółów się douczy w 2 dni. Podobnie z cloudami, szczególnie że te duze oferują bardzo podobne "usługi", więc kluczowe, szczególnie jako developer, jest rozumienie co masz dostępne i jak tego używać. Trochę inna sprawa jest dla devopsów oczywiście, bo tam faktycznie potrzeba głębszej znajomości szczegółów konkretnego clouda.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1