Niedokładność pomiarowa

0

Zastanawiam się w ostatnim czasie nad problemem kostki sześciennej.Jeżeli uwzględnimy niedokładność pomiarową ruchu ręki lub kostki, który tych z dwóch wyników jest bardziej zaburzony?
Jeśli zakładamy że kostka znajduje się 2 cm od płaskiego stołu i że działają na nią wszelkie prawa grawitacyjne oraz prawa dynamiki.

0

Kostka znajduje się 2 cm od płaskiego stołu? Czyli co, lata sobie w powietrzu ?
Bardziej zasadne jest postawienie pytania w takiej postaci : Co ma bardziej istotny wkład w wypadkową(ostateczną) wartość niepewności pomiaru.

Możesz mieć osobę z parkinsonem która siłą rzeczy w wyniku swoich ruchów, bardzo niedokładnie wykona pomiar.
Możesz też mieć przyrząd pomiarowy którego zdolność rozdzielcza jest zdecydowanie zbyt duża aby mówić o dokładnym pomiarze.
Mając dopiero dane uzyskane w wyniku pomiaru, moglibyśmy mówić, który z tych dwóch czynników ma większy wpływ na dokładność pomiaru.

0

W takich przypadkach musisz się zastanowić co chcesz zmierzyć.

1

Jeśli interesuje Cię zagadnienie pomiaru to polecam książkę do przedmiotów z cyklu "Wstępna pracownia analizy niepewności pomiarowych " bądź może to być inaczej nazwane, na kierunkach fizycznych.
Ja pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiałem z książką : https://ksiegarnia.pwn.pl/Wstep-do-analizy-bledu-pomiarowego,68730575,p.html
Osobiście polecam do podstaw i jeśli ktoś chcę poczytać coś ciekawego. Troche statystyki, trochę metodologii i analizy danych na podstawie pomiarów. Ciekawie się czytało.

Ps. Co do tej kostki. Z punktu widzenia fizyka(pozwole się tak "zuchwale" określić") , twój sześcian przy odpowiednio dokładnych pomiarach - nie jest szcześcianem :P Ale to tylko ciekawostka.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1