Spring MVC tutoriale czy dokumentacja?

0

Mam pewien dylemat :) Jestem początkującym i rozumiem, że kiedy zabieram się do projektu trzeba go podzielić na mniejsze części. Natomiast skąd mam wiedzieć jak napisać proces rejestracji użytkownika dajmy na to? Wiem, wystarczy wklepać w google i wyskoczą tysiące stron i projekty we wszystkich możliwych konfiguracjach, ale jak przepiszę, któryś kod z tutoriala to nadal nie rozumiem dlaczego autor tak to zaprojektował, dlaczego użył tych klas, zależności itd.

Mój problem polega chyba ze złym podejściem do nauki. Nie mam problemu z szukaniem i przepisaniem kodu, ale jakbym miał już coś napisać, nawet nie z pamięci, ale tylko z samą dokumentacją to mam pustkę w głowie. Po prostu nie mam takiej wiedzy, żeby np. zaprojektować logowanie i użyć takich klas, a nie innych. Chyba też nie chodzi o to by czytać dokumentacje od deski do deski w nadziei, że coś zapamiętam.

Jak wy się uczyliście? Przepisywaliście kod z internetu dopóki nie załapaliście? Analizowaliście każdą linijkę? Czy wyszukiwaliście konkretnych informacji z dokumentacji?

1
Javaluke Scriptwalker napisał(a):

Jak wy się uczyliście? Przepisywaliście kod z internetu dopóki nie załapaliście? Analizowaliście każdą linijkę? Czy wyszukiwaliście konkretnych informacji z dokumentacji?

Wszystko naraz :)

Spring jest rozbudowanym frameworkiem. Dobrze jest zapoznać się z podstawami Springa jak IoC, wiedzieć czym są beany i jak się je tworzy. Sam pomysł beanów jest stary, ale jest wykorzystywany. Dobrze jest liznąć trochę wiedzy nt. konfiguracji XML i czemu została zastąpiona adnotacjami. (więcej nt. wiedzą @jarekr000000 i @Shalom, czytaj ich posty).
Dobrze jest ustalić sobie jedną "wersję" struktury projektu i się jej trzymać na początek. Bo jest tak, że wszystko się wydaje znane i wiadome, a potem nic nie działa. ;)

Polecam generator jhipster z yeoman. Mi pomogło to zrozumieć strukturę. Oczywiście @karolinaa powie, że jhipster nie nadaje się, ale dla początkującego w Springu jest w sam raz. :)

3

Uczyłem się metodą prób i błędów - nie było wtedy internetu, nie miałem dostępu do książek. Było super :-)

A porada ode mnie staraj się nauczyć i zrozumieć Javę jako język jak działa (rób proste programy, konsolowe, quizy itp.).

Lej na frameworki i platformy na początku - stosuj copy paste i patrz co się dzieje, chyba już nie ma sensu tego się uczyć i rozumieć - zanim zrozumiesz to już te XML i annotacje to już będzie stary syf. Co chwila spotykam "seniorów" którzy ewidentnie nie kapują ani tego Springa ani JavaEE, a 10 lat piszą.... Copy paste, google, stack overflow i do przodu. Jakoś im działa (Takie podejście powoduje, że rośnie u mnie gula czasami :-) - ale do zarabiania kasy spoko się nadaje).

Obecnie bibliotek i technik zwykle uczę się tak:

  • najpierw oglądam prezentacje na konferencji lub youtube ( inspire)
  • potem quick start w dokumentacji czytam,
  • potem odpalam swój pierwszy projekt i jadę wg tutoriala,
  • potem coś swojego od początku:
    i w zależności co trzeba , dokumentacje dalsze youtuby, (książki odpadają: obecnie jak do czegoś wyjdzie książka to już jest strasznie staaaare ;-) ).

Z tego wszystkiego to bardzo mi pomogło oglądanie widełów - kiedyś by mi to do głowy nie przyszło - ale to jest np,. super wypełniacz czasu na jazdę autobusem,pociągiem,samolotem. Staram się zawsze mieć pod ręką taką kolejkę do obejrzenia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1