Od czego zacząć naukę?

0

Witam, od jakiegoś czasu po głowie chodzi mi aby zacząć BARDZO poważnie naukę programowania i w założeniu przebranżowienie się. Jestem na X semestrze Politechniki Warszawskiej (na kierunku zupełnie niezwiązanym z informatyką) i że mam trochę czasu to chciałbym go poświęcić na intensywną naukę programowania. I tutaj pojawia się pierwszy problem - jaki język na początek. Dodać mogę, że mam podstawy HTML i CSS i Matlaba, ale to są podstawy podstaw i miałem z nimi styczność tylko na zajęciach. Zależy mi na czymś perspektywicznym, języku, którego znajomość (niekoniecznie poparta wieloletnim doświadczeniem) pozwoli mi na wejście w branżę. Trudność nie ma dla mnie znaczenia. Bardzo szybko się uczę, nawet trudnych zagadnień. Chcę po prostu uniknąć sytuacji w której, uczę się intensywnie miesiącami języka X i potem budzę się w ręką w nocniku, bo np. samouk tego języka nie poradzi sobie w wielkim Świecie programistów. Nie szukam półśrodków w stylu: "to jest za trudne na początek, a to jest dobre więc polecam to, ale ostrzegam, że pożytku z tego mieć nie będziesz". Kolejny problem to skąd i jak się najskuteczniej uczyć. Ostatnio zacząłem naukę C++, wciągnąłem się, polubiłem i wiem, że nauka programowania będzie dla przyjemnością. Dodam tutaj, że ma książeczkę S.Prata - "Szkoła programowania. Język C++". Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, porady, tytuły literatury, kursy, tak aby uniknąć błędów w nauce przed jej rozpoczęciem.

Wiem, że część czytających ten temat zacznie hejt, tak więc - takim osobom dziękuje, nie tracicie czasu na pisanie posta.

1

Powiem krótko. Jest jakieś milion tematów na ten temat a to tylko to forum. W Google będzie kolejne kilka miliardów. Po pierwsze angielski. Jak lubisz cpp to się go ucz, jak to mówią, jak jesteś w czymś dobry to prace znajdziesz na pewno. Prata to według mnie bardzo dobra książka na początek.

1

Pierwsza i najważniejsza lekacja.

Temat: Google twym przyjacielem jest

  1. Jeśli chcesz informacji szukasz w googlu
  2. Jeśli nie znalazłeś szukasz jeszcze raz wpisując inaczej frazy
  3. Jeśli nadal nie znalazłeś to po nieprzespanej nocy szukasz ponownie
  4. Jeśli jednak nie ma to w bólach i mękach ale zmuszasz się by jednak założyć temat na forum.
1

którego znajomość (niekoniecznie poparta wieloletnim doświadczeniem) pozwoli mi na wejście w branżę.
Trudność nie ma dla mnie znaczenia. Bardzo szybko się uczę, nawet trudnych zagadnień.
Chcę po prostu uniknąć sytuacji w której, uczę się intensywnie miesiącami języka X

Miesiącami? Przecież to jest nauka na lata... Może znajdziesz po kilku miesiącach pracę, ale generalnie jeśli chcesz iść w tę ścieżkę kariery to nastawiaj się na długoletnią naukę.

Jeśli potrzebujesz szybko kasy, bo masz taką potrzebę, to lepiej chyba poszukać jakiejś pracy fizycznej, gdyż sama rekrutacja w IT może trwać miesiącami.

bo np. samouk tego języka nie poradzi sobie w wielkim Świecie programistów

Z moich doświadczeń jeśli jesteś samoukiem, to unikałbym korpo czy agencji HR (ponieważ te zwykle fukają na samouków), i uderzał do mniejszych firm. Technikalia mają małe znaczenie, ale pewne ą ę firmy (albo aspirujące do takiego miana) mogą zwrócić na to uwagę, że się uczyłeś sam, i może to źle świadczyć o tobie z powodu istniejących stereotypów na temat programistów-samouków.

To pewnie by miało też wpływ na wybór języka programowania - niektóre języki są bardziej lubiane przez poważne korpo, inne przez startupy czy małe firmy.

0

wybór języka -> jedna dobre źródło informacji: książka/kanał na youtube/kurs internetowy -> czytanie dobrych kodów z Gita -> robienie własnych projektów (z wyszukiwarką google: how to ...) -> frameworki

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0