start od 0 offline

0

Witam, jestem tutaj nowy, także proszę o wyrozumiałość, jeżeli zrobiłem coś nie tak.
Chciałbym rozpocząć przygodę z informatyką, jednakże nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Chciałbym poznać tą stronę informatyki, która daje możliwość pracy. Nie wiem, którego języka programowania się uczyć, z jakich programów korzystać.
Najważniejsza sprawa, chciałbym wiedzieć, w jakie książki warto zainwestować. Jestem po napisaniu matur i zaczynam 4 miesiące wakacji, które chciałbym w jakimś stopniu przeznaczyć na edukację w tej dziedzinie. Większość czasu prawdopodobnie spędzę poza domem, z laptopem, także nie będę miał dostępu do internetu, więc książki są chyba najlepszym rozwiązaniem. Mam do dyspozycji "Od zera do gier kodera" oraz "Symofnia C++", jednak nie wiem, czy są to odpowiednie tytuły.
Ogólnie to proszę o jakieś rady, w jakim kierunku opłaca się zacząć rozwój, żeby był dał praktyczne umiejętności i z czego korzystać. Moja matematyka jest na poziomie matury rozszerzonej, którą wydaje mi się, że zdałem dosyć dobrze(70-80%).
Wszelkie rady i opinie będą dla mnie bardzo cenne, także proszę o jak najszersze wypowiedzi.

5

Chciałbym poznać tą stronę informatyki, która daje możliwość pracy.

Generalnie każda strona informatyki daje możliwość pracy - informatyka to nie tylko programiści, lecz także i sysadmini, spece od baz danych, kryptografowie (...), na których nie zapowiada się zmniejszenie zapotrzebowania.

Mam do dyspozycji "Od zera do gier kodera" oraz "Symofnia C++", jednak nie wiem, czy są to odpowiednie tytuły.

Ja sam zaczynałem od Pascala, choć teraz popularnym wyborem dla początkujących jest Python - przyjemna składania, a i formatowania kodu się nauczysz.

Ogólnie to proszę o jakieś rady, w jakim kierunku opłaca się zacząć rozwój, żeby był dał praktyczne umiejętności i z czego korzystać.

Nastawienia się na naukę, a nie kasę (zwłaszcza na początku, potem to różnie bywa :P), lecz ponadto głowy oraz Google.
Gdybyś użył tego ostatniego, nie musiałbyś wcale pisać tego wątku, bo miliony takich już są w internecie.

0

Uważam że rozpoczęcie nauki programowania jest troszkę głupie. Na samym początku musisz zobaczyć czy ci się to spodoba.
Możesz przeczytać "Od zera do gier kodera" i później "Symfonię C++". W międzyczasie twórz własne projekty. Jeżeli to ci się spodoba to zastanów się w co chcesz iść i poszukaj tematów np. "Jak zacząć z web-dev?".

Pamiętaj że na twoje pytanie mógł już ktoś wcześniej odpowiedzieć i wystarczy poszukać.

0

Książki należy różne, zależy które łatwiej przyswajasz. Symfonia nie jest zła, ale ma dane trochę mało aktualne, więc czasami mozna się zdziwić. Dlatego - zaraz po symfonii, albo nawet w trakcie należy wesprzeć się czymś aktualnym. A jak zostać programistą opisałem w artykule na swojej stronie. Czyli uczyć się i testować. Pisać oprogramowanie (mogą być proste, później trudniejsze) itd. Z czasem dobrze zacząć robić coś w grupie - czy przyłączyć się do jakiegoś projektu, czy do grupy scenowej, czy do innej grupy - wspólna nauka i wspólne rozwiązywanie problemów zazwyczaj wychodzi in plus.

0

Jeśli znasz dostatecznie dobrze angielski spróbuj jakiś wykładów MIT lub innych filmów.
Np

2

Nie ma zupelnie znaczenia od jakiego jezyka zaczniesz (oprocz funkcyjnych). Zacznij od dowolnego i naucz sie go porzadnie strukturalnie (bez klas, chyba ze uzywasz UI to wtedy tylko przeklikuj ale sam staraj sie nic nie pisac na poczatku zeby sie nie zniechecic). Kazdy inny jezyk ma skladnie prawie taka sama a roznice to drobne niuanse i biblioteki.
Moje doswiadczenia co do jezykow programowania z ktorymi sie bardziej spotkalem:

  • Javascript - jesli chcesz szybko liznac programowanie i szybko widziec efekty to polecam (w kilkanastu liniach kodu da sie zrobic animacje, w kilkadziesieciu prosta gre ktora nawet wyglada). Jesli nie masz znajomych ktorzy by Ci pomogli w czymkolwiek to polecam zaczac od tego jako ze potrzebujesz tylko i wylacznie przegladarki. W pracy sie moze przydac, jesli planujesz robic stronki. Tutaj bezwiednie bedziesz uzywal obiektowosci. Znajdywanie bledow czasem jest latwe a czasem straszne.
  • Pascal/Delphi - latwa i przyjemna skladnia, dobry i latwy na poczatek, duzo bibliotek. Kompilator bardzo dobrze pilnuje zebys nie mieszal typow danych co mocno ulatwia. Nauka obiektowosci na nim wg. mnie NIE jest przyjemna jako ze bardziej miesza niz uczy (jesli lizneles obiektowosc w C++ to masz pascala w malym palcu). W miare szybko bedziesz w stanie napisac prosta aplikacje. (opcjonalnie do Delphi mozesz wybrac np. C#)
  • C - troche trudniejszy od Pascala (latwiej popelnic bledy ktore ciezko zlapac i kompilator je przepusci jako ze skladnia na to pozwala. Np. uzycie operatora przypisania zamiast porownania w if). Wg. mnie dobry na poczatek.
  • C++ - w uproszczeniu C z klasami. Da sie praktycznie pisac w nim jak w C, wtedy na poczatek jest dobry. Zaczynajac kurs C++ mozna dostac zawrotow glowy jako ze prawdopodobnie Twoj pierwszy program Hello World bedzie uzywal roznych dziwnych featurow jezyka (przeladowanie operatorow, przestrzeni nazw, klas itp.). Nie bedziesz rozumial o co chodzi i bedzie Cie to denerwowac. Na poczatku Twojej przygody z programowaniem zdecydowanie nie polecam (chyba ze bedziesz go uzywal z kursem do C, wtedy ok - wiekszosc programow w C powinna sie kompilowac poprawnie w kompilatorze C++). Jak lizniesz podstawy i klasy w dowolnym innym jezyku programowania to MOCNO polecam zeby sie nauczyc pisac w nim obiektowo, poznac szablony i inne bajery jezyka. Uwazam ze kazdy programista powiniem chociaz troche popisac w C++. C++ to jest jeden z niewielu jezykow gdzie da sie zapomnac jednego znaku spowodowac kilka ekranow ledwo czytelnych bledow, aczkolwiek kazdy inny jezyk po C++ jest prosty :D
  • Assembler - bardzo latwa skladnia, ale kompletnie nie na poczatek jako ze: trzeba napisac olbrzymia ilosc kodu zeby cokolwiek sensownego wyszlo, kod jest dosc ciezki w czytaniu, bardzo latwo popelnic blad. Uwazam ze warto troche liznac po lub w trakcie nauki C++ zeby troche poznan na nizszym poziomie jak wszystko dziala i dlaczego niektore rzeczy sa dziwnie zaimplementowane w innych jezykach. Mysle ze kazdy powinien znac na podstawowym poziomie
  • C# - Na poczatku pisanie troche przypomina Delphi Jak juz rozumiesz jak dzialaja klasy to pisanie w C# to czysta przyjemnosc. Bardzo duzo bibliotek i bardzo szybko idzie wyklepac proste aplikacje praktycznie bez czytania zadnego tutorialu. Jak zaczniesz troche bardziej czytac to bardziej zaawansowane tez sie da dosc szybko wyklepac. Tutaj praktycznie wiekszosc czasu spedzisz na nauce bibliotek. Jesli planujesz w C# pisac to nie siedz za dlugo w C++ bo inaczej C# bedzie Cie na poczatku denerwowal (dla mnie brak szablonow w C# byl na poczatku mocno denerwujacy - na dluzsza mete upraszcza to zycie).
1

na poczatek tylko Python (napisal programista C++)
#bojowkaPythona

0

Kto używa pascala? W C++ hello world z przeciążaniem operatorów? Asembler łatwa składnia ? W ogóle jak można początkującego do asemblera pchać :O Poza tym jeszcze nie wspomniałeś o Javie.
No i co do javascriptu to na pewno duży plus że mimowolnie poznajesz html,co zawsze się przyda

0

W C++ hello world z przeciążaniem operatorów?

No a niby jak inaczej, zakładając że nie chcesz, aby Twój kod wyglądał jak C :P

#include <iostream>

int main() {
  std::cout << "Hello World!";
}

Tutaj masz przecież przeciążony operator <<.

Asembler łatwa składnia ?

A nie?
Asm ma najłatwiejszą składnię spośród wszystkich wymienionych w tym wątku języków.

Poza tym jeszcze nie wspomniałeś o Javie.

A Ty o Rubym i wielu innych językach.

0

(zakladam ze uzywasz windowsa)
zalatw sobie jakis tutorial/latwa ksiazke do c#, sciagnij visual studio express (lub community jak sugeruje @n0name_l w komentarzu) i jazda. chyba nie ma prostszego srodowiska na poczatek dla laika. dodatkowo szybko mozesz zobaczyc efekty swojej pracy i przekonac sie czy to rzeczywiscie zabawa dla ciebie. tak, jest w tym praca, nie, nie brzmi cool jak 'c++' ;)

0
kubawal napisał(a):

Kto używa pascala?

Spoko jest jeszcze sporo projektów i są firmy które się na tym (albo przynajmniej częściowo) opierają. Na DELPHI albo nawet na mniej popularnym Lazarusie.

Asembler, ciekawe jaki procent programistów to w ogóle rozumie? Dodam tylko że w pascalu można bez najmniejszych problemów pisać sobie procedury czy też funkcje opierające się w 100% na asemblerze, ewentualnie z jakimiś tam wstawkami.

DELPHI jest dobrym wyborem jak ktoś się nastawia np. na aplikacje desktopowe, choć równie dobrze (a może nawet to dużo lepszy wybór) można opierać się na C#.

0

Chciałbym poznać tą stronę informatyki, która daje możliwość pracy.

programowanie daje spokojnie możliwość pracy. Jaki język to już szczegół. Język programowania to sobie zmienisz potem jak będziesz chciał/potrzebował. I tak przeciętny programista zna zwykle ileś języków programowania.

. Większość czasu prawdopodobnie spędzę poza domem, z laptopem, także nie będę miał dostępu do internetu,

A nie możesz sobie załatwić dostępu do internetu? Internet zawsze się przydaje, np. żeby ściągnąć bibliotekę programistyczną, czy poszukać odpowiedzi w necie. Niby można bez netu się uczyć, ale z netem byłoby o wiele łatwiej.

Ogólnie to proszę o jakieś rady, w jakim kierunku opłaca się zacząć rozwój, żeby był dał praktyczne umiejętności i z czego korzystać.

Najważniejsze w programowaniu na początek to opanować angielski. Im bardziej tym lepiej, ale minimum to swobodna umiejętność czytania (bo będziesz czytał dokumentację, opisy błędów, nazwy funkcji etc.).

Poza tym praktyka, ciekawość świata, chęć napisania czegoś swojego, umiejętność dociekania do istoty problemu, dzielenia dużego problemu na wiele części, zamodelowania go sobie w głowie, na kartce czy wreszcie w programie. Elastyczność umysłowa, chociażby w stylu "coś nie działa? Spróbujemy inną metodą". Albo "kurczę. robiłem to tak, ale zobaczyłem w książce fajny algorytm, który też ma sens. Wypróbuję tej metody" czy "zrobię to funkcyjnie zamiast obiektowo" itp. itd.

Tak naprawdę cała ta technologia nie jest wcale tak istota i czy to będzie C++, Python czy inne języki, to nie jest aż tak ważne. Co najwyżej każdy język (a będąc programistą i tak raczej będziesz znał wiele języków programowania naraz) cię nauczy innego sposobu myślenia. Więc może wywindować twój poziom myślenia nieco wyżej. (dlatego też ważne jest, żeby też oprócz książek technologicznych w stylu "Nauka C++ / Javy / Whatever" przeczytać też czasem coś bardziej teoretycznego, o wzorcach projektowych chociażby, bo te uczą cię myśleć i postrzegać problemy w inny sposób. Pokazują ci albo rozwiązania na które byś nie wpadł, albo pozwalają na usystematyzowanie tego co już i tak wiesz*.

Generalnie w programowaniu najtrudniejsze nie jest programowanie (które jest banalne), tylko o umiejętność myślenia (z którym już wiele osób ma problem).

*na wiele wzorców projektowych i tak się wpada samemu zanim się o nich przeczyta

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1