Sposoby na "ogarnięcie" DSP, teorii sygnałów

0

Znacie jakieś dobre sposoby żeby ogarnąć szeroką dziedzinę jaką jest DSP? Zainteresowałem się tym parę miesięcy temu, gdy zaczęło się na studiach (przedmiot). No i widzę ile to ma zastosowań, masakra, naprawdę super sprawa. Ale mam trochę mentlik w głowie, jak się tego uczyć, żeby "widzieć" jak to działa. Teraz czytam sobie Lyonsa i wiele rzeczy jest dobrze wyjaśnionych. W matlabie "coś tam" można zobaczyć, ale ja bym chciał tak w praktyce "dotknąć tego". Oczywiście poczytałem i mam jeszcze większy mentlik :D Czy zacząć od uC i tam można coś implementować czy może to całkiem co innego i pod hasłem "procesory sygnałowe" kryją się te wszystkie układy programowalne jak CPLD czy FPGA? Może jest tu jakiś specjalista od DSP, bo temat spokrewniony z programowaniem bardzo (przynajmniej tak mi się wydaje)? Robił ktoś może urządzenia korzystające z tych układów FPGA? A może ktoś zrobił np. analizator widma i może się pochwalić, bo w matlabie, to nie trudno, ale tak sprzętowo, urządzenie zrobić, kompletnie nie mam pojęcia od czego trzeba by zacząć. Podstawy techniki analogowej i cyfrowej mam, w C, C++, a nawet Javie coś klepałem. Nie zakładam tematu na elektrodzie, bo albo by wywalili, albo nikt by nie odpowiedział.

0

Znalazłem jeden z przykładów praktycznego wykorzystania, dla mnie bomba :) http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2334690.html Ale gdzie to konkretnie może mieć zastosowanie? W telekomunikacji?

Jak ktoś coś fajnego ma do powiedzenia to pisać oczywiście.

0

Ja sie bawilem tym: http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=60336 . Kit edukacyjny przeznaczony dla poczatkujacych w DSP, na dolaczonej plytce tutoriale z przetwarzania sygnalow, gotowe programy itd. Generalnie prototypowanie Matlabie a implementacja gotowych algorymow na uc sa uznawane za dwie osobne specjalizacje wiec jezeli chcesz sie w to bawic zawodowo - sprawdz co Ci bardziej pasuje.

0

Zawodowo, to fajnie byłoby projektować i wykonywać prototypy całych urządzeń, najlepiej we własnej firmie i dobrze na tym zarabiać... Eh :) Jeśli chodzi o MATLAB, to widziałem czasem w ofertach pracy związanych z DSP, ale nie jako główne wymagania, coś jak "programista MATLAB", ale znajomość środowiska jako dodatkowy atut. A ten MATLAB poza tym ma teraz całkiem fajne możliwości, widziałem, że można tworzyć aplikacje z GUI.

0

Są tu może osoby, które wykonywały jakieś urządzenia (w pracy, na studiach, w domu) bazujące na układach programowalnych?

0

Co studiujesz?

Generalnie dsp jest bardzo szeroką dziedziną. Fpga także. Ja zajmuję się trochę (niestety nie w pracy, tylko jako hobby/rozwój naukowy w tej dziedzinie) układami rekonfigurowalnymi. Głównie się kieruję w stronę przetwarzania obrazów oraz sprzętowego wspomagania przetwarzania danych. Jak się w tym odnajdziesz i złapiesz bakcyla to fajnie wszystko wychodzi (z tym, że nauka/robienie czegokolwiek jest baaardzo czasochłonne, serio, jakiś coś konkretnego robiący projekt to kilka miesięcy do kilku lat pracy). Niestety do poważnych zastosowań sprzęt (nawet do nauki) jest drogi (można się na początku bawić w same symulacje). Przykładowo za płytkę do implementacji czegoś sieciowego 2 tysiące dolarów. Do celów przetwarzania obrazów fajny jest virtex co najmniej 6 (wtedy można się bawić w HD).

Co do dsp - 1.5 roku nauki to dobry początek (opinia doktora, który to kiedyś wykładał). Jeśli będziesz dobry to warto (niekoniecznie własna firma, ale na grubo powyżej średniej krajowej można liczyć na start).

Generalnie jak to w elektronice najlepiej moim zdaniem od razu po przyswojeniu pierwszej wiedzy kuć żelazo póki gorące i praktyka, praktyka, praktyka... Oczywiście warto przeczytać książkę, pouczyć się, jednak to doświadczenie i eksperymentowanie wydaje się być kluczowe. A w ogóle najlepiej znaleźć w tej dziedzinie pracę i wkładać w nią jak najwięcej wysiłku, jednocześnie chłonąc wiedzę od bardziej doświadczonych pracowników. Z dnia na dzień widać wtedy postępy!

Jeszcze taka uwaga - płytki ze spartanem 3 są tanie, jednak nie wystarczają one na długo. Po prostu układ ten ma bardzo mało zasobów logicznych. Jest bardzo dobry, żeby zrobić w nim obsługę jakiegoś interfejsu, przekodowywanie czegoś etc. Jednak jeżeli chcesz w nim robić samodzielne systemy cyfrowe to bywa ciężko. A do dsp i przetwarzania obrazów ten układ średnio się nadaje (brak mnożarek).

0

EiT studiuję na filii PWr, gdybym mógł to wybrałbym pewnie kierunek, gdzie jest więcej programowania na elektronikę, ale we Wro trzeba się za coś utrzymać, ale nie o tym mowa. A właśnie miałem się pytać, co myślisz o Spartan 3, a mówisz, że trochę do kitu. No nic zobaczymy jak będzie. A w Polsce to chyba za dużo pracy w tym nie ma? Bo patrzyłem, to Radmor, Bumar jakieś oferty czasem mają.

0

W wykazie prac dyplomowych na mojej specjalności można znaleźć do wyboru temat "Projekt prostego mikrokontrolera zaimplementowanego w układzie FPGA.".

0

Ten projekt prostego mikrokontrolera to popularne jądro 8051 :) gotowe m.in. w Altium Designer. Generalnie Ly fajnie odpowiedział, musisz zobaczyć co bardziej Ci odpowiada. uC, DSP i FPGA mają ogromne możliwości i właściwie warto poczytać/zrobić projekcik na każdym układzie, a prawdziwe umiejętności rozwiniesz w pracy. Na tym forum krąży opinia, że układy embedded to "lodówki, mikrofalówki i pralki", ale nie mają pojęcia o specjalistycznych aplikacjach. Temat warty ogarnięcia, bo specjalistów brakuje, a można mieć bardzo ciekawą i dobrze płatną pracę.

0
kult napisał(a):

Na tym forum krąży opinia, że układy embedded to "lodówki, mikrofalówki i pralki", ale nie mają pojęcia o specjalistycznych aplikacjach.

To zauważyłem przeglądając forum :) A to jest naprawdę fajne. Dosyć trudne, bo idąc w C++ czy nawet C# na desktopy było mi bardzo łatwo, a tu trzeba wiedzy chociażby z elektroniki, to jakoś to jest ciekawsze. Przynajmniej dla mnie.

kult napisał(a):

Generalnie Ly fajnie odpowiedział, musisz zobaczyć co bardziej Ci odpowiada. uC, DSP i FPGA mają ogromne możliwości i właściwie warto poczytać/zrobić projekcik na każdym układzie, a prawdziwe umiejętności rozwiniesz w pracy.

Procesory DSP to osobna kategoria? Kojarzyły mi się z takimi układami jak FPGA.

0
fpga w mej głowie 2 napisał(a):

Procesory DSP to osobna kategoria? Kojarzyły mi się z takimi układami jak FPGA.

DSP to właściwie zwykły mikrokontroler z dodatkowymi możliwościami tj. szybkim sprzętowym liczeniem pewnych algorytmów takich jak transformata fouriera, filtry pasmowo przepustowe itd. Nie siedzę w tym, chociaż w szufladzie leży eval board z DSP Blackfinem od Analog Devices ;). FPGA to jak nazwa wskazuje kupa klocków (bramek, przerzutników), które możemy programowo ze sobą łączyć, tworząc praktycznie nowy i dowolny układ scalony ;) Można projektować własne architektury procesorów, kodery, dekodery audio, video, realizować sprzętowe rozwiązywanie algorytmów, gdzie klasyczne komputery nie mają szans w szybkości. Itd itd...

0

Dzięki za odpowiedzi, rozumiem. No nic trzeba się ostro brać do roboty. Technikę analogową rozumiem, a to też dość trudna sprawa. Technikę cyfrową teraz poznaję.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1