Nauka elektroniki na informatyce - książki

0

Witam.
Za niecałe dwa lata wybieram się na PK na informatykę i dowiedziałem się, że na kierunku tym trzeba znać elektronikę i elektrotechnikę. Chodzę do liceum i znajomy powiedział, żebym już zaczął uczyć się podstaw elektrotechniki, bo później ludzie po liceum kompletnie nie wiedzą o co chodzi z tą elektrotechnika. Przyznam szczerze, że jak programowania uczę się już kilka lat to elektroniki nie znam praktycznie w ogóle(więc raczej będzie ciężko chociażby z mikro-kontrolerami). Potrafię rozróżnić rezystor od kondensatora, obliczyć opór, znam prawo Ohma i pierwsze prawo Kirchhoffa i to by było na tyle :).
Stąd też pytanie, czy nie znacie może jakiś wartych polecenia książek do tej elektroniki i elektrotechniki? Nie wiem, czy będę sobie w stanie z tym poradzić, czy nie (zakładam, że tak), ale elektronika to też całkiem ciekawy dział, a zawsze to lepiej mieć już jakieś podstawy będąc już na studiach niż wszystko nadrabiać. Poza tym w liceum mam jeszcze trochę wolnego czasu, a na studiach jeszcze nie byłem, więc nie wiem, czy taki będę miał :).

3

Nikt nie będzie od razu wymagał od ciebie orientacji w temacie...co najwyżej będziesz musiał od razu spiąć cztery litery, ale podstawy do tego dostaniesz.
Ale jak już tak bardzo chcesz to: http://mediawiki.ilab.pl/index.php/Podstawy_elektrotechniki_i_elektroniki

3

@Slashy bullshit ci wciskają. Ja z elektroniki/elektrotechniki wiedziałem tyle co z fizyki z liceum i z techniki w gimnazjum, a zdałem elektronikę analogową, elektrotechnikę, elektronikę cyfrową i mikroprocki i to wszystko na 5.0. Jak ze wszystkim na studiach - trzeba się przyłożyć i już. Nikt nie będzie od ciebie wymagał znajomości tego "na starcie".

0
Inquis1t0r napisał(a):

Ale jak już tak bardzo chcesz to: http://mediawiki.ilab.pl/index.php/Podstawy_elektrotechniki_i_elektroniki

To nie dla ucznia drugiej klasy liceum i w dodatku do samodzielnego studiowania. Brak podstaw matematycznych.

0

trzeba znać elektronikę i elektrotechnikę
Nie trzeba „znać”, natomiast w programie nauczania to jest, więc na pewno trzeba „będzie znać”, a nawet potem zdać.

Podręczniki podadzą wykładowcy.

0

Akurat uważam, że elektronika jest ciekawym "zagadnieniem" i moim zdaniem połączenie tego na studiach informatycznych z przedmiotami strichte informatycznymi jest nawet dobrym pomysłem :)

2

Sztuka elektroniki. Tam jest wszystko. Must have elektronika. Materiał jest na takim poziomie, że poza paroma rozdziałami da się wszystko zrozumieć bez całkowania i różniczkowania.

Edit:
No i jak tą książkę ogarniesz (2 tomy), to naukę elektroniki na studiach masz z głowy, no prawie, bo dochodzi liczenie bardziej skomplikowanych rzeczy, ale to już rachunek różniczkowy i transformaty.

0

@rafal-prog mnie ta książka totalnie nie przypadła do gustu. To jest taki poradnik młodego elektronika, jak ktoś sobie chce poltować wieczorami. Ale do nauki elektroniki na studiach średnio sie nadaje.

0
Shalom napisał(a):

@rafal-prog mnie ta książka totalnie nie przypadła do gustu. To jest taki poradnik młodego elektronika, jak ktoś sobie chce poltować wieczorami. Ale do nauki elektroniki na studiach średnio sie nadaje.

Ok, rozumiem, że Teoria obwodów prof. Bolkowskiego nadaje się lepiej. Ale czym jest wiedza bez praktyki?
Wiedza z zakresu elektroniki to budulec informatyki, często o tym zapominamy w świecie abstrakcji.

0

@kult tak myslisz? Mnie elektronika analogowa do informatyki przydała się średnio. Technika cyfrowa i Mikroprocki za to wręcz przeciwnie :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1