Symulator o 3 stopniach swobody

5

w ramach wgłębiania się w technologię pas2js wykonałem symulator ruchu ramienia robotycznego o 3 stopniach swobody. Filmik można oglądnąć tutaj:

Przypomnę, że pas2js odnosi się do pojęcia pascal to javascript. Inaczej mówiąc, kod piszemy w języku Object Pascal (ja do tego zadania wykorzystuję środowisko Lazarus) ale wynikiem kompilacji jest kod uruchamiany z poziomu przeglądarki internetowej, tak naprawdę otrzymuje się plik z rozszerzeniem html w którym jest wywoływany nasz skompilowany plik do javascriptu. Było a raczej jest kilka różnic w stosunku do pisania kodu 'tradycyjnego', chociażby to jak otworzyć plik lokalny lub jak oprogramować timer. Zastosowałem tutaj nieco inżynierię wsteczną, czyli pojedynczy problem przenosiłem na rozwiązanie tego w javascripcie a następnie szukałem obiektów, metod po stronie modułów składających się na pas2js odpowiadających tym z javascriptu.

1

W sumie ciekata tematyka tego pas2js, już komercyjnie jest wykorzystywany np. przez TMS Software.

2

Nie lubię tych kompilatorów 2js, bo ciężko się to potem utrzymuje i debuguje. Ostatnio jest moda na kompilowanie grubego klienta a na siłę pachnie do WEB tak jak to było.

3

Nie jest to temat symulatora ale powiązany z pas2js jak najbardziej. Krótko mówiąc, projekt oparty na Raspberry Pi z działającym na nim REST serwerem oraz czujnikami opartymi na esp8266 (wgrany firmware EspEasy). Serwer napisałem korzystając z fcl-web, format danych to oczywiście json , klienta pod przeglądarkę w pas2js. Obecnie walczę sprzętowo z antenami do esp8266 coby im zwiększyć zasięg i odporność na zakłócenia..
link

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1