Pascal a C++

0

Witam, naukę języka Pascal rozpocząłem na początku tego roku szkolnego, czyli powiedzmy że już pół roku poświęciłem na naukę. Chodzę do szkoły informatycznej gdzie Pascal przerabiany jest na jednym z przedmiotów w II klasie i kończony w III półrocza pierwszego. Potem przerzucamy się na C++. Niektórzy czwartoklasiści nie potrafią programować, jednak ja jako że zależało mi na programowaniu przykładałem się i wyszedłem poza program. Potrafię już sporo, napisałem nawet prostą grę w trybie tekstowym, z możliwością poruszania się postacią, kolizją obiektów itp. Dzisiaj jednak zastanawiałem się czy warto ciągle wałkować tego Pascala. Ominąłem kilka tematów które wydały mi się niepotrzebne, jak tryb graficzny "Uses graph". Czuję jednak niedosyt, mam chęć stworzenia czegoś lepszego, wielu narzeka na Pascala że jest stary etc. jednak ja mimo to się go uczyłem. Czy waszym zdaniem lepiej jest wałkować dalej Pascala, czy przejść już do C+ ?
Dzisiaj otworzyłem jakiś kurs w internecie, prawdę mówiąc C++ wydaje się trudniejszy od Pascala. Czekam na opinię.

0

zdecydowanie C++, chociażby ze względu na miejsca pracy. Bo wiem, że często programowanie staję się pasją, ale przede wszystkim masz zarabiać.

0

To bardzo istotny argument, jednak chyba nie bez powodu uczą Pascala w każdej szkole informatycznej. Swoja drogą od przyszłego rok jest zmiana w edukacji informatyków, nowe przedmioty, i np. z lekcji programowania usuwają Pascala.

btw. nie jestem ekspertem ale przykładowo w przychodniach,aptekach mam wrażenie jak bym widział bazy danych napisane w Pascalu.

2
Maślanka Tadeusz napisał(a):

To bardzo istotny argument, jednak chyba nie bez powodu uczą Pascala w każdej szkole informatycznej.

Bo jesteśmy "100 lat za murzynami" i program nauczania w technikach informatycznych jest "lekko" zacofany i niedzisiejszy.

1

Czuję jednak niedosyt, mam chęć stworzenia czegoś lepszego, .

Akurat ja póki co używam raczej Pascala, dokładniej FPC. Tam masz dostęp do właściwie wszystkiego co masz w C++. Jedynym problemem jest mniejsza ilość dokumentacji dla Pascala niż C++ zwłaszcza jeżeli chodzi o coś niebanalnego.
Jeżeli chodzi ci np. o grafikę to początek masz tutaj: http://wiki.freepascal.org/OpenGL_Tutorial (Oczywiście dotyczy to FPC i Lazarusa, musiałbyś najpierw nauczyć się to używać).

wielu narzeka na Pascala że jest stary etc. jednak ja mimo to się go uczyłem

Jakby C był nowszy o_O. Akurat kiedy język się rozwija (tak jak C++ mamy Delphi), to używanie starego kompilatora jak TP jest oczywiście tak samo bez sensu jak używanie starych kompilatorów C/C++.
A to że Pascal uchodzi za zacofany wynika z tego że mało kto patrzy na nowoczesne rzeczy w Pascalu (kto by pomyślał że Pascal wspiera generyki?).

Czy waszym zdaniem lepiej jest wałkować dalej Pascala, czy przejść już do C+ ?

O ile w C++ jest więcej miejsc pracy, to w Delphi też trochę jest. Jeżeli nie chodzi tobie o pracę póki co to moim zdaniem Pascal jest właściwie bliźniaczo podobny do C++ (tłumaczyłem już pare kodów C++ na Pascala i było to banalne). Więc moim zdaniem wybór zależy od tego czy zamierzasz niedługo programować zawodowo czy masz czas.

Bo jesteśmy "100 lat za murzynami" i program nauczania w technikach informatycznych jest "lekko" zacofany i niedzisiejszy.

Zgadzam się, ale moim zdaniem wynika to np. z faktu że uczymy się na TP który jest kompilatorem 16-bitowym... Nie z winy samego języka który IMO jest dobry tak samo jak C++ (każdy ma swoje zalety i wady).

1
-123oho napisał(a):

Bo jesteśmy "100 lat za murzynami" i program nauczania w technikach informatycznych jest "lekko" zacofany i niedzisiejszy.

Zgadzam się, ale moim zdaniem wynika to np. z faktu że uczymy się na TP który jest kompilatorem 16-bitowym... Nie z winy samego języka który IMO jest dobry tak samo jak C++ (każdy ma swoje zalety i wady).

To czemu praktycznie nie ma pracy dla ludzi ze znajomością Pascala ? Brainfuck też nie jest zły, co nie ? Tu chodzi o inne zacofanie, kompletne niedostosowanie do rynku pracy. Wiadomo, że najważniejsza jest własna nauka, etc. Ale jeśli są technika i się w nich uczy, to niech będzie to robione z głową.

0

Oczywiście że będę chciał zarabiać na programach, jednak prawdę mówiąc zależny mi na programowaniu gier komputerowych. Po technikum wybieram się na studia więc mam jeszcze sporo czasu, jednak nie chcę odkładać roboty na później.

1

C++'a warto znać ale w przypadku chęci "szybkiego" pisania programów i zarabiania pieniędzy to nie jest on czołowym językiem. Jeśli myślisz o gamedev to nadal powinieneś zgłębić c++'a w innym wypadku nie ma sensu abyś próbował go poznać bardzo szczegółowo. Orientuj się w nim żebyś w razie czego mógł do niego w każdej chwili wrócić i poznawaj nowe języki bardziej popularne i ułatwiające życie programiście. C++ jest dobrym językiem wyjściowym do poznania innych typu Csharp czy Java ale na zagłębianie się w jego zawiłości szkoda nieraz czasu.

1

Jeżeli chcesz wybrać tylko pomiędzy C++ a Pascalem, to nawet nie masz się nad czym zastanawiać. C++ jest dobry dla nowicjuszy, bo troszkę się pomęczą i później bardziej docenią zalety np. Javy czy C#.

0

Prawdę mówiąc jestem teraz trochę skołowany. Nie wiedziałem że wybór języka może być trudniejszych od samej jego nauki, może wykluczając Assemblera nad którym siedziałem kilka dni i zrezygnowałem. Tak więc wezmę tego C++.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1