Lokalna baza danych w Delphi

0

Witam
Chciałbym stworzyć lokalną bazę danych w Delphi. Przed zamieszczeniem tego tematu googlowałem nieco na ten temat. Niestety większość informacji jest starej daty, sprzed wielu lat. Używam Delphi 2010, jest tam szereg komponentów do wyboru. Na stronie embarcadero przeczytałem, że BDE jest już przestarzałe i następne wersje windows pewnie nie będą obsługiwać ODBC. Podobnie nie mam zaufania do "darmowych" rozwiązań microsoftu.

Cel jest taki, aby użytkownik nie musiał NIC instalować poza aplikacją. Zatem nie interesuje mnie Firebird ani serwer SQL podłączany do dbExpress. Chciałbym aby silnik bazy umieszczony był np. w pliku(-ach) .dll, baza z tabelami znajdowała się w konkretnym folderze i był do niej dostęp. Dobrze by było, gdyby taka baza obsługiwała zapytania SQL.

Znalazłem komponent SQLite for Delphi z takim rozwiązaniem, ale pasuje do delphi 5.0 i gdy to pobrałem żal scisnał :/ pomijając fakt, że żadnego wsparcia nie ma ;/

Pomóżcie zatem, jak wy rozwiazujecie te kwestie? Nie kazecie chyba instalowac sql serwera klientowi i przebijac sie mu przez 100000 błędów i warningow z zajetoscia portów, firewallami itp.?

0

Po raz setny chyba na tym forum: firebird embed lub sqlite (nie wymagają instalacji). Zdaje się, że jest nawet coś takiego jak mysql embed. SQLite to nie komponent! SQLite to baza danych, do której obsługi istnieje z kilkanaście różnych komponentów.

0

A moze plik bazodanowy accessa i componenty ADO - nie trzeba nic instalowac

0
Pierwszy napisał(a)

A moze plik bazodanowy accessa i componenty ADO - nie trzeba nic instalowac

Nie trzeba, jeśli klient ma u siebie zainstalowane ADO, a nie zawsze musi mieć.
Polecam SQLite. Definitywnie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0