Shadow ban

6

Ostatnio na forum padł pomysł shadow bana, czyli użytkownik sobie pisze a ludzie nie widzą tej aktywności. To w specyficznych przypadkach może być sposób na wandalizm albo ciągłe wrzucanie tego samego - miś myśli, że wszyscy go czytają a w tym momencie moderacja może spojrzeć na jego aktywność i zastanowić się co z nim zrobić.

7

Czasami nawet taki shadow by był lepszy niż typowy. Bywały akcje, że jakiś głąb śmiecił, zostawał skasowany i natychmiast zakładał nowe konta. To taka zabawa w kotka i myszkę - my mamy kilku modów, on jest sam. Pytanie było jedynie takie - komu się pierwszemu znudzi ;)
W każdym razie jakby miał shadowa to by się produkował, pisał i zanim się zorientuje że jest ukryty to trochę czasu minie :D

A przy okazji jeszcze dobrze by było dodać jakiś system ostrzeżeń - jak ktoś się źle zachowuje (ale nie na tyle, żeby dostać od razu wypad) to dostaje ostrzeżenie. Po jakimś czasie się one kasują (analogicznie do punktów karnych dla kierowcy), a jeśli uzbiera jakąś liczbę to automatycznie dostaje bana na jakiś czas.

Te dwie rzeczy by się moim zdaniem bardzo przydały i popieram całym sercem.

0

W szczególnym przypadku można też ukrywać czyjąś aktywność w danym dziale albo wątku. Była taka sytuacja, w której ktoś wrzucał to samo chwilę po skasowaniu postu. To było męczące dla moderatorów i uczestnikach wątku - ciągle pojawiały się powiadomienia.

0

Ale czemu chcesz ukrywać coś w danym wątku/kategorii? Jak się nie umie zachować to blokować i tyle ;)

1
PerlMonk napisał(a):

Ostatnio na forum padł pomysł shadow bana […]

Już od kilku lat istnieje debata na ten temat (również w gronie moderatorów), ale że chwasty się wyrywa, a nie przykrywa kloszem, to raczej nikomu się do implementacji shadow banów nie spieszy. Tym bardziej, że Adam nie cierpi na brak zajęć. ;)

3

Proszę o dodanie "Nie mam zdania" do ankiety.

0

Rozumiem, że to mogłoby dać myszkę do ganiania natrętnym trollom? Nie będą wiedzieli że są zbanowani, pomysł i idea fajna, ale mam dwa pytania.

  • Co gdy przez pomyłkę zostanie zshadowbanowany normalny, prawdziwy użytkownik? Czy rozwiązaniem tego będzie: "Moderatorzy obiecują nigdy nie banować normalnych userów i taka sytuacja nigdy przez 100 lat się nie stanie" Czy będzie to jakoś normalnie ogarnięte?
  • Czy shadowban zostanie rzetelnie zintegrowany z systemem? Taki użytkownik jak doda post, wpis na mikroblogu, komentarz, plus przy poście, ogłoszenie o pracę albo głos w ankiecie, to ten głos musi się na prawdę tam dodać z jakąś flagą; albo należałoby dodać specjalny typ encji, oprócz posts, musiałoby być coś w stylu shadow_posts, etc; żeby troll nie wiedział że jest zbanowany. Chyba że to by się działo tylko na froncie, i jak troller zaloguje się z innego komputera to już nie ma tych postów? Na jego komputerze wyglądałoby to normalnie, ale nie dostawałby maili, i nie działałoby też API z tym. Chyba żeby API obsłużyć specjalnie, że shadowbanowanemu userowi się pokazuje message "Dodano", ale tak na prawdę nie dodano. Dużo pracy.
1

Z shadow banami będzie więcej roboty niż bez nich, więc ich wdrożenie raczej nie ma większego sensu.

1

Od strony technicznej - w tej chwili i tak wszystkie skasowane posty nadal są na swoich miejscach w wątkach, tylko zwykli userzy ich nie widza, ale jak moderator wchodzi w wątek to widzi taki post, tylko jest domyślnie zwinięty, a po jego rozwinięciu jest wyświetlony z odpowiednim podświetleniem/wyszarzeniem.
I tak samo by mogły shadowy działać - po prostu zwykłym użytkownikom będą takie posty chowane - analogicznie do tych, które są "skasowane" i przez to niewidoczne.

1

@TomRiddle: Podobny mechanizm jest już na mikroblogach - każdy może ignorować wpisy konkretnego użytkownika. Użytkownik normalnie dodawałby wpis - zmieniłaby się tylko jego widoczność. Do tego to, co pisał szczurek - posty zniknięte przez moderację dalej istnieją. Mechanizm byłby taki:

  • użytkownik dostaje shadow bana,
  • każdy nowy post tego użytkownika od tej pory jest ukrywany dla innych,
  • po zdjęciu shadow bana przywracane są wpisy uprzednio ukryte.

Odnośnie pomyłek: to jest bardzo płynna sprawa i już nie raz bywały dyskusje w prostych na pozór sprawach.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0