skalowanie obrazu ASCII

0

Chodzi o to, że muszę wypisać pewien napis wysokosci 10 znaków, korzystajac z putch. Akcja która musi być wyoknywana na tym napisie to:

  • przesuwanie w odpowiednie strony
  • pogrubianie, kursywa
  • skalowanie liter

No i najtrudniejsze dla mnie to skalowanie liter, bo przesuwanie to prościzna, pogrubienie tez, no i troche problemu w kursywie, ale tez sobie z tym poradze.
Ale kompletnie nie wiem jak zabarac sie za skalowanie. W tym wypadku to jest skalowanie napisów zapisanych za pomocą kodów ASCII

0

Przepis jest prosty, wyswietlaj litery jak na wyswietlaczy alfanumerycznym - kazdą litere można zbudować wybierając kilka z dostępnych odcinków - odcinki łatwo skalować.

0

A może dokładniej wyjaśniesz, bo to co napisałeś nic mi nie mówi.

0

user image
Na rysunku widać 16 odcinków (no na rysunku to nie są odcinki tylko podłużne kształty, ale chodzi o samą idee), z których można tworzyć litery. Wysarczy, że będziesz umiał wyskalować te 16 odcinków, a żeby narysować konkretną litere wystarczy narysować wybrane odcinki.

0

to wiem, ja proszę was o pomoc w skalowaniu, o jakąś bardziej praktyczniejszą porade.

0

No i taką dostałeś, bo problem zawęża sie do policzenia współrzędnych odcinka (2 punkty)) i narysowaniu go w ascii.

Wygląd liter można zapisać

  1. Rastrowo - tak jak bitmapy, wtedy musisz albo dla każdej litery sporządzić bitmape w każdeym dostępnym powiększeniu (żmudne i nieprofesjonalne) albo skalować bitmape, co dla powiększeń mieszczących sie na obszarze 20x80 piksli przyniesie raczej marne efekty.
  2. Wektorowo - tak jak np. flash, każdą litere zapisujesz przy pomocy zbioru krzywych opisanych matematycznie. Można to uprościć stosując jedynie odcinki i to odcinki o określonych współrzędnych. Chyba potrafisz wyskalować odcinek i narysować go w ascii co ?
  3. Nie zapisywać tylko skożystać z systemowych fontów i rysować je na canvasie i następnie przenosić na ascii.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0