Importowanie i wyszukiwanie danych

1

Jeśli twoim celem jest zrobienie czegoś w niekonwencjonalny sposób, "sztukę dla sztuki", inaczej niż by zrobiła to reszta świata, i chcesz w ten sposób poduczyć się pewnej technologii to ok.Jeśli natomiast chcesz nabyć wiedzę bardziej praktyczną, taką która może się przydać komercyjnie, to wybierz inny język/technologię, np. python, java, c#, js, kotlin czy coś innego. Nabierzesz w ten sposób dużo praktyczniejszego doświadczenia. IMO lepiej poznać jak działa współczesny świat informatyki na podstawie nowszych i bardziej user-friendly technologii, a ewentualnie potem bawić się w C/C++.

0

Na cyfrowym baronie ,http://programuj.cal.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=1821 masz opisane jak to zrobić. Jeśli używasz C++ Buildera 6.0. Reszta powinna być banalnie prosta. Ładujesz potem to do pamięci, kilka funkcji żeby obrobić tam dane. A potem to już algorytmy jakie sobie tylko wymarzysz. Ale to teoretyzuję dawno tego nie robiłem. Ale tak bym to zrobił. Operowanie na pamięci to świetne ćwiczenia uważam.

0

@infinityhost
Dzięki za źródło i podpowiedź.

@ly000
Programowanie chce raczej wykorzystać jako hobby i nie mam planów zrobienia kariery w tym kierunki ,bo jestem realistą. To nie tak ,że nie mam ambicji ,ale aby być w czymś dość dobrym to potrzeba grube lata praktyki ,bo pewnych umiejętności się nie przeskoczy.
Co do reszty środowisk ,które wymieniłeś masz rację w między czasie i również nimi się zainteresuje zaczynając od prostych rzeczy ,a czy mi się przydadzą to już ocenię sam.
Pozdrawiam i dzięki.

1

@ ZrobieDobrze
Jesteś strasznie irytujący. Co cię to obchodzi kto na co niby marnujesz czas? Tak samo zaglądasz znajomym do portfela i pouczasz ich ,że marnują pieniądze ,bo ich zakupy nie są wg twojego widzi mi się? Nie masz nic ciekawego do dodania w wątku to nie pisz nikt nie będzie rozpaczał za brakiem takich bezpokornych komentarzy. Jak będę miał kaprys to napiszę sobie grę na C64 i taki beton jak ty nie zrozumie tego ,bo twój światopogląd to tylko wszystko co uważasz ,a nikt inny nie może myśleć odmiennie od ciebie.

1

ja powiem krótko @Konrado777 chcesz to się dręcz w c++ z zadaniem wprost z machinelarnig gdzie wali się w python. Już nawet bym wolał C# i ML.NET. Nie przytoczyłeś na razie żadnych argumentów a wpisy klauna-znaffcy C to chyba jakiś trolling albo skrajana niewiedza.
Dostałeś ode mnie linki od webscalpingu i książe do machielearnig. Po co ci tu c++ to nie mam zielonego pojęcia.

0

Startuj od pliku tekstowego.Dosyć szybko będą zadowalające wyniki. Zacznij od tego. Dopieść to.

Ze stronami bywa różnie. Może pójdzie łatwo a może być masakra.
Chociaż jestem zdania, że dla początkującego będzie raczej masakra w każdym przypadku.
Jak już uda się wszystko zrobić i program będzie działał to może się okazać, że za godzinę już działać nie będzie.
A zamiast strony wyświetlać się będzie jakaś ciekawa wiadomość.
;-))))))

Mimo to jakbyś kiedyś się za to zabierał dam Ci parę rad, lepiej je sobie zapamiętaj:
Nie pisz programu do scrapa wewnątrz swojego programu który obrabia wyniki.
Niech Cię nie podkusi używanie jakichś bibliotek w C++ do tego. Zapewniam Cię zginiesz marnie. ( Chyba, że to jest Twoja własna strona - tkz należy do Ciebie )
Zapoznaj się z HTTP header. GET refere ciastka ua etc.
Zainstaluj na jakimś starym kompie linucha - do pobierania stron używaj wget lub curl. Na start to jest twoje max. Czyli użyjesz programu który zrobi to za Ciebie
Nie używaj swojego IP. ( tor / proxy Twoim przyjacielem )
Jak będziesz wybierał stronę poszukaj takiej która wygląda na zapuszczoną.
Tkz. jest w http a nie httpsie. Wygląda na starą - dawno temu zrobioną.
I od takiej zaczynaj się uczyć. Otwierasz ją w firefox i przyciskasz F12.
Odpytuj bardzo wolno co 10-20 sekund.

__

Aha ucz się języka jaki wybrałeś i nie przejmuj się co kto pisze. Osobiście c++ nie lubię ( zaczynałem od tego języka i porzuciłem na korzyść C )
Natomiast jestem zdania, ze każdy niech próbuje tego co wybrał. Z c++ jest trochę tak, ze można się go uczyć i uczyć i nic nie zrobisz bo ciągle się go uczysz . Taki miks wszystkiego.
Najwyżej zmienisz ale będziesz miał swoją wyrobioną opinię.

Mnie od jakiegoś czasu wszyscy atakują - perl i python. Ale się bronię i mówię a może common lisp?. ;-)

0

@ksh
Witaj
Co do danych wejściowych to nie będzie problemu ,bo mogę sobie je bardzo szybko zrobić w txt importując nawet przez excela kwerendami.
Ciekawe porady napisałeś i takie rzeczy warto jest wziąć do siebie.
Program na celu będzie miał z danych wejściowych damej ligi ,bo w pierwszym rzucie zrobię tylko jedną ligę ,aby się nie pętać. W wersi excelowej mam w tej chwili dane łacznie z podłączęczniem do 200 lig piłkarskich 50 lig koszykówki ,30 lig piłki ręcznej ,30 lig siatkarskich i 40 lig hoheja. Połączenie internetowe w razie odświeżania jest potrzebne tylko do aktualizowania wyników.Terminarze są pobrane ,ale jeśli następuje w nich zmiana są aktualizowane.Zmiana w terminarzu może być tylko data bo liga jak wiemy jest na zasadzie każdy z każdym i nic się nie zmieni. Do tego posiadam w pilkach zewnętrznych dla każdej ligi z wymienionych około 20-30 lig wstecz z każdego roku.Co roku dopisuje kolejny rok.W programie zwykle korzystam z ostanich 10 sezonów plus sezon bierzący. Mam w nim przekierowanie na specjalna tabele gdzie jest wypisane 10 ostanich sezonów. WIadomo ,że w tym roku sezonem nr 1 prócz bierzącego będzie sezon 21/22 kolejnym 20/21 i tak 10 w dół. z W tej tabeli z sezonami mam odniesienia dynamiczne do danych aktualnych i danych archiwalnych. Wszystko jest zrobione jako zakresy dynamiczne. Struktura połaczęn danych zrobiona jest w jednej komórce jako ciąg podzieony określonymi separatorami. Aby pobrać coś z danych wejściowych wiem od jakiego separatora zacząć ,aby pobrać interesujące mnie obliczenie. Jeśli w pierwszej fazie mam już pobrane dane to wtedy kolejny arkbusz dokonuje obliczenia na dany mecz ,który wybieram z listy rozwijanej. Obliczenie trwa w zwykłej wersi około 20 sekund ,a w rozrzerzonej do 40 sekund. Wersje różnią się ilością danych obliczeniowych na dany mecz.Jeśli mnie interesuje tylko prosta informacja to korzystam z szybszego rozwiązania.
Tak to wygląda.
Pozdrawiam

0

Na rynku widziałem już program do typowania meczów.
Wybierało się ligę ,mecz i na ten mecz jakiś algorytm obliczał różne prawdopodobieństwa wyników.
Obliczenia jak na płatny program były bardzo słąbe ,bo oparte tylko na rozkładzie prawdopodobieństwa Poissona ,a to niestety model podstawowy i posiadający wiele wad. Choć po małych korektach i dodaniu prawdopodobieństwa ważonego jego skuteczność wzrasta o parę procent w zalęzności na jakiej lidze i jakich typach. Jakby nie patrzeć są to suche dane i nie zawierają aktualnych składów ,rangi meczu ,kontuzji ,pogody ,sędziego prowadzącego zawody ,dyspozycję dnia drużyny. te dane wnoszą zawsze kilka punktów procentówych do analizy i czasem jedna waga może obalić wcześniejszy model dlatego nawet jakbym napisał swój program i bym umieścił w nim to co chce to bym go udostępnił jako darmowy ,bo by mi to sprawiło przyjemność stworzenie czegoś ciekawego.

2

@Konrado777:

akby nie patrzeć są to suche dane i nie zawierają aktualnych składów ,rangi meczu ,kontuzji ,pogody ,sędziego prowadzącego zawody ,dyspozycję dnia drużyny. te dane wnoszą zawsze kilka punktów procentówych do analizy i czasem jedna waga może obalić wcześniejszy model dlatego nawet jakbym napisał swój program i bym umieścił w nim to co chce to bym go udostępnił jako darmowy ,bo by mi to sprawiło przyjemność stworzenie czegoś ciekawego.

Witamy w data science i ml. R i python dość mocno.
edit:
https://github.com/aziztitu/football-match-predictor
chyba zero zaskoczenia python.... nawet podałem wyżej jeden z estymatorów które użyto.

0

Witaj @revcorey

Jak widzę po opiniach mnie jako początkującemu polecacie z własnych doświadczeń w tworzeniu i różnorodności programów ,aby najlepiej zagłębić się w Python. Środowisko R jak dobrze kojarzę do różnych symulacji na dużej ilości danych. Widziałem gdzieś w jakiejś pracy studenta jak tworzył model predykcji na bundesligę.
Zajmę się tym projektem docelowo w środowisko Python ,bo widzę kolejną opinię ,a to jest dla mnie ważne.
Pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1