Matura z Informatyki C++

Odpowiedz Nowy wątek
2016-10-01 11:29

Rejestracja: 3 lata temu

Ostatnio: 3 lata temu

0
  • Witam jako, że w maju będę przystępował do matury z Informatyki na poziomie rozszerzonym chciałbym się prosić, was drodzy forumowicze o pomoc. Wiem, że wiele takich tematów było już tutaj wałkowanych, jednak krótkie życie nauczyło mnie iż lepiej podchodzić do każdej sprawy indywidualnie.

*Zacznę od tego, czy da radę przygotować się do matury z informatyki od dziś do maja //pytanie trochę z tyłka, każdy uczy się inaczej. Jednak czy dla przeciętnego ucznia jest możliwe ogarnięcie całego materiału w te kilka miesięcy.

*Dodam, iż wcześniej nie planowałem zdawać tego przedmiotu, jednak w punktacji mojego wymarzonego kierunku pojawiła się informatyka, więc pomyślałem, że spróbuje.

*Accessa zdarzyłem już trochę poznać. Excela mam w małym palcu oczywiście będę nadal ćwiczył ale to bliżej terminu maturalnego.

*Jeśli chodzi o kwestie moich umiejętności programistycznych to są marne kilka programów w Pascalu, głównie kalkulatory. kilka skryptów w JavaScript, chociaż tutaj to było raczej przerabianie kodu stworzonego przez inna osobę, tak bym mógł go wykorzystać w zadaniu domowym //oczywiście wcześniej sprawdzałem czy wiem co robi dana linijka kodu. . Wiem nie powinienem tego robić, ale bardziej niż programowanie interesowały mnie systemy sieciowe oraz same sieci. Znam też CSS, HTML, ale to się raczej na maturze nie przyda.

*Dodam iż uczęszczam do technikum informatycznego. Informatykę mam na poziomie rozszerzonym jednak zamiast realizować materiał przygotowujący do matury. Robiliśmy zadania przygotowujące do egzaminów zawodowych. Tak wymyśliła sobie nasza nauczycielka od Informatyki. Oczywiście nie chcę całej winny zwalać na nauczycieli, gdyż samemu mogłem zacząć prace wcześniej. Jednak rozumiecie, człowiek idzie do szkoły z nadzieją, że ta nauczy go czegoś pożytecznego.

*Dobra przejdźmy do sedna sprawy przygotowałem sobie listę rzeczy których chcę się nauczyć:

• Podstawy programowania C++ //Pętle, instrukcje warunkowe, klasy... co jeszcze? Jeśli chodzi o ten materiał to muszę nauczyć się tylko skłądni.

• Matura
o odczyt/zapis danych z pliku
o konwersja liczb
o dzielenie danych
o sortowanie
o Problemy algorytmiczne jak je rozwiązać za pomocą C++

*No i teraz pojawia się pytanie co jeszcze? Proszę osoby które miały już doświadczenie z maturą o wszelką pomoc. Dziękuje

*Za chwilę pewnie pojawi się pytanie dlaczego nie Pascal //Delphi. Jeśli znasz jego składnie. A dlatego, że chce nauczyć się czegoś nowego. Może znajdę swoją pasje programistyczną własnie w C++, jeśli nie to chociaż nauczę się czegoś nowego.

edytowany 2x, ostatnio: MaturaZINF, 2016-10-01 11:32

Pozostało 580 znaków

2016-10-01 11:42

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 1 dzień temu

0

Na maturę o klasach zapomnij, to zwykle problemy typu znajdowanie jakiś liczb, czy sortowanie nazwisk. Co do czasu, to jest to jak najbardziej możliwe, bez większych problemów, materiał na maturę jest dosyć łatwy. Generalnie nie skupiaj się na kuciu, tylko pokoduj sobie programiki w C++/Pythonie, po paru miechach kodowania powinieneś spokojnie sobie z tymi zadaniami poradzić.

Dziękuje za pomoc :D. A jeśli chodzi o klasy to tak czy tak się ich nauczę :D. Mogą się kiedyś przydać :D. - MaturaZINF 2016-10-01 11:43
No nie wiem, czy na rozszerzonej bez podstawowych algorytmów sobie poradzi - Burdzi0 2016-10-01 11:48
O czym dokładnie mówisz? Podstawowych czyli jakiś bubblesort czy szyfr przesunięciowy? Przecież to jest banał. Też zdaję maturę w tym roku, z informatyki, przeglądałem arkusze, i tam nie ma nic specjalnie trudnego. - Proxima 2016-10-01 11:50
Spoko, niech sobie będzie banałem, ale znać musi. Ja nie mówię, że one są trudne, ale skoro dużo nie pisał, to chyba warto o tym powiedzieć - Burdzi0 2016-10-01 11:53
dużo nie pisał - i właśnie to mu polecałem, zamiast czytać i nie kodować, niech zacznie po prostu klepać kod jakiś. Grunt to obycie z językiem. Natomiast mogę się zgodzić z tobą że powinien wiedzieć co to jest bubblesort. - Proxima 2016-10-01 11:58

Pozostało 580 znaków

2016-10-01 11:47

Rejestracja: 4 lata temu

Ostatnio: 14 minut temu

Lokalizacja: Futurama

0

Witam!
Ja tak samo jak Ty drogi autorze podchodzę do matury z informatyki rozszerzonej w tym roku szkolnym.Ja również chodzę do technikum informatycznego (technik informatyk - w styczniu ostatnia kwalifikacja E14). Powiem Ci tak - jestem jedyną osobą w szkole, która zdaje informatykę na maturze. Nikt mi nie pomaga w nauce - wszyscy generalnie mają to gdzieś, bo po co, przecież to tylko jeden uczeń.
Jednakże ja piszę w Javie. Jest znacznie wygodniej (według mnie). C++ wymaga bardzo dużo czasu do porządnego opanowania. Ale wybranie języka oczywiście pozostawiam Tobie. Na pewno będziesz potrzebował podstaw działania z plikami, kolekcji, rzutowań typów (np. co Ci wyjdzie z inta większego niż 300, kiedy będziesz go rzutował na byte).
Wiadomo do matury potrzebujesz - znajomości podstaw sieci (E13 na spokojnie wystarczy), działania komputera (tu E12), Excela (lub inne środowisko - wszystkie są opisane w informatorze), SQLa, podstawowych algorytmów, matematyki (głównie pozycyjne systemy liczbowe - binarny, oktalny, heksadecymalny). Umiejętność pisania w pseudokodzie również może się przydać.
Matura do jakiś mega łatwych nie należy - jeżeli bierzesz się za nią na poważnie, to czas zakasać rękawy i brać się do ostrej roboty. Powodzenia ;)

EDIT
Masz tutaj elegancki link z algorytmami stricte do matury


Bite my shiny metal ass!
Life throws you an error code like that, you don't have the luxury of a ~ZnVja2luZw==~ pop-up explanation

http://burdzi0.best
edytowany 1x, ostatnio: Burdzi0, 2016-10-01 12:34
E13 mam w malym paluszku. Sieci są dla mnie jak woda na młyn.:D. Systemy liczbowe to banal. Pseudokod również jako tako potrafie napisać. Właśnie jedyne czego się obawiam to programowanie. Co do języka Java wydaje się spoko nawet mam książkę "Java rusz głową". Tylko nasza szkolą j narzuca nam C++. Składnia Javy jest bardziej ludzka to wiem :D, no ale jak już wcześniej napisałem mature mamy pisać w C++ i koniec. - MaturaZINF 2016-10-01 12:38
Jak narzuca? Deklarację maturalną wypełniasz Ty. Nie mają prawa decydować o technologii, w której chcesz pisać, chyba, że czegoś nie wiem - Burdzi0 2016-10-01 12:44
No właśnie tak to powinno wyglądać w teorii w praktyce jest trochę inaczej. - MaturaZINF 2016-10-01 12:49

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0