[Qt] Używanie Qt Creatora.

0

Witam,
pełno jest tutoriali w internecie na temat tego, jak posługiwać się biblioteką Qt. Niestety bardzo mało jeżeli chodzi o posługiwanie się Qt Creator'em czy Qt Designer'em.

Przykładowy problem:
Chcę podpiąć pod zdarzenie clicked jakiegoś przycisku własną funkcję. Posługiwałem się kiedyś C++ Builderem i tam można było to wyklikać. Tutaj jak na razie nie znalazłem innej opcji niż pisać najpierw deklarację funkcji, potem definicję a na końcu connect. Nie wierzę że nie ma jakiejś opcji to przyspieszania takich rzeczy.

Dlatego mam pytanko, czy znacie jakiś tutorial opisujący korzystanie ze środowiska a nie biblioteki. Albo może chociaż proszę o podanie rozwiązania mojego "przykładowego problemu".

0

Jest kurs na youtube krok po kroku. Niska rozdzielczość, ale ujdzie. W Qt Creatorze jest przycisk (i w menu pod myszką) do edycji sygnałów i slotów gdzie edytor generuje odpowiednie funkcje w kodzie.

0

O ile się nie mylę ten edytor pozwala tylko wybrać już istniejące sloty, nie potrafi wygenerować nowych. Jeżeli się mylę to mnie popraw, na razie nie widzę takiej opcji.

1

IMO korzystanie na początek z narzędzi designerskich aby tworzyć interfejsy jest lekko bezsensowne. Dlaczego? No bo w ten sposób nie nauczysz się w pełni korzystać z Qt. Jak już to będziesz umiał to wtedy możesz się wspomagać tymi narzędziami.
Widziałeś ten kurs? http://blog.matthew.org.pl/2009/06/01/kurs-qt-wstep/
Jak nie to przejrzyj go, przyda Ci się.

0

@JaskMar jak najbardziej potrafi wygenerować ci stuba, tak samo jak to robił Builder. Tylko że nie robisz tego klikając 2x, tylko musisz z menu kontekstowego wybrać sobie odpowiednie zdarzenie...

0

Qt Creator potrafi, Qt Designer to tylko edytor okienek.

0
MVC napisał(a):

IMO korzystanie na początek z narzędzi designerskich aby tworzyć interfejsy jest lekko bezsensowne.

Nie wiem skąd pomysł, że to początek.

Owszem, mogę podpiąć własną funkcję ale kod się nie wygeneruje. Muszę pisać ręcznie od początku. Strata czasu jak dla mnie.

EDIT:
No tak, menu "Przejdź do slotu". Przeoczyłem. Dzięki Shalom.
Pozdro.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1