Losowanie liczb w rozkładzie Gaussa

0

Witam.
Próbuję zrobić generator liczb pseudolosowych całkowitych (unsigned long long) w rozkładzie Gaussa. Mam już generator liniowy oraz wykładniczy, ale rozkład Gaussa to nie na moje siły. :) Proszę o pomoc.

0

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozk%C5%82ad_normalny
podrozdzial Generowanie wartości losowych o rozkładzie normalnym
metoda z transformacja transformacja Boxa-Mullera jest chyba dostatecznie prosta.. uzywasz swojego generatora o rozkladzie liniwym do wygenerowania dwoch liczb i.. juz

0

co do Box-Mullera, z dwu liczb o rozkładzie JEDNOSTAJNYM powstają dwie liczby, ja dziś troszkę nie teges więc jeśli możesz, co z nimi zrobić? jak je traktować?
Ja zawsze (może nie optymalnie, ale skutecznie) gdy potrzebowałem dzwoneczkowej (Gausowskiej) losowej brałem sumę iluśtam losowych jednostajnych ("wbudowany" generator wiemy że ma swoje słabości, ale suma wielu [>12] losowań jest całkiem dobra) pamiętajmy, że "wbudowana" namiastka daje liczby od zera (włącznie) do jedności (wyłącznie, czyli jeden nigdy się nie trafi) więc na okoliczność box-mullera trzeba się zabezpieczyć przed zbyt małymi liczbami (logarytm)
Suma wielu jednostajnych, (ilu? tu można by pogadać o poziomach ufności i innych takich)
więc suma ma miłą cechę (nie zawsze), gdy losowałem N (powiedzmy 12) razy to wiem, że suma zawiera się w przedziale od zera (włącznie) do N (wyłącznie, suma będzie mniejsza od N), jak sobie podzielę i odejmę, mam dzwoneczek z maksimum (rozkładu) w środku, i określonym minimum i maksimum (powiedzmy -1..1).
Więc co wziąć zależy od tego co chcemy uzyskać, dzięki logarytmowi box-muller daje nam maleńkie, ale jednak nie zerowe prawdopodobieństwo trafienia prawie plus/minus nieskończoności, średnia daje określony przedział.

0

box-muller: z0 i z1? nic sie z tym nie robi. to jzu jest wynik. a dokladniej - dwa wyniki. zarowno z0 jak i z1 jest zmienna losowa o rozkladzie normalnym z zakresem wartosci -1..1, przyczym najwazniejsze jest w nich to ze one sa niezalezne wzgledem siebie!
polska wiki rzeczywiscie moze troche zbyt malomowna jest w tej kwestii.. zerknij na angielska:
http://en.wikipedia.org/wiki/Box-Muller_transform

0
quetzalcoatl napisał(a)

... z0 jak i z1 jest zmienna losowa o rozkladzie normalnym z zakresem wartosci -1..1,...
We wzorku mamy czynnik z logarytmem liczby mniejszej od jedności!!!

0

Noo tak, i co - nie może być? Na wykres logarytmu rzuć okiem... zamotałeś się gdzieś ;P
[q: do tego jeszcze jest podpowiedz ze ten logarytm ma przed soba minus i siedzi pod pierwiastkiem kwadratowym co sugeruje ze sam w sobie ma miec ujemna wartosc]

0

Ten logarytm jest ze zmiennej z rozkładu jednostajnego na odcinku 0;1, więc przyjmuje wartość ujemną, co w połączeniu z minusem pod pierwiastkiem daje + [rotfl]

0

nie wiem co w tym śmiesznego..
przeczytaj mój dopisek w poscie Ranides'a zaczynajacy sie od "[q:"
zwracam Ci na to uwagę, żebyś nie mial za dzien-dwa-trzy żalu, że Twoj (i moj, ten tutaj) post został skasowany

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1