Dostęp do jednego pliku excela z różnych aplikacji

0

Witam

Piszę aplikację z dostępem do pliku excelowego poprzez OLE.DB, czy istnieje jakiś sposób aby kilku użytkowników mogło przeczytać go i zapisywać zmiany w pliku tak aby nie powodowało to konfliktów ze strony aplikacji ? Aplikacja będzie wgrana na wielu komputerach. Excela zażyczył sobie klient.

0

Kolejkuj zapis w jakiejś usłudze lub sprawdzaj w pętli czy plik już nie jest w użyciu.
Baza danych w excelu to bardzo słaby pomysł. Pamiętaj, że dobry specjalista powinien zawsze pracować wg. dobrych praktyk a nie tak jak chce tego klient. I nie dotyczy to tylko sektora IT ale wszystkich usług.

0

Przeczytać tak, zapisać ... excel teorytycznie taką funkcjonalność posiada:

2

Skąd się tacy klienci biorą :)
I kilka komputerów ma w tym samym czasie zapisywać coś do tego excela? Raczej nie ma szans, żeby to jakoś sprawnie działało.
Zmień klienta. Chyba, że będzie i płacił za wszystkie godziny stracone na rozwiazywanie dziwnych problemów i za każdy odebrany telefon + 50% za wysłuchiwanie, że znowu coś nie działa, coś się skasowało, nie można zapisać itp.

0

@woolfik: wskaż choć jedno miejsce u MS, gdzie Excel jest zalecany jako narzędzie do developerki oprogramowania.

To, że ktoś coś osiągnął, to nie argument.

Jak jazda fiacikiem 126p do Portugalii - udało się, ale co to ma udowodnić?
Nawiasem mówiąc twórca tego wyczynu nie pamięta nic z Portugalii, ale pamięta, że jechał.

1

screenshot-20210504142300.png
Stwórz sobie usługę lub API z którym będziesz się łączyć z każdej z aplikacji.

2

Największy problem, jaki jest do rozwiązania to problem dostępu do pliku, przez wiele aplikacji a drugi to łączenie danych z kilku źródeł jak się wykluczają. Excel nie posiada transakcji i tym podobnych bajerów. Mam tylko nadzieje, że nie chcą równocześnie grzebać w tym Excelu "przez Excela". Ja bym zrobił bazę danych i jakiś generator Excela.

1

Obserwowałem kiedyś wdrożenie Excellowe na 5-6 handlowców.
"Wielodostęp" rozwiązali przez wrzucanie zapisanego arkusza koledze na udostępniony dysk C:
"czasem" coś nie wyszło, zamieniły się okienko prawe z lewym itd, i stracili kilka godzin danych albo dniówkę, wtedy łebek siedział w nadgodzinach, szefowa happy "jesteśmy najlepszą firmą", że ktoś siedzi po godzinach i nie woła kasy.

Generalnie właścicielka nie widziała problemów nic a nic. A z zespołu ten najbardziej "wexellowiony" utwierdzał ją "jesteśmy tak wybitną firmą, że żaden program z rynku nie jest dla nas". ZTCW skończyli na Optimie czy czymś podobnym, ale przy tych JPK nie dało się więcej prowizory uprawiać

0

tia

kolega napisze API a nie użyje np darmowej bazy SQL.. Swoja droga znam takie rozwiązania jak system na accessie.. a po po poł roku pytanie do IT dlaczego ich cudo accessowe tak wolno dziala

0

Oczywiście, że nie skorzystanie z Excela będzie lepsze. Ja tylko odpowiadam na pytanie :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0