C# "Rysowanie" tekstu na bitmapie a pozycjonowanie go

0

Witam wszystkich, proszę o pomoc, podpowiedź, cokolwiek :)

Jestem w trakcie tworzenia czegoś na kształt generatora odpowiednich obrazków według określonego szablonu. Żeby nie wrzucać tutaj całego projektu a dobrze opisać istotę problemu stworzyłem konkretny przykład obrazujący to czego potrzebuję.

Screen:
user image

Kod:

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      //tworzę nową bitmapę, która na koniec będzie dodawana do picturebox2
      Bitmap b = new Bitmap(pictureBox1.Image);
      Graphics graphics = Graphics.FromImage(b);
      graphics.DrawString(textBox1.Text, textBox1.Font, Brushes.Black, 60, 45);

      pictureBox2.Image = b;
    }

A więc jak widać mam 2 komponenty pictureBox1 i pictureBox2. Pierwszy jako "kreator" drugi jako podgląd zanim zapiszemy gotowy plik na dysku. Wpisany napis w textBox1 ma znajdować się w żółtym polu. Tu pojawia się problem.. Tekst nie przechodzi do następnej linii.

Czego próbowałem:
Próbowałem napisać funkcję, która jako tako działała ale efekt nie jest zadowalający. Polegała ona na wrzuceniu textBox1.text do tablicy charów, wyszukiwaniu ostatniej spacji w wyznaczonym przedziale i wstawianiu zamiast niej "\n". Problem polega na tym, że w polu zmieści się znacznie więcej przykładowo liter I od liter W a więc trudno o wyznaczenie dobrego przedziału.

W elemencie textBox jest również taka właściwość jak lines. Niestety działa ona nie gdy kursor automatycznie przeniesie się do następnej linii a dopiero gdy wciśniemy "enter".

W eventach niestety nie znalazłem niczego co obsługiwałoby to automatyczne przejście - szkoda.

Tak więc bardzo proszę o propozycję kogoś bardziej doświadczonego niż ja, czego jeszcze można spróbować.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

2

Popatrz na inne przeładowania tej metody, są i takie które przyjmują rectangle zamiast punktu początkowego:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/19sb1bw6%28v=vs.110%29.aspx

Podajesz jej wtedy cały prostokąt w którym ma rysować, i powinno działać ładnie. Przy czym może nie być idealnie dokładnie takie samo jak textbox (pixel mniej/więcej i zawijanie wierszy może być w innych momentach). Z tego co wiem textbox (ani WinAPI na które jest wrapperem) nie udostępnia API które pozwoliłby dowiedzieć sie gdzie zawija wiersze, więc jeśli to problem to bedziesz musiał sporo kombinować.

PS. jeśli chcesz tylko zapisać obrazek z zawartością textboxa, możesz użyć metody DrawToBitmap na TextBoxie zamiast rysować text samemu.

0

W okienku podgląd ten tekst sie wpisuje do jakiejs labelki? Jesli tak, to polecam taki tutorial: https://social.msdn.microsoft.com/Forums/windows/en-US/97c18a1d-729e-4a68-8223-0fcc9ab9012b/automatically-wrap-text-in-label?forum=winforms

0

Dzięki @msm, teraz wygląda to prosto. Będę miał chwilę to spróbuję. Jeśli będą problemy to napiszę.

@FakeAccount, w okienku "podgląd" jest to już wygenerowany obrazek, gotowy do zapisu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1