.Net - o co chodzi

0

Witam wszystkich.

CZy moglby mi ktos wytluamczyc, do czego sluzy .NET i jak wygalda z nim praca z praktycznego punktu widzenia? Od czego osoba znajaca C++ i java powinna zaczac chcac nauczyc sie z niego korzystac?

W moim mniemaniu idea .NEt poelga na tym, ze microsoft udostepnia zestaw klas dzieki ktorym w jednym jezyku (np C++) moge tworzyc zarowno programu pod windows jak i strony internetowe, w zaleznosci od kompilatora?

0

Up.
Do tego z identyczna skladnia?

0

No to sie absolutnie myslisz ;) C# jest odpowiednikiem Javy stworzonym przez MS. Ma własną maszynę wirtualną (działającą tylko na windzie, projekt Mono ma ją portować na *nixy). Można w nim wywoływać funkcje z C++ chyba, ale głowy nie dam. Generalnie jest jakiś podział na kod "zarządzany" i niezarządzany. C# to tylko jeden z języków działających na platformie .NET. Ma składnię nawet bardziej rozbudowaną od Javy. Tak samo, jak w Javie są różne zastosowania - od normalnych aplikacji, po serwisu webowe.

0

CZyli ucze sie C#, a potem jak w javie :od zwyklych aplikacji do appleto - tak w C++ i .NET :od zwyklych aplikacji do stron www? z C++ tak sie nie da, skoro NET go wspiera?

2
Gosc napisał(a)

CZy moglby mi ktos wytluamczyc, do czego sluzy .NET

Do tworzenia aplikacji: desktopowych, sieciowych, webowych, RIA oraz na platformy mobilne.

jak wygalda z nim praca z praktycznego punktu widzenia?

Na pisaniu kodu, potem kompilacji, następnie testuje i poprawianiu ewentualnych błędów.

Od czego osoba znajaca C++ i java powinna zaczac chcac nauczyc sie z niego korzystac?

Od zainstalowania IDE, przeczytania "language reference" i czytania dokumentacji bibliotek.

Myślę, że wyjaśnienie Twoich pytań znajduje się na Wikipedii, pod hasłem ".NET Framework".

0

Czytalem troche na wikipedii, ale tam strasznie oficjalnie i zniechecajaco jest to wszystko opisane.

CZyli w skrocie: jeden jezyk ( ( np c#) , ktory sluzy do tworzenia roznych aplikacji, takich jak : strony www czy aplikacji desktopowych, wykorzystujac przystosowane do tych celow biblioteki?

0

language reference - chodzi o Visual Basic .NET Language Specificatio? Pierwszy wynik w google.

0

Generalnie .NET to tak jakby nieprzenośna Java z zintegrowanym WinAPI, czyli oprócz rzeczy, które wymagają stricte windowsowych API to Javy używa się do tego samego co .NETa. Javy też używa się "Do tworzenia aplikacji: desktopowych, sieciowych, webowych, RIA oraz na platformy mobilne." Wydaje mi się, że słabo znasz platformę Java czy możliwości C++ skoro zadajesz takie pytania.

0
Gosc napisał(a)

CZyli w skrocie: jeden jezyk ( ( np c#) , ktory sluzy do tworzenia roznych aplikacji, takich jak : strony www czy aplikacji desktopowych, wykorzystujac przystosowane do tych celow biblioteki?

Tak, z tymże nie musi to być C#, a może być VB.NET, C++/CLI, F# i jakikolwiek inny zgodny z platformą .NET.

W skrócie - .NET to platforma zawierająca wiele bibliotek, pozwalających na tworzenie wiele różnych rodzajów aplikacji w różnych językach, oraz środowisko uruchomieniowe dla tych aplikacji.

language reference - chodzi o Visual Basic .NET Language Specificatio?

Może być i "language specification", języka tego, który chcesz.

0

Ciekawe, że są jeszcze ludzie którzy żyją bez .NETa...

Co jeszcze warto zauważyć... Cokolwiek napiszesz jest 'zamieniane' na kod CLR - środowisko uruchomieniowe. Dlatego właśnie(chyba) jest taka różnorodność języków.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0