Dane do arkusza Excel przechowywane w bazie MySql

Odpowiedz Nowy wątek
2020-06-01 09:04

Rejestracja: 5 miesięcy temu

Ostatnio: 1 miesiąc temu

Lokalizacja: Częstochowa

0

Cześć.

Jestem początkujący jeśli chodzi o bazy danych więc mam kilka pytań.

Opis obecnej sytuacji
Mam stworzone dwie bazy danych w arkuszu Excel dla dwóch pracowników. Dane z których bazy korzystają są:

 • częściowo w innych skoroszytach (dane pobierane z zewnątrz, wspólne dla każdego z pracowników, np. ceny i rabaty od dostawców, które są aktualizowane codziennie na stronie www)

 • częściowo w innych arkuszach każdego z plików (dane nt. klientów).

Co chce zrobić
Chciałbym przenieść wszystkie dane na serwer MySQL (lub inny), aby pliki Excel'a robiły za interfejs użytkownika umożliwiający wprowadzanie i wyświetlanie danych, a same dane były zapisywane w chmurze. Miałoby wyglądać to następująco:

 • Część wspólna bazy dla wszystkich pracowników (np. wspomniane już ceny i rabaty od dostawców pobierane ze stron www)

 • Części indywidualnej dla każdego z pracowników (np. dane klientów)

Dodatkowo dałoby to możliwość łatwiejszego dodania nowego pracownika, tj. Excel jako szablon-interfejs do pracy, a dane potrzebne do pracy pobierane byłyby i zapisywane w chmurze. Dałoby to możliwość przydzielania uprawnień dla użytkowników do różnych części bazy danych.

Pytania

 1. Czy MySQL się w ogóle do tego nadaje? W poszukiwaniach często przewija mi się MS Azure - może będzie lepszy do opisanego problemu?
 2. Czy serwer będzie w stanie kilka razy w ciągu dnia pobrać dane ze stron www w celu aktualizacji danych na których pracują użytkownicy i z automatu zaktualizować je w Excelu?
 3. Czy ciągła synchronizacja danych pomiędzy Excel a bazą danych jest w ogóle możliwa przy użyciu VBA (czy dane mogą być aktualizowane na bieżąco (np. po wypełnieniu formularza w Excel, a nie dopiero podczas zapisania całego pliku Excel)?

Nie chodzi mi o gotowe rozwiązanie, raczej pomoc w szukaniu rozwiązania i informacji na ten temat :) Mam nadzieje, że pomożecie :)

P.S. Był też pomysł stworzenia aplikacji WEB dla pracowników, ale niestety ilość wiedzy jaką musiałbym posiąść przekracza moje możliwości czasowe w obecnej chwili. Excela dobrze znam, VBA cały czas się uczę, dlatego pomyślałem o takim rozwiązaniu.

edytowany 3x, ostatnio: Engine1992, 2020-06-01 09:06

Pozostało 580 znaków

2020-06-01 11:03

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 3 godziny temu

1

Pomyśl o MS Access. I jakiejś innej bazie niż MySQL - to najgorszy z możliwych wyborów.

Pozostało 580 znaków

2020-06-01 11:25

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 4 minuty temu

2

Widzę, że nadmiernie się nakarmiłeś marketingiem cloudowym.
Przez rzeczywistą "chmurę" zgodnie ze słowem ja rozumiem wielość serwerów, gdzie mamy zapewnioną usługę, ale nie wiemy, który serwer wykonał daną transakcję.

Pytasz o bazę np MySQL, więc pewnie myśli o jednej, konkretnej fizycznej maszynie?
O jakich ilościach danych mowa, np w ilościach wierszy?

edytowany 1x, ostatnio: AnyKtokolwiek, 2020-06-01 13:06

Pozostało 580 znaków

2020-06-01 11:48

Rejestracja: 5 miesięcy temu

Ostatnio: 1 miesiąc temu

Lokalizacja: Częstochowa

0

@Marcin.Miga Chciałbym wykorzystać Excel'a bo jest on bardziej uniwersalny i znany przez osoby pracujące w firmie, do tego jest dostępny w podstawowym pakiecie Office - Access wymaga dodatkowego licencjonowania, stąd taki nacisk na Excel'a.

@AnyKtokolwiek No możliwe, małą mam wiedzę na ten temat więc możliwe że marketing zrobił swoje ;)

Nie chodzi o fizyczną maszynę, chodzi o np. zakup miejsca na serwerze, zbudowanie bazy i tam trzymanie danych dostępnych z każdego miejsca - (przez pojęcie "fizyczna maszyna" rozumiem stację roboczą np. w biurze - jeśli o to Ci chodzi to niestety nie to mam na myśli) ;)

Wiersze ciężko określić, ale przypuszczam, że na obecną chwilę, rocznie to będzie coś w granicach 1000-2000 wierszy / użytkownika (zbierając wszystkie dane "do kupy").

Wykupuje usługi na OVH i jest tam dostępna opcja "Public Cloud" - czy na tym mogę się oprzeć? Brakuje mi trochę wiedzy więc szukam na razie po omacku trochę, więc proszę o wyrozumiałość ;)

Ale Excel NIE JEST bazą danych. - Marcin.Miga 2020-06-01 12:34
Wiem, ale albo ja czegoś nie mogę zrozumieć, albo się nie rozumiemy ;) Excel ma robić jako "klient" (pulpit z danymi, tabele z danymi, formularze do wprowadzania danych - stworzone na VBA) i zapisywać / zaciągać dane z bazy danych w chmurze. Excel po prostu nie ma magazynować danych tylko odczytywać je z bazy danych. Mam nadzieje że teraz jaśniej to wyjaśniłem. - Engine1992 2020-06-01 12:45
Nigdzie ( za wyjątkiem Elektrody) , nawet w samym Microsofcie, Excell nie jest określony jako narzędzie do developmentu oprogramowania - a o tym mówisz - AnyKtokolwiek 2020-06-01 13:05

Pozostało 580 znaków

2020-06-01 13:14

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 6 godzin temu

2

Jeżeli dobrze Cie rozumiem, to czegoś takiego nie da się prosto zrobić.
Musiałbyś wpisywane komórki tłumaczyć na SQL i zapisywać. W drugą stronę analogicznie. Idąc dalej co z formułami, widokami itp? Mnóstwo roboty,

Pozostało 580 znaków

2020-06-01 13:23

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 4 minuty temu

0
 1. Jak chcesz coś developować i pozostać w nastroju Microsoft (co nie ma tutaj pejoratywnego znaczenia), można zaproponować
  Microsoft Visual Studio Community i desktopowe aplikacje formatkowe w Visual Basic. Toszkę inny od tego, który mozesz używać w Excellu, ale podobny

 2. Nie dotknąłeś problemu, bo arkusze "jakoś" się dystrubuują. Wdrożenia desktopowe dla mobilnych pracowników mogą (ale nie muszą) mieć problem z dystrybucją nowych wersji oprogramowania. Dzisiejsze czasy pokazują przewagę webu.

Pozostało 580 znaków

2020-06-01 13:23

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 3 godziny temu

0

W Excelu wiele funkcji jest skopanych. W VBA również. Np.

Dim iLiczba as Long
iLiczba=CLng("1d5")

Pozostało 580 znaków

2020-06-01 14:30

Rejestracja: 5 miesięcy temu

Ostatnio: 1 miesiąc temu

Lokalizacja: Częstochowa

0

Hmm... czyli rozumiem, że najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie jednak aplikacja WEB, skoro nie da rady ogarnąć tego za pomocą MS Excel. No nic, nie przyspieszę tego, trzeba jednak dalej drążyć Angulara. Dzięki koledzy za pomoc, wiele mi rozjaśniliście :)

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0