Czy soft delete to dobra praktyka?

0

Chciałbym usłyszeć wasze opinie. Dotąd spotykałem się z podejściem że to jest zawsze dobra praktyka, i rzeczywiście czasami się to przydawało. Ale teraz po RODO mam wątpliwości.
A ostatnia wpadka Morele utwierdza mnie w tym że lepiej usuwać dane bezpowrotnie.

0

Historia aktywności jest ważna, bo jakby trzeba zbadać okoliczności ewentualnych roszczeń/błędów, to możemy chociaż tyle poprzeglądać. Powinniśmy mieć wgląd do wszystkiego co robią użytkownicy naszej platformy.

0

A co z anonimizowaniem danych?

0

Dane archiwalne mógłby oglądać tylko admin, ewentualnie jeszcze użytkownik, co tam trzeba anonimizować?

1

Czy zła czy dobra praktyka, to wynika z wymagań prawnych i biznesowych :-)

1
Spine napisał(a):

Dane archiwalne mógłby oglądać tylko admin, ewentualnie jeszcze użytkownik, co tam trzeba anonimizować?

Na przykład tu: https://niebezpiecznik.pl/post/morele-350k-zlamanych-hasel-i-wyciek-danych-usunietych-uzytkownikow/ - w skrócie, wyciekły dane klientów, między innymi klient który wcześniej usunął konto dostał powiadomienie z morele na swój email z przedrostkiem "USUNIETY_" że jego dane też wyciekły. Pewnie na to można nałożyć jakąś karę w związku z RODO.

1

Tylko dodawanie prefiksu do maila, to nie jest soft delete tylko jakaś patologia umysłowa.
Cały system powinien być tworzony z myślą o soft delete, a więc także komponent odpowiedzialny za wysyłanie maili powinien sprawdzać czy adres jest aktywny i nie wysyłać jeśli nie.

0

Kontaktowałem się niedawno z ministerstwem cyfryzacji i według nich coś takiego jak soft delete przy zastosowaniu prawa do bycia zapomnianym, nie wchodzi w grę. Dane mają być po prostu usunięte z bazy danych.

0

Czy zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji mogę zwrócić się do Urzędu Skarbowego z żądaniem zapomnienia mnie i usunięcia wszystkich informacji o fakturach wystawionych przeze mnie?

0

Tak długo, jak pozostajesz z publiczną instytucją w relacji, która wymaga Twoich danych, to nie możesz. Jakie relacje Cię łaczą z US, to już nie wnikam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1