Czy tabele tworzycie językiem sql?

0

Tak jak w temacie czy jeśli tworzycie tabele, wstawiacie klucz główny etc. to czy robicie to za pomocą kodu sql czy może po przez odpowiednie kliknięciem myszką w nakładce graficznej do mysqla?

Uczę się teraz tworzyć kod ręcznie,ale się zastanawiam czy teraz w pracy programisty w ogóle wykorzystuję się ten kod czy robi się to odpowiednimi kliknięciami myszki.

0

Generalnie warto umieć, lecz zawsze wszystko tworzę z poziomu PhpMyAdmin (akurat tak wypadło :P).
Myśl przewodnia: po co marnować cenny czas?

0

Tableki tworzę w programie do projektowania baz danych, np Mysql Workbench. Potem on generuje kod i aplikuje go na serwer i basa powstaje.

0

Mimo tego że czasami wkurza, to osobiście przyzwyczaiłem się do HeidiSQL (mały, poręczny, szybki i wygodny). Gdy chcę pooglądać wizualnie relacje - odpalam MySQL Workbencha. Ale znajomość sql'a też się przydaje.

1

Ja piszę ręcznie kod SQLa. Szybciej pisze kod niż miałbym klikać w phpMyAdmin, HeidiSQL czy Workbenchu lub innym oprogramowaniu do tworzenia baz danych.

0

jeśli znasz dobrze SQLa to znacznie szybciej jest napisać niż wyklikać. O ile tworzenie tabelki nie jest skomplikowane to już np. tworzenie stored proc niektóre programy potrafią tak pokazać, że okienko do napisania ciała procedury jest mikroskopijne (pokazują parametry, rezultat, różne przełączniki, zmienne). Z drugiej strony np. dla FireBirda IBExpert potrafi stworzyć sekwencję i trigger dla pola autoinc jednym kliknięciem

0

Generowanie tabel najlepiej zostawić ORMowi. Procedury, funkcje i wyzwalacze to już trzeba napisać.

1

Jeżeli mam utworzyć tabelę, tak zwyczajnie, normalnie, to ze względu na szybkość i łatwość działania, posługuję się interfejsem graficznym, np. Worbkench dla MySQL czy Management Studio dla Microsoft SQL Server. Ale równolegle uczyłem się wykonywania tych czynności (czyli tworzenia tabel, wprowadzania danych, itp.) za pomocą kodu SQL. Jest to szczególnie przydatne gdy chce się utworzyć skrypty za pomocą których można odtworzyć bazę danych z jej zawartością albo gdy piszę się skrypty np. w Pythonie za pomocą których zarządza się zawartością bazy bez użycia nakładki graficznej - przydatne np. w skryptach testowych, tam wykorzystuje się zarządzaniem tabelami, danymi, itp, za pomocą czystego SQL-a.

2

Na etapie prototypowania zazwyczaj robi to za mnie ORM. W pewnym momencie jednak eksportuję całość do skryptów i dodaję co trzeba m.in. indeksy, konfigurację partycjonowania jak trzeba, dodatkowe ograniczenia.

Bardzo dużo zależy tu od tego na jakim etapie masz projekt. Jeżeli jest to mały sklep z kilkuset towarami to zazwyczaj ręczne pisanie pełnych DDL jest upierdliwe. Jeżeli jednak masz system raportowy gdzie połowa encji to w rzeczywistości widoki to trzeba sobie wyrzeźbić odpowiednie skrypty samodzielnie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1