Wyliczanie najbardziej prawdopodobnej wartości z danych z odchyleniami

0

Mam taki problem:

Mamy dany parametr a, dla którego:

  1. a1>a2>a3>an
  2. wartości są rozłożone nierównomiernie w czasie, tj. w 1 minucie możemy mieć 10 pomiarów, lub 1 pomiar w ciągu 10 godzin
  3. maksymalne odchylenie od wartości rzeczywistej to 2a, minimalne 1/2 a

Zadanie jest takie, żeby taki ciąg na bieżąco, w miarę dostawania nowych wartości, przekształcać na wersję zgodną z założeniami i jak najbardziej "prawdziwą". Możecie polecić jakiś algorytm / funkcę?

0

Coś strasznie namieszałeś, że nie wiadomo o co dokładnie chodzi.
Przypuszczam, że masz coś o rozkładzie Poissona.

0

Starałem się ładnie wytłumaczyć ;)
Przypuśćmy, że wartości rzeczywiste to 100, po godzinie 99, po godzinie 98, po kolejnej 97 itd.
My dostajemy takie pomiary:
120, po godzinie 95, po godzinie 95, po godzinie 85, po godzinie 110, po.dziesięciu godzinach 85, po godzinie 84, po godzinie 83, po godzinie 70, po godzinie 82.

Powiedzmy, że na statku mamy beczkę, która jest dziurawa i wycieka z niej woda. My chcemy zmierzyć poziom tej wody, ale statek płynie i woda w beczce nie ma stałego poziomu, tylko porusza się wraz z falami.

0

Tutaj masz kilka algorytmów wygładzania: http://en.wikipedia.org/wiki/Smoothing

0

Ale wiesz mniej więcej jak ta krzywa wygląda? Bo jak nie, to nie da się tego sensownie zrobić. To że wartości są monotoniczne to trochę za mało. Możesz próbować użyć jakiegoś algorytmu aproksymacji, ale generalnie słabo to widzę.

0

user image

Tak to wygląda na wykresie (ważne jest to niebieskie), powinno być to gładkie. Pierwszy, gwałtowny wzrost jest prawidłowy. Na początku widać, na tym płaskim odcinku, że wartości wzrosły nieznacznie, nie było to możliwe.

0

A przeczytałeś te powyższe linki? Musisz aproksymować funkcję. Jeżeli masz dany zakres odchylenia standardowego to może warto wykorzystać metodę najmniejszych kwadratów: http://www.staff.amu.edu.pl/~zcht/pliki/Aproksymacja.pdf

0

Przeczytałem, @Shalom prosił o wykres, więc go zdobyłem. Wypróbuję kilka algorytmów i dam znać, który wybrałem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1