Jako, że jest to mój pierwszy krok na tym forum witam wszystkich zainteresowanych tematem.
Powodem założenia tego tematu jet moja niemoc związana z problemem skonstruowania heurystyki na potrzeby projektu zaliczeniowego.

Problemem jest skonstruowanie drzewa (niekoniecznie drzewa binarnego, ale można tak przyjąć dla ułatwienia) na podstawie macierzy (mxm, gdzie m to jeden osobnik), w której to zawarte są dystanse pomiędzy poszczególnymi "osobnikami" (liśćmi) tego drzewa. Celem jest uzyskanie drzewa o jak największej liczbie osobników, w którym dystanse między osobnikami zgadzają się z tymi w macierzy. Dystanse między osobnikami na drzewie mierzymy poprzez dodanie długości gałęzi od jednego osobnika do drugiego (między nimi mogą, a nawet będą znajdować się węzły wiążące inne osobniki).

Do rozwiązania problemu koniecznie muszę użyć heurystyki tabu search. Niestety pomimo zaznajomienia się z teorią nie jestem w stanie nawet wymyślić, co będzie moim rozwiązaniem początkowym (od którego zaczynam przeszukiwanie sąsiedztwa), nie mówiąc już o zdefiniowaniu sąsiedztwa czy ruchu elementarnego.

Nie chodzi mi tutaj o podanie kodu czy pseudokodu, ale o jakiekolwiek przemyślenia związane z tym problemem. Borykam się z tym już od ponad miesiąca (może nawet dwóch) i nadal nie wiem, z jakiej strony to ugryźć.
Z góry przepraszam za dość zagmatwane wytłumaczenie problemu - niestety jestem po części biologiem w związku z czym trudno czasem wysłowić mi się czysto technicznie ;)

Będę naprawdę ogromnie wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę czy wypowiedź dotyczącą problemu.