Podsumowanie części I. Programowanie w Delphi

Adam Boduch

Wydaje mi się, że część I niniejszej książki była najtrudniejszym etapem nauki Delphi ? w końcu początki zawsze są najtrudniejsze, nieprawdaż? Kolejne części będą z pewnością łatwiejsze, gdyż będziesz znał już zasady, jakimi rządzi się Object Pascal oraz całe Delphi.

W pierwszym rozdziale opisywałem absolutne podstawy Delphi ? wszystko to, co jest konieczne, aby rozpocząć dalszą naukę programowania w tym środowisku. Poznałeś mniej więcej wygląd Delphi, podstawowe funkcje menu i zasady obowiązujące w języku Object Pascal.

Poprzedni rozdział był poświęcony przede wszystkim składni języka Object Pascal ? czyli podstawowej kwestii potrzebnej do napisania własnego programu. Ten rozdział mógł być trochę trudny, jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z żadnym językiem programowania. Jeżeli wszystko zrozumiałeś, składam Ci serdeczne gratulacje! Powiem Ci szczerze, że nie wszyscy początkujący programiści potrafią pojąć wszystko od razu ? nie jest łatwo przyswoić sobie tak dużą partię materiału.

Trzeci rozdział był poświęcony wyłącznie tym sprawom, które dotyczą Delphi, czyli bibliotece VCL, klasom i programowaniu obiektowemu. Pętle czy instrukcje warunkowe obecne są praktycznie w każdym języku programowania ? różny jest tylko ich zapis. Natomiast bibliotekę VCL naprawdę należy poznać. Będę o niej jeszcze mówił w III części niniejszej książki.

Pierwszą część kończy rozdział 4., który powala Ci zapoznać się z IDE Delphi, najważniejszymi jego funkcjami, oknami itp. Mam nadzieję, że dotychczas nie poczułeś się zniechęcony ? podczas dalszej lektury książki czeka Cię jeszcze więcej wrażeń.

de25kp.jpg Więcej informacji

Delphi 2005. Kompendium programisty
Adam Boduch
Format: B5, stron: 1048
oprawa twarda
Zawiera CD-ROM
[[Delphi/Kompendium|Spis treści]]

[[Delphi/Kompendium/Prawa autorskie|©]] Helion 2003. Autor: Adam Boduch. Zabrania się rozpowszechniania tego tekstu bez zgody autora.

1 komentarz

"Kolejny rozdział był poświęcony przede wszystkim składni języka Object Pascal"
Przepraszam ale czy to nie powinno pierwsze słowo być "Poprzedni" ?