Delphi » FAQ

Wykasowałem źródła programu oprócz pliku EXE. Czy mogę odzyskać źródło

Adam Boduch

Niestety nie. Istnieją tzw. dekompilatory dzięki którym możesz odzyskać TYLKO formularz, ale nie źródła. Będą one zapisane w Assemblerze, a nie w Pascalu. Jeżeli znasz ASM to się jeszcze możesz połapać, ale przetłumaczenie tego na Pascala to będzie żmudna praca... Najpopularniejszym chyba dekompilatorem jest DeDe - możesz go ściągnąć w dziale Programy.

FAQ

5 komentarzy

Fajnie byłoby stworzyć program odwracający proces kompilacji... rozpoznawałby czy to w c++ czy delphi i vb i dawałby kod źródłowy... :) ale przestępstwo!

Nie koniecznie przestępstwo :P
Ja jakiś rok temu zgubiłem kod źródłowy do gry, został mi się sam exec (ściągnąłem ze swojej strony (a przy okazji to: www.dandi-port.end.pl)), nie umiem ASM'A, Dede mi dekompilowywał tylko tekst w którym jest napisane, jakie komponenty zostały wykorzystane, i co?? Wszystko bym dał szczerze mówiąc za taki program :P
No ale narazie mogę spokojnie spać, więdząc, że nikt mi nie ukradnie kodu źródłowego z execa :p
Z drugiej strony (a raczej z trzeciej :P), to fajnie by było wiedzieć jak miszcze tacy jak np. Red Storm entertainment tworzą gry, nie ?
Nigdy mi nie przyszło do głowy, jak z jedynek i zer które komputer wręcz kocha w programach zrobić kod źródłowy do delphi czy bcb...

pozdrówka DANDI8 (:D)

w Asemblerze wszystko jet "open source"

Rozwiązanie jak odzyskać źródło jest. Warunek jest taki że wiesz gdzie to źródło było zanim je wykasowałeś. Są przecierz programy do odzyskiwania danych. Przykładem jest taki program zamieszczony kiedyś na jakiejś płycie (Nie pamiętam jakiej ale chyba Komputer Świat). Nazywał się PC Inspector File Recovery.
Może akurat to podziała.

tak wg mnie to przy kompilacji delphi zmienia kod jaki my wpisujemy na kod maszynowy więc wie jak to zrobić. Czyli każdy ciąg cyferkoliterek w kodzie maszynowym czemuś odpowiada. JEdnak nie jest zaznaczone w którym miejscu kończy sie jedna funcka a zaczyna 2. Gdyby brać jednak co iles znaków i cofac proces kompilacji i zobaczyć czy jest taka fukcja w określonym języku to można by odczytac prog. Jesli takiej funkcji niema to brac inny ciąg i tak w kółko... Fajna teoria nie?