Słowo o pozycjonowaniu czyli walka ze spamerami

Adam Boduch

Co jakiś czas, a właściwie to całkiem często różni ludzie rejestrują się u nas w serwisie próbując wykorzystać go jako sposób na podwyższenie pozycji swojej strony w Google. Pierwszym sposobem jest umieszczenie linka do pozycjonowanej strony w stopce. Dzięki temu, po napisaniu paru bzdurnych postów na forum, taki link jest "doklejany" do treści posta w formie stopki. Drugim sposobem jest zwyczajne spamowanie, reklamowanie pozycjonowanej strony pod pretekstem podzielenia się "fajnym" linkiem.

Wszelkich pozycjonerów informuję: wstawianie linków w stopce (sygnaturce) jest zablokowane. Jedynie starsi stażem użytkownicy mają taką możliwość. Po drugie: linki umieszczone na forum przez "świeżaków" nie są widoczne dla robotów Google. Inni zarejestrowani użytkownicy widzą je w sposób prawidłowy, mogą w taki link kliknąć, lecz dla robota Google będzie to zwykły tekst. Mam więc nadzieje, że taka informacja zniechęci potencjalnych pozycjonerów.

7 komentarzy

Poprosze o zrodlo.

Google jest w stanie przeparsować sporo schematów URI, nawet jeśli nie będą ujęte w anchor, co wy na to?

Już nie mówiąc o tym, że "nieklikalność" linków to taka pierwsza linia obrony, która ma sprawić, że wstawianie linków jest nieatrakcyjne dla pozycjonerów. Jeśli są to linki reklamowe, pozycjonerskie to w następnej kolejności są po prostu usuwane.

Spokojna glowa :) Przede wszystkim, linki nie sa ukrywane, lecz nie sa po prostu "klikalne" (musze to sprecyzowac). I nie tylko dla googlebota, ale generalnie dla anonimow. Wiec zmiana user-agent przez googlebota da ten sam rezultat.

@Adam Boduch: Różnica jest kolosalna :) Bo.. pewnie wykrywacie bota przez UserAgenta. Google pewnie zmienia user agenta, by sprawdzić czy taka sama treść jest dla zwykłego usera i dla google bota :)

A jak np. nazwac serwowanie innej tresci witryny dla osob zalogowanych i niezalogowanych? :)

Ukrywanie linków odbije się na waszą niekorzyść. To co teraz robicie - ukrywanie linków od świeżaków to cloaking, a google tego bardzo nie lubi :)