Software Engineer - PL/SQL

  • Warsaw
  • Umowa o pracę

With dynamic organization growth we are looking for candidates for position of Software Engineer - PL/SQL

Responsibilities:

- Develop Industrial Internet applications based on Predix Cloud Foundry platform
- Coding and testing PL/SQL packages, in accordance with design specifications
- Debug and resolve defects during SIT and UAT processes
- Work in Oracle Development Environments like SQL Developer, Toad
- Apply principles of SDLC and methodologies like Lean/Agile/XP, CI, Software and Product Security, Scalability, Documentation Practices, refactoring and Testing Techniques
- Work with Business Analysts to understand product requirements & vision
- Working in an international environment

Wymagania i obowiązki

Requirements:

- BS in Computer Science, Electrical Engineering, or Computer Engineering
- We welcome experienced persons as well as after graduation
- Strong experience in PL/SQL stored procedures development
- Knowledge of Relational Databases
- Good knowledge of English
- Strong problem solving abilities and capable of articulating specific technical topics or assignments
- Breaking down problems and estimate time for development tasks
- Demonstrates clarity of thinking to work through limited information and vague problem definitions
- Able to work under minimal supervisionAble to work well with global teams, including time-zone flexibility

Oferujemy

  • Karta multisport (lub podobna)
  • Kuchnia
  • Darmowy parking
  • Prywatna opieka zdrowotna
  • Elastyczne godziny pracy
  • Szkolenia
  • Międzynarodowe środowisko pracy
  • Rowerownia dla pracowników
  • Możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia zawodowego w dynamicznie rozwijającym się środowisku
  • Doskonała atmosfera pracy

O Engineering Design Center (Instytut Lotnictwa/GE)

Engineering Design Center to przykład – trwającej od 2000 roku – doskonale rozwijającej się współpracy światowego lidera branży inżynieryjnej, jakim jest General Electric, z nowoczesną polską jednostką badawczo-rozwojową – Instytutem Lotnictwa w Warszawie. Nasi inżynierowie nie tylko mają możliwość korzystania z rozwiązań technologicznych GE, ale także testowania na miejscu projektowanych elementów. Z liczbą 1800 zatrudnionych inżynierów jesteśmy jednym z największych ośrodków inżynieryjnych w Europie. Obok różnorodnych, technologicznych branż, takich jak lotnictwo, energetyka czy przemysł naftowy, działamy również w obszarze technologii cyfrowych.

Mamy szeroką ofertę dla programistów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności łącząc najnowsze rozwiązania IT z technologiami inżynieryjnymi najwyższej klasy.

Informacje o rekrutacji

If you are interested, please fill EDC application form: http://www.edc.pl/available-jobs/asdsssesql/ or contact us: EDC Recruitment Team [email protected]">[email protected]