Senior Quality Analyst Business Intelligence - (02/129)

  • Kraków
  • do 10000 zł netto
  • Umowa o pracę

Opis oferty

Main duties and responsibilities:
  • design, creation and execution of appropriate test scenarios based on business requirements and software specification according to the ETL processes,
  • business intelligence tools and analytic applications that let end users access and analyze data in ETDW,
  • work with business requirements analysts to understand and prioritize user requirements, and translate them into test scenarios and test execution steps,
  • help to ensure desired functionality and quality by designing and creating automated and manual tests.

Wymagania i obowiązki

Requirements
  • Good knowledge of Java and/or scripting languages (Python, Ruby or Groovy),
  • Very good knowledge of SQL (including RDBMS),
  • Experience with automated testing tools (Selenium, SoapUI, HP QTP),
  • Experience in Agile projects (or other software development methodologies),
  • Experience with Unix Systems,
  • Ability to work both alone and as part of a team,
  • Initiative, flexibility, and an attitude of learning and experimentation.

Additional requirements

  • Experience with BI Tools: Cognos, Tableau, Business Objects,
  • Experience with OLAP concepts and methods,
  • Open systems background, particularly in Data Warehousing and Business Intelligence reporting,
  • Experience with Web applications testing,
  • Experience in using benchmarking tools,
  • Familiarity with Jira, VersionOne, MS SharePoint is a plus,
  • Use of complex SQL using Teradata or Vertica functions.

Our offer

  • Large development possibilities with the latest technologies,
  • Work in international environment,
  • Salary: 5 000 - 12 000 PLN gross profit (standard work agreement),
  • Personal development and training,
  • Medical care,
  • Benefit Multisport,
  • Home office option (up to 8 days, after adaptation period),
  • Relocation package.

Oferujemy

  • Zarekomenduj znajomego i zdobądź 2500 zł! Szczegóły na www.infolet.pl

O Infolet

Create RealITy - Join Our Team
Zarekomenduj znajomego do pracy na stanowiska na które poszukujemy i zdobądź nagrodę w wysokości 2500 zł! Szczegóły na www.infolet.pl

Infolet jest polską firmą, która od 2005 r. współpracuje z globalnymi korporacjami, jak również klientami z Polski. Nasi specjaliści realizują projekty IT dla branż telekomunikacyjnej, nowoczesnych mediów, lotnictwa oraz finansów/bankowości. W kwietniu 2013 założyliśmy Fundację Infolet – Młodzi w IT, której celem jest wsparcie finansowe, rozwój, a także kształcenie młodzieży w zakresie informatyki i programowania.