Java

SpringFramework

 • 2007-11-02 11:24
 • 2 komentarze
 • 3465 odsłon
 • Oceń ten tekst jako pierwszy

Strona w budowie
Ktoś pracuje nad tą stroną, jej zawartość może się wkrótce zmienić. Prosimy o cierpliwość!Spring Framework (SF) jest szkieletem przeznaczonym do tworzenia aplikacji w języku Java. Realizuje on ogólną koncepcję (paradygmat) Odwrócenia Kontroli (IoC - ang. Inversion of Controll) poprzez wzorzec Wstrzykiwania Zależności (DI - ang. Dependency Injection). Obecnie Spring jest utożsamiany z IoC oraz uważany za jedna ze wzorcowych implementacji tej koncepcji. Ponad to SF kojarzony jest przede wszystkim z aplikacjami web.

Założenia


Celem powstania Springa było uproszczenie sposobu pisania aplikacji Java EE. Jest to zrozumiałe jeżeli weźmie się pod uwagę fakt iż pierwsza wersja szkieletu powstała w czasie gdy głównym narzędziem pozwalającym na tworzenie aplikacji były komponenty EJB2.1. Charakteryzowały sie bardzo dużą złożonością i zmuszały do uzależnienia się od konkretnej implementacji specyfikacji, serwera aplikacji i kontenera. Dodatkowo komponenty EJB są uznawane za "ciężką" technologię, która wymaga wielu zasobów i rozbudowanej architektury.
Twórcy Springa przyjęli, że uproszczenie i "odchudzenie" frameworka pozwoli na skrócenie czasu produkcji aplikacji, zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa. W celu ealizacji tej koncepcji do podstawowych założeń Springa należą:
 1. Uproszczenie korzystania z JEE
 2. Wykorzystanie interfejsów w procesie tworzenia oprogramowania. Realizacja założeń OOP interfejs ważniejszy niż implementacja.
 3. Konfiguracja przez JavaBean
 4. Usunięcie wiązania aplikacji z frameworkiem po przez użycie błędów nieweryfikowalnych.
 5. Kod powinien być łatwy w testowaniu.

Realizacja


Wszystkie wymienione powyżej podstawowe założenia zostały zrealizowane. "Odchudzenie" frameworka najlepiej widać w pakiecie web. Aplikacje Web Springa nie wymagają Serwera Aplikacji i Kontenera EJB, a tylko kontener serwletów, który jest znacznie "lżejszy".
 1. Kafelki
 2. Lista

2 komentarze

Koziołek 2007-10-30 00:22

Ha. rzeczywiście banalne nawet nie zagłębiałem się w manuala trzeba tylko popatrzeć.

Marooned 2007-10-30 00:06

Co do maila w sprawie zmiany nazwy.. sam to możesz zrobić. Polecam kliknąć na "Pomoc" w stopce...
Specjalnie nie zmieniam, byś sam mógł to "przetestować" :)