Zarządzanie czasem

1

Ogólnie sprawa wygląda tak, że pracuję zdalnie i prowadzę jeden projekt + w kilku mniejszych robię support. Ostatnio mam wrażenie, że mocno spadła mi wydajność, bo ciągle ktoś zaczepia mnie na slacku żeby o coś podpytać, są dni, że mam kilka spotkań (np. internal + z klientem). Czasami mam takie dni typu -> siadam do pracy po godzinie standup, godzina pracy, spotkanie internalowe, 2h pracy spotkanie z klientem, zostaje dwie godzin na pracę. W międzyczasie dwie dłuższe rozmowy na slack, albo szybki call z PM, jakieś pytania od klienta na Jirze. I na koniec dnia okazuje się, że niby na spotkaniach spędziłem 3h, ale w pozostałe 5h niewiele zrobiłem bo dzień poszatkowany i trudno coś konkretnego ogarnąć. Nawet nie jest problem z logowaniem czasu, bo bardzo rzadko zdarz mi się nie wyrobić z taskami w czasie, ale tam czasami wewnętrznie jest mi głupio, że napisałem 50 linijek trywialnego kodu przez niby 5h pracy. Czasami robię zlecenia po godzinach i wręcz szokuje mnie ile jestem w stanie zrobić w 2-3h pracując spokojnie i konsekwentnie bez ciągłego slackowania i odrywania się od pracy.

Jak sobie radzicie w takich sytuacjach? Macie jakieś triki aby zwiększyć swoją efektywność/skupienie?

1
hadwao napisał(a):

ale tam czasami wewnętrznie jest mi głupio, że napisałem 50 linijek trywialnego kodu przez niby 5h pracy.

Powinieneś się cieszyć, że tylko 50 linijek. Kod to koszt, a nie zysk. Każda dodatkowa linijka to większy projekt, wiec większe problemy z utrzymaniem tego w przyszłości.

I powinieneś się cieszyć, że kod jest trywialny, bo taki łatwiej utrzymywać niż kod nietrywialny.

Ostatnio mam wrażenie, że mocno spadła mi wydajność, bo ciągle ktoś zaczepia mnie na slacku żeby o coś podpytać, są dni, że mam kilka spotkań (np. internal + z klientem)

No to wyłączasz się ze Slacka, mówisz, że jesteś zajęty i pracujesz - jeśli kultura firmy na to pozwala - jeśli nie pozwala i będą ciągle ci zawracać głowę, to znaczy, że w firmie od wydajności związanej z pisaniem kodu ważniejsza jest sprawna komunikacja (nie chcę oceniać, czy to dobrze, czy źle, bo różnie może bywać. Może po prostu dana firma w danej sytuacji bardziej potrzebuje ludzi od komunikacji z klientem niż koderów, którzy będą pisać faktyczny kod. Może zły jest podział odpowiedzialności? To jakaś mała firma?).

3

50 linijek trywialnego kodu przez niby 5h pracy.... ło panie, piszesz tyle co ja przez tydzień.
Są spotkania, są koszty. Spotkania to nie tylko ich czas, ale też - przygotowanie, podsumowanie,i.... dekoncentracja.
Jak masz 3h spotkań w dniu to bardzo możliwe, że NIC już nie zrobisz.

Przy czym to nie oznacza, że coś specjalnie złego się dzieje!

Może masz skomplikowaną domenę, klienta, projekt - po prostu twój czas zjada zarządzanie, a nie kodowanie. To NIE MUSI być nic złego.
Ale może...
samo musisz to ocenić - pomyśl czego klient potrzebuje, częśc klientów przesadza z zebraniami, część robi za rzadko, przez co kodujesz tysiące linijek, które w końcu idą do śmieci.

Na koniec pamiętaj:
5 godzin kodowania pomoże Ci zastąpić 15 minut analizy (i ew. zebrań). Wiadomo, że każdy wolałby kodować, ale czasem można spojrzeć jaki ma to sens z punktu widzenia klienta, biznesu (przelicz osoby na zebraniach).

0

Żarówka, która daje światło większość energii traci wydzielając ciepło.

Inaczej mówiac około 80% starań to i tak czas stracony, zaakceptuj to :)

Alternatywnie jeśli spotkanie nie służy Tobie lub klientowi to podziękuj za zaproszenie. Niech Twoja obecność znaczy coś na spotkaniu.

0

Trochę mnie uspokoiliście. Co do spotkań to moim zdaniem są one potrzebne i sporo wnoszą, więc raczej z nich nie mogę zrezygnować. Z drugiej strony faktycznie jest tak jak napisał @jarekr000000, że godzinne spotkanie, to tak na prawdę minimum 2h bo trzeba się przygotować, potem spisać wnioski, coś przejrzeć/przemyśleć itd. Bardziej myślę w kierunku jak zoptymalizować ten pozostały czas. Ogólnie ostatnio mam takie przemyślenia, że praca grupowa jest strasznie nieefektywna - sporo czasu pali się na komunikację, wyjaśnianie spraw itp.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1