Czy każdy w sieci globalnej ma inne IP?

0

Witam!

Mam pytanie które nasuwa mi się i nie daje mi spokoju.
Czy każdy komputer w sieci globalne ma inne IP?
Bo chyba ilość numerów IP jest skończona?

0

Zdefiniuj "każdy". Ilość IP jest skończona... to jest oczywiste przecież :P 255^4. Piszę o IPv4. IPv6 ma więcej kombinacji i ma być na szerszą skale użyty w przyszłości.

0

Krótka odpowiedź: nie. Właśnie dlatego że IPv4 jest za mało stosuje się mechanizmy NAT - Network Adress Translation i PAT - Port Adress Translation

0

Ale to czyli że kilka osób może logować się do tej samej witryny z tego samo IP? ("Troszkę to pokręciłem")

0

Dokładnie tak, przez co ban na IP może spowodować, że całe osiedle nie wejdzie np. na forum :D

0

Aha czyli każdy router ma inne ip?

1

Z punktu widzenia sieci globalnej? Nie. Routery mogą jak najbardziej być też schowane za NATem. Możesz mieć sieć na milion osób, opartą o setki routerów, a widoczną z zewnątrz pod 1 adresem IP.

0

Numer IP służy do adresowania w sieci Internet. Oprócz Internetu są jeszcze inne sieci. Możesz zrobić sobie sieć prywatną ( http://en.wikipedia.org/wiki/Private_network ) gdzie adresowanie będzie niewidoczne z zewnątrz i niezależne od innych sieci prywatnych. Adresy w różnych sieciach prywatnych mogą na siebie nachodzić, ale nie będą ze sobą kolidować, bo wewnętrzne adresy IP są niewidoczne z zewnętrznych sieci.

Pewnie coś lekko pogmatwałem. Jakiś sieciowiec może mnie poprawić :)

0

Coś już zaczynam rozumieć ...
Ale jeśli tak jest to np. dostaniemy bana na strone to tylko "nasze" osiedle nie może wejść a nie także inne które mają takie samo IP globalne ... :D

0

Globalne IP się nie pokrywają, no chyba, że w wyniku błędu w konfiguracji. Ale w przypadku błędu połączenia nie będą dobrze działać, bo jeżeli dwa komputery mają to samo IP to nie wiadomo do którego komputera prowadzić dany pakiet IP.

Pakiet z sieci wewnętrznej do sieci wewnętrznej może się dostać tylko poprzez NAT/ PAT. Każdy komputer w sieci Internet ma 2^16 dostępnych portów, więc danym numer IP można zmapować na mnóstwo komputerów z sieci wewnętrznej, ale te mapowania są tymczasowe. Z drugiej strony jednak można ustawić sobie port forwarding na routerze i mieć stałego NATa na jedną lub wiele par (publiczne IP: port, prywatne IP: port).

0

Aha bo kiedyś spotkałem się z czym takim że nie mogli wejść np. Polacy na jakieś forum.

Dobra dzięki już rozumiem.

0

A i jeszcze coś, czyli że np. teraz mam to IP a jak je zmienię i stanie się wolne to inny człowiek którego nie znam, mieszka gdzieś daleko "przejmie je" i on będzie się tym numerem "kontaktował" z witrynami?

0

Nie do końca... Wszystko zależy, czy masz stałe ip, czy zmienne. Jeśli masz stałe, to nikt go nie użyje, jesli zmienne - to uzyje je ktoś, kto ma łącze w tej samej firmie co Ty wykupione.

0

A czym one się różnią?

0

Dobra już doczytałem, to jak z tym jest jeżeli mamy zmienne to możemy uzyskać adres np. zbanowany już na jakiejś witrynie?

0

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc, co chciałem to osiągnąłem.

0

no a jak wklepuje w przegladarke adres www to po tym wklepaniu co sie dzieje

podejrzewam ze nastepuje jakies polaczenie z serwerem na ktorym sa pliki ktore sa pobierane

ale jak to sie dokladnie dzieje

1

Providerzy Internetowi posiadaj wykupioną wcześniej pulę publicznych adresów IP, którą wykorzystują dla swoich klientów. Takie instytucje jak IANA zarządzają pulami adresów IP w globalnej sieci czyli wszystkimi adresami IP, które klasyfikowane są jako sieci publiczne. Zarządzają oni tak naprawdę sieciami IP danej klasy adresowej. Pamiętam (opowiadał nam to swego czasu wykładowca jeszcze jak studiowałem), że kiedy wprowadzany był protokół IPv4 bardzo dużo adresów klasy A zostało wykupionych przez prywatne firmy. Były to całe podsieci z maską 255.0.0.0 więc rozrzutność była niesamowita. Później kiedy zaczęło brakować adresów zaczęto się zastanawiać jak odkupić chociaż część podsieci od tych firm na czym one oczywiście zyskiwały. Żeby się choć trochę od tego uniezależnić postanowiono wydzielić trzy klasy adresów prywatnych i NAT'ować publiczne podsieci i tutaj właśnie jest meritum tego wątku: Prywatne adresy mogę się powtarzać ponieważ globalna sieć i tak ich nie widzi, a nawet jeżeli by je zobaczyła to publiczne routery nie przeroutowałyby pakietów z tej puli adresowej. Natomiast publiczny adres IP musi być wszędzie unikatowy.

0

jest tez polecenie traceroute

pokazuje jak biegnie sygnal jak jeden serwer przekazuje sygnal kolejnemu az do serwera docelowego

0

Router nie serwer. To są routery, a nie serwery. Nawet jeżeli masz komputer, który stoi sobie na styku sieci to tak naprawdę pełni on rolę routera.

0

czyli szkielet sieci oparty jest na routerach

i to te routery kieruja na serwery z danymi ?

0

Komunikacja sieciowa to nie tylko routery. Tutaj masz wszystko ładnie opisane. Standaryzacja komunikacji zaczęła się od modelu OSI oraz modelu TCP/IP.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Model_OSI
http://pl.wikipedia.org/wiki/Model_TCP/IP

Zacznij od OSI, a wszystkiego się dowiesz. Masz tam opisane, które urządzenia sieciowe działają na której warstwie.
Model TCP/IP został ustanowiony później przez departament obrony USA.

Oba są używane prawie równolegle do dzisiaj w sieciach komputerowych.

PS: Jak to powiedział mi kiedyś bardzo mądry człowiek: Pojęcie sieci bez znajomości modelu OSI jest niemożliwe :)

0

no zeby to wszystko doglebnie zrozumiec to trzeba duzo czasu poswiecic

odpowiedz na pytanie jak dziala internet nie jest prosta

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1