Webmastering - od czego zacząć (jaki język?)

0

Witam. Jestem młodym informatykiem i chciałbym zacząć naukę tworzenia stron internetowych. Niektórzy mówią aby nie zaczynać swojej nauki od HTML . I tu rodzi się moje pytanie , czy zacząć od jakiegoś innego języka aby się nie zniechęcać ? Co polecacie na początek ?

1

HTML5 + CSS3 + JS + jakiś framework (np. Bootstrap) i wsio.

0

Witam. Jestem młodym informatykiem i chciałbym zacząć naukę tworzenia stron internetowych. Niektórzy mówią aby nie zaczynać swojej nauki od HTML . I tu rodzi się moje pytanie , czy zacząć od jakiegoś innego języka aby się nie zniechęcać ? Co polecacie na początek ?

Jeśli idziesz w techniczną stronę, to chyba tylko od HTML oraz CSS, bo zaczynanie od czegokolwiek innego, to zaczynanie od d**y strony.

Chyba, że chcesz pójść w design stron od strony wizualnej oraz UX, to wtedy możesz zacząć od pakietu Adobe albo od szkicowania na kartce projektów, ale to już trochę inny zawód niż twoje deklarowane wykształcenie (bo design mało ma wspólnego z informatyką stricte). W sensie wtedy może grafikiem albo ux designerem zostaniesz.

Ewentualnie połączyć te 2 ścieżki (techniczną i designu), ale to jest robota na lata.

0

Może pytanie głupie, ale nie znam się za bardzo, dopiero poznaje środowisko programistyczne.
Czemu nikt nie wspomniał o PHP? Jest to język słaby do nauki, czy nie praktyczny?

1

PHP się na razie nie przejmuj. Ogarnij HTML + CSS i zrób coś prostego. Jak już Ci się to uda to zabierz się za js. Tak samo dodaj do swojej poprzedniej strony jakieś dodatkowe funkcjonalności i bajery (typu slider'y, jakieś proste okienka dialogowe napisane samemu itd.). Następnie napisz jakiś prosty skrypt, który waliduje formularz, albo grę w statki. Jak już Ci to wyjdzie to możesz zabierz się za PHP lub Pythona ( wcześniej możesz coś tam podziubać z jQuery(framework javascript). Moim zdaniem te dwa języki są bardzo łatwe i przyjemne dla początkujących. Jak już ogarniesz podstawy możesz spróbować ogarnąć co to jest Ajax (np. ktoś kliknie submit na formularzu i bez przeładowania strony zostanie on wysłany na server, gdzie obsłuży go skrypt PHP). I tutaj mniej więcej się kończą twoje początki. Każdy web dev powinien mieć wiedzę z tego zakresu co dalej?

Dalej możezs stwierdzić, czy wolisz back-end (PHP/Java/Python/Ruby/node.js itd.) czy może zabierasz się za zaawansowany front-end. Tutaj prawdopodobnie musisz ogarnąć w stopniu zaawansowanym javascript, bo raczej nie masz o nim jeszcze zielonego pojęcia (mimo, że się go uczyłeś :D) jakiś system kontroli wersji GIT powiedzmy i dalej jakieś cuda typu Angular/React itp. Myślę, że na tym poziomie juz sam bedzie ptorafił podjąć decyzję.

1

@Sparrowek Nikt nie wspomniał, bo co zrobisz w PHP bez HTML? Pokaż chociaż jedna stronę napisaną bez użycia HTML.

0

Ściągnij jakieś darmowe szablony z html/css i pobaw się nimi, dłub i edytuj pod swoje wymagania.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1