Czego wam brakuje w obecnych narzędziach Scrumowych?

0

Cześć,
Robię wraz ze znajomymi na studiach projekt, którym będzie proste, darmowe narzędzie do Scruma. Chwilowo ze względu na wymagania prowadzących, kod oprogramowania będzie zamknięty, jednak w pewnym momencie chcemy otworzyć kod, prawdopodobnie na licencji MIT. Chodzi nam o to, żeby ten projekt nie był tylko czymś na zaliczenie, co umrze w momencie wystawienia oceny, tylko żeby projekt żył, nawet jeżeli jego społeczność będzie niewielka.

Jednak zanim rozpoczniemy implementację, musimy dokładnie zbadać potrzeby rynku. Ponieważ podobne oprogramowanie już istnieje, chcielibyśmy się dowiedzieć jakie wady w nich dostrzegacie. Do wad, które my dostrzegliśmy, można zaliczyć choćby brak responsywnego designu, to znaczy, że wiele narzędzi webowych nie dopasowuje się choćby do ekranu smartfona. Niektóre narzędzia są bardzo drogie, a inne niewygodne w instalacji, nieintuicyjne etc. Jednak nie chodzi tutaj tylko o naprawianie wad innych narzędzi, ale także usprawnianie całego procesu, więc chętnie zaimplementujemy inne cechy, które mogą być dla użytkowników wygodne.

Potrzebujemy więc waszych opinii i sugestii, aby uczynić ten produkt jak najlepszym. Aby troszkę to ustrukturalizować, przygotowaliśmy krótki zestaw pytań do was, jednak nie musicie oczywiście na te pytania odpowiadać, ważna jest dla nas każda opinia. Wspomniany zestaw pytań to:

  • Jaki rodzaj pracy wykonujesz? (programista/tester/project manager?)
  • Czy pracujesz zgodnie ze standardami Scrum, czy może pracujesz z jakąś jego zmodyfikowaną wersją (np. brak daily scrumów)?
  • Jakiego narzędzia używasz do realizacji procesu Scrumowego?
  • Jakie cechy tego narzędzia najbardziej cenisz?
  • Czego Ci w tym narzędziu brakuje?
  • Co jest kiepsko zrealizowane w stosowanym przez Ciebie narzędziu?
  • Na ile prawdopodobne, że gdyby na rynku ukazało się darmowe narzędzie, zawierające wszystkie ważne dla ciebie cechy, to chciałbyś je wykorzystać przy kolejnym projekcie?

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wasze opinie.
P.S. Jeżeli post będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, to będziemy mogli założyć Facebooka albo Twittera, gdzie będziecie mogli śledzić nasze postępy nad projektem.

Pozdrawiam,
Wojtek

2

Najbardziej brakuje integracji wszystkiego ze wszystkim.

Można oczywiście powiedzieć, że wiele narzędzie owszem, się integruje z wieloma narzędziami (wtyczki do Jiry, Slacka, bla, bla, bla), ale nie wszystkie narzędzia z nie wszystkimi.

Co oznacza zarazem, że idealne narzędzie "do Scrumu" wcale nie powinno skupiać się na Scrumie. Jeśli mamy zespół programistów, to co robi on cały dzień (tzn. cały dzień, poza opierniczaniem się i oglądaniem zdjęć kotów, oczywiście)? Ano programuje. Ponadto graficy grafikują. Admin adminuje. Product owner czuwa nad produktem itp. Plus wszyscy razem nawzajem się ze sobą komunikują na rozmaite sposoby, żeby dostarczyć razem wartość biznesową (np. grafik/designer przesyła design, programista go implementuje, potem wystawia na staging itp.).

I teraz pytanie - jaki jest procent Scrumu w Scrumie? Wydaje mi się, że paradoksalnie nie jest prawdą, że zespoły SCRUMowe nic nie robią innego tylko uprawiają SCRUM. No, może poza spotkaniami. Ale ile spotkania zajmują w tygodniu? Jeśli więcej niż kilka godzin, to wiedz, że coś się dzieje.

Tak więc narzędzie scrumowe, jeśli ma być używane w codziennej pracy a nie tylko na spotkaniach, to powinno być z myślą o prawdziwych ludziach a nie o procesach scrumowych, czyli powinno być bardziej w duchu Agile a nie Scrum ("Individuals and interactions over processes and tools" - z manifestu Agile). Tak, żeby pomagało w codziennej pracy, a nie było po prostu laurką dla Scruma.

Dajmy na to narzędzia do obsługi Kanbanu (pomijam to, że Kanban nie jest chyba częścią Scruma jako takiego - ale również jest modny i często stosowany jako magiczne rozwiązanie wszystkiego). Dobre narzędzie to nie (czy może nie tylko) takie, które pozwala łatwo dodawać i przesuwać taski w kanbanie. Dobrze narzędzie kanbanowe pozwoliłoby np. na integrację z edytorem programowania/IDE (np. otwierasz jednym kliknięciem skojarzone z taskiem pliki), czy inne tego typu rzeczy (nie wiem na ile da się osiągnąć to przez stronę internetowej - wydaje mi się, że taka głęboka integracja by musiała być raczej zrobiona w postaci aplikacji desktopowej. Chociaż owszem, aplikacja desktopowa może być robiona w technologiach webowych, technologia nie jest problemem, tylko dostęp do całego systemu, którego strony internetowe nie mają).

Do wad, które my dostrzegliśmy, można zaliczyć choćby brak responsywnego designu, to znaczy, że wiele narzędzi webowych nie dopasowuje się choćby do ekranu smartfona.

na smartfony powinna być raczej apka a nie strona internetowa (chociaż oczywiście, teraz można zrobić apkę w technologiach webowych. Ale chodzi o to, że wygodniej takie rzeczy robi się w oddzielnych apkach, niż przez wejście do przeglądarki).

1

No sluchaj Wojtas, moze cos co bedzie mialo jednoczesnie podglad do repo gita projektu - planujemy sobie sprinty i widzimy poszczegolne commity + pare innych fajnych featuresow szloby wymyslic na tej bazie. Ma potencjal?

4

Najbardziej brakuje zdrowego rozsądku przy meetingach, które niczego nie wnoszą, tylko marnuje sie czas.

1

Jaki rodzaj pracy wykonujesz? (programista/tester/project manager?): programista
Czy pracujesz zgodnie ze standardami Scrum, czy może pracujesz z jakąś jego zmodyfikowaną wersją (np. brak daily scrumów)?: unikam jak sie da, ale podobno pracuje
Jakiego narzędzia używasz do realizacji procesu Scrumowego?: jira+github
Jakie cechy tego narzędzia najbardziej cenisz?: najbardziej lubie update bez przeladowania strony
Czego Ci w tym narzędziu brakuje?: najbardziej zalezy mi na prostym i szybkim UI, minimalistyczne i jednoznacznej terminologii, dzialajacym klonowaniu taskow i latwym wyszukiwaniu/analizie historii sprintow
Co jest kiepsko zrealizowane w stosowanym przez Ciebie narzędziu?: nie wiem czy to wina jiry czy mojej korpo ale powyzsze wymagania 'troche' kuleja
Na ile prawdopodobne, że gdyby na rynku ukazało się darmowe narzędzie, zawierające wszystkie ważne dla ciebie cechy, to chciałbyś je wykorzystać przy kolejnym projekcie?: prywatnie tak, w pracy b. malo prawdopodobne bo takie inicjatywy sa centralnie sterowane

0

Dziękuję wam bardzo za odpowiedzi, mam jeszcze kilka pytań do was

Najbardziej brakuje integracji wszystkiego ze wszystkim.

Trudno zadbać o to, żeby była integracja dosłownie wszystkiego ze wszystkim, ale rzeczywiście przemyślimy integrację z najważniejszymi narzędziami.
Nasze pomysły na razie to:

  • narzędzia kontroli wersji (git, svn):
    w sekcji powiadomień dla danego zgłoszenia byłoby dodane powiadomienie o commicie, które będzie można rozwinąć i przejrzeć całą zmianę;
    wspomniany podgląd commitów do zgłoszeń w danym sprincie;
  • komunikatory (wspomniany slack, czegoś jeszcze używacie?):
    Slack powiadamia, że ktoś dodał komentarz;
    Slack powiadamia, że ktoś utworzył zgłoszenie/przydzielił je do Ciebie;
    Slack powiadamia o zmianach wymagań, aktualizacji statusu, dodania plików etc.
  • chmura (dropbox, onedrive, google docs jeżeli posiadają jakieś sensowne API)
    podpięcie pliku w chmurze do danego zgłoszenia/projektu;
    wysłanie powiadomień obserwującym o dodaniu pliku;
  • narzędzia code review (gerrit, crucible)
    podobnie jak z version control, ale:
    link do code review;
    w sekcji powiadomień dodanie komentarzy z code review
  • mierzenie czasu (toggl)
    wciśnięcie przycisku przy rozpoczęciu zadania, wciśnięcie przy zakończeniu;

cos jeszcze do tej listy proponujecie? Oczywiście narzędzie ma być open-source, więc będzie można w przyszłości dodawać też integrację z kolejnymi narzędziami jak jakieś nowe się pojawią.

moze cos co bedzie mialo jednoczesnie podglad do repo gita projektu - planujemy sobie sprinty i widzimy poszczegolne commity

Mam dwie wizje, w jaki sposób to mogłoby wyglądać:

  • jakaś tablica, gdzie są zebrane nazwy zgłoszeń i nazwy commitów (gdzie można je rowinąć aby uzyskać więcej informacji),
  • lista commitów w szczegółach zgłoszenia,
    czy któraś z nich brzmi dla was sensownie?

Myślałem jeszcze o czymś w drugą stronę - że można by było przeglądać commity dla danego pliku, a każdy commit miałby odnośnik do danego zgłoszenia, w ten sposób możnaby śledzić co się z danym plikiem działo.

Najbardziej brakuje zdrowego rozsądku przy meetingach

Na to chyba niestety nie jesteśmy w stanie nic poradzić. :)

najbardziej zalezy mi na prostym i szybkim UI

Czy jakby UI zrealizować w ten sposób:

  • navigation drawer po lewej do nawigowania,
  • możliwość edycji przez kliknięcie na dane pole (np. na tytuł zgłoszenia),
  • skróty klawiszowe (można je definiować samemu),
    to odpowiadałoby to twoim potrzebom?
    Co twoim zdaniem jest skomplikowane i niewygodne w narzędziu, którego używasz?
0

Co to znaczy, ze nic nie da sie poradzic na bezsensowne meetingi? Cenisz wyzej jakas metodologie niz zdrowy rozsadek? Starczy meetingow nie robic jesli nie potrzeba albo robic tylko dla tych co potrzeba.

Scrum to zadna nowosc i silver bullet. Stosowanie tego slepo i co do joty do glupota. W zarzadzaniu wszystko trzeba dostosowac pod siebie.

Zrsszta jak pisalem Scrum to nic nowego, pewne rzeczy wyczytasz w madrych ksiazek z lat 70 z zarzadzania produkcji i logistyki.

Takie rzeczy jak Scrum to przede wszystkim idealne narzedzie do koszenia kasy na certyfikatach dla naiwnych.

0

Problem ze Scrumem i metodologiami zwinnymi jest taki, że są zwykle wypaczone i cermonie scrumowe nie robią tego, co w założeniu powinny. Jednym z większych problemów, które zauważyłem były np.znaczne zmiany w backlogu podczas trwania sprintu czy retro, bez wdrażania wyciągniętych wniosków. Więc według mnie problem nie leży w braku narzędzi do Scruma, a brakiem odpowiedniego podejśćia i poświęćenia w wykonywanie wszystkich scrumowych itemów naraz. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy manager/product owner nie kuma idei Scruma i wysłanie go na szkolenie czy dwa powinno załatwić sprawę.

A co do twojego pytania: zrób coś z fajnym UI/UX i będzie dobrze. Do tej pory wszystkie narzędzia do RCP czy wspomagania pracy były niesamowicie toporne i nieintuicyjne. Wydaje mi się to bardziej sensowne niż konieczność pisania wtyczek do wszystkich możliwyć innych narzędzi.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1