Nauka teorii informatyki na własną rękę - literatura

0

Cześć wszystkim :)
Od kilku miesięcy pracuję jako deweloper testów automatycznych. Programuję w Pythonie, jestem samoukiem, po technikum na profilu elektrycznym, mam dwadzieścia parę lat.
Los tak chciał, że jestem tu gdzie teraz jestem :) Nigdy nie planowałem tego - stąd nigdy nie ciągnęło mnie do nauki teorii. Do programowania podchodziłem wyłącznie od strony praktycznej. Teraz zauważam, że brakuję mi tej wiedzy. Nie, że jest mi ona niezbędna w tym momencie, jednak chciałbym się wciąż rozwijać. Wiadomo, jakaś teoria tam jest w stopniu podstawowym - jak działa komputer, sieci komputerowe, paradygmaty programowania - tego typu rzeczy. Wybierać się na studia nie zamierzam, stąd moje pytanie. Czy możecie mi polecić jakieś książki/podręczniki warte uwagi? Być może takie, które ktoś z was przerabiał na studiach? Wiem, że słowo teoria, w kontekście mojego wpisu, dużo znaczy, ale jak polecicie książki warte uwagi, to na pewno je sprawdzę i wybiorę te interesujące. Sam nie potrafię zwęzić tego obszaru, ponieważ wszystko mnie fascynuje - matematyka (algorytmy), klasyczne problemy informatyczne, jak działa system operacyjny, jak działa komputer (na "niższym" poziomie), kryptografia, ...mógłbym tak wymieniać i wymieniać. A może ktoś jest w podobnej sytuacji (bez studiów, pracujący w tym zawodzie) i chce się podzielić doświadczeniem, radą? Zachęcam do wypowiedzi

1
lion137 napisał(a):

Na początek

Harvard CS50 (polecam - bo o takie tematy autor pyta - nawet gdyby się wydawało za proste)
Później już konkretniej np. z Berkeley

MIT najwcześniej do solidnej powtórki, nie do nauki od zera. No chyba, że się ktoś chce z OPa ponabijać MITem jakby polecał rodzime MiM UW albo TCS UJ.

1

Co, że za trudne? Wydaje mi się, że to jest typowe CS101 na wysokim poziomie, ale od podstaw.

1

Struktura i interpretacja programów komputerowych
Książka używana kiedyś na MIT do nauki programowania. Podobno też na uniwersytecie wrocławskim.
Przeczytałem z nudów w poprzedniej pracy czekając na start projektu. Zadanek jeszcze nie przerobiłem

1

Może "Zrozumieć Programowanie" Gyna? :)

1

Cześć, ja też jestem samoukiem, nie pracuje w IT, ale osobiście między innymi czytałem:

  1. Piotr Fulmański, Ścibór Sobieski ,,Wstęp do informatyki. Podręcznik'', Wydawnictwo UŁ, Łódź 2005.
  2. Sieci komputerowe. Biblia - Barrie Sosinsky
  3. Systemy operacyjne Architektura, funkcjonowanie i projektowanie / William Stallings (Przeczytałem przed architekturą komputera i żałuje)
  4. Stallings W. - Organizacja i architektura systemu komputerowego
  5. Thomas Cormen - Wprowadzenie do algorytmów (Wciąż czytam, ciężko wchodzi, w przerwach czytam algorytmy dla Javy).
  6. Podręczniki do matmy, dużo do wymieniania, głównie pod studia. Jak Cię interesuje to wal na priv
  7. Podręczniki do Javy, dużo do wymieniania, głownie bo programuje w Javie. Tak jak wyżej
  8. Projektowanie gier przy użyciu środowiska Unity i języka C# Gibson Bond Jeremy - to z ciekawości o proces tworzenia gier, kiepska książka, ale łatwo wg niej zrobić coś samemu szybko, gorzej ze zrozumieniem jak tworzyć gry bez pomocy.
  9. SQL. Od podstaw. Paul Wilton, John Colby - bardzo polecam. Super jest.
  10. Cykl Demoniczny Petera V. Bretta - Nie jest to związane ani z informatyką, ani z programowaniem, ale trzeba odpoczywać też :)

Na mojej liście do przeczytania jest jeszcze "Czysty kod".

0

Dzięki wszystkim za propozycje! :) Zaproponowane książki na pewno sprawdzę, co do tych wykładów... nie rozważałem tego wcześniej. Prawdopodobnie zacznę i zobaczę jak pójdzie.
Jeśli zacznę to od Harvard CS50. Nawet jeśli nie są mocno wymagające, to wolę zacząć tak, niż wskoczyć na głęboką wodę i się zrazić

2

Ja bardzo polecam tą pozycję: Charles Petzold "Kod. Ukryty język sprzętu komputerowego i oprogramowania". W przystępny sposób odpowiada na pytanie "Jak działa komputer?". Może nie przeczytałem zbyt wielu książek z dziedziny IT, ale to jak do tej pory moja ulubiona.

0

https://bigmachine.io/products/the-imposters-handbook/ - przystępne, przekrojowe, dla samouków chcących uporządkować i uzupełnić wiedzę teoretyczną

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1