Prosty sposób na oznaczenie/podpisanie dokumentu?

0

Witam

Potrzebuję pomysłów na to jak "ostemplować" dany dokument?
Nie może to być podpis elektroniczny.

Np. jak ktoś akceptuje w obiegu jakiś dokument to żeby jakoś go oznaczyć i powiązać z tą akceptacją zalogowanego użytkownika?
Może jakaś kombinacja z tokenami?

Czekam na propozycje.

2

Nie rozumiem pytania

Jakieś formy "podpisu dla ubogich" prowadziły by do hashowania dokumentu, danych czasowych i danych użytkownika

0

@AnyKtokolwiek: dostałem takiego "kejsa" w pracy...

Chodzi tutaj bardziej o oznaczenie, że "dokument", który jest przechowywany w bazie SQL jak tabela został zaakceptowany przez danego użytkownika.
I żeby to było jakoś tak no... nawet nie wiem jak to nazwać :P

3

to jak masz dokument w bazie to co za problem dorobić tabelę powiązaną a tam już od metra kolumn oznaczony, oznakowany, podstemplowany, obejrzany itd.

2

I hash zawartości wiersza., data z godziną.

1

bo chyba nie wszyscy zrozumieli

  1. założenie jest takie, że dokument mamy w bazie (nieważne czy jako blob w rekordzie czy jako stream do którego mamy link w rekordzie)
  2. jakiekolwiek zmiany w dokumencie (dodanie dokumentu / zmiana treści / usunięcie) TYLKO przez aplikację
    dwa powyższe gwarantują nam tylko i aż jedno - mamy pełną kontrolę nad czasem życia dokumentu oraz możemy sobie wersjonować jego zmiany. Jeśli powyższe jest osiągalne to teraz tak: mamy trzy tabele - documents users actions. w documents mamy wersjonowane dokumenty, w users mamy userów (te dwie to tak dla niepoznaki :p) a w actions mamy wiele do wielu - powiązanie konkretnej wersji dokumentu z użytkownikiem i jako opis/status/cokolwiek właśnie ten nieszczęsny status, np. user A zobaczył doc B albo user X dodał doc D. Można dodać datę do tabeli ze statusami. Nie trzeba żadnego hasha, dokument może oglądać dowolna liczba userów (i dla każdego się ten fakt odnotuje) itd., itp.
1

Hash to IMO mus ale zalezy od wymagan, ktorych nie znamy. Jesli to np. zamowienie, ktore ktos generuje, ktos akceptuje i potem ktos realizuje to wersjonowanie niepotrzebne a hash potrzebny i / lub jakaś logika blokująca edycje po zatwierdzeniu.

0
jacek.placek napisał(a):

Hash to IMO mus ale zalezy od wymagan, ktorych nie znamy. Jesli to np. zamowienie, ktore ktos generuje, ktos akceptuje i potem ktos realizuje to wersjonowanie niepotrzebne a hash potrzebny i / lub jakaś logika blokująca edycje po zatwierdzeniu.

chociaż jeden argument za tym, że a hash potrzebny, biorąc pod uwagę punkt 1 i 2 z mojego poprzedniego postu

1

Może tych punktów nie być w systemie.
Co mi po wersjonowaniu jeśli np
dyrektor zatwierdził inne zamówienie niż zostanie wysłane do dostawcy? No ale to wymyślanie bo ja nie wiem do czego to służyć.

0

to przed czym hash ratuje w takiej sytuacji?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0