Jak dyski wirtualne przydają się przy testowaniu witryn WWW na własnym komputerze przed publikacją?

Manna5

Lokalne testowanie witryn na dysku wirtualnym - Jak dyski wirtualne przydają się przy testowaniu witryn WWW na własnym komputerze przed publikacją?

***

Używając wyłącznie statycznego HTML (i ewentualnie JavaScript, CSS itp.) możemy testować wygląd i zachowanie witryny zapisanej w folderze na naszym dysku, a potem wrzucić na serwer i będzie działała prawie identycznie. Jest jednak jedno ale - jeśli używamy łącz odwołujących się do katalogu głównego serwera (czyli np. /, /help.htm, /images/logotype.gif) to lokalnie będą one wskazywały na katalog główny dysku, a prawdopodobnie witrynę trzymamy gdzieś głębiej - nie będą więc działały. Można to obejść stosując dysk wirtualny. Bez obaw, nic nie trzeba instalować - system Windows ma wbudowaną komendę wiersza poleceń. Otwieramy więc wiersz poleceń i wpisujemy:

subst W: C:\Users\Dell\Documents\witryna

Oczywiście podajemy własną ścieżkę, a jeśli zawiera ona spację musi być zawarta w podwójnych cudzysłowach. Teraz, zamiast adresu typu:

file://C:/Users/Dell/Documents/witryna/index.htm

Wpisujemy do przeglądarki ścieżkę z uwzględnieniem naszego dysku wirtualnego:

file://W:/index.htm

Wtedy łącza zaczynające się od ukośnika zadziałają poprawnie. Zwróć uwagę, że taki dysk jest normalnie widoczny w eksploratorze i można go używać. Cały czas realnie odwołujemy się jednak do wskazanego przez nas katalogu. Po zakończeniu pracy z witryną możemy taki dysk wirtualny skasować (oczywiście tylko przypisanie, sama zawartość zostaje w katalogu) poniższym poleceniem, nie musimy jednak tego robić jeśli zamierzamy wyłączyć komputer, gdyż wtedy wszystkie dyski wirtualne kasują się w takim przypadku automatycznie.

subst W: /d

0 komentarzy