[dla początkujących] Co poradzić na piszczenie po zakończeniu programu z dźwiękiem

doctype

Czasem się tak zdarza, że po stworzeniu i uruchomieniu jakiegoś programu słyszymy pisk co jest bardzo niemiłe. Dzieje się tak gdy naciśniemy ctrl+break przed instrukcją nosound lub po prostu zapomnimy o niej.
Aby pozbyć się tego problemu, napiszemy program który zmieści się w jednej linii kodu :> :

uses crt; begin nosound; end.

W tym miniprogramie wpisaliśmy właśnie instrukcję nosound odpowiedzialną za wyłączenie dźwięku.
Zapisujemy program w pliku NOSND.PAS, upewniamy się że włączone jest kompilowanie na dysk (menu Compile->Destination) i kompilujemy program. Uruchamiamy menedżera narzędzi (menu Options->Tools) i klikamy New. W Title wpisujemy: "Szybki odpiszczacz", w Program path: "NOSND.EXE" (bez cudzysłowiów) a pole Command line czyścimy, o ile w nim coś jest. W sekcji Hot keys przypisujemy narzędziu skrót klawiaturowy, mi spodobał się Shift+F8. Klikamy OK. Mamy już narzędzie, tylko musimy zapisać pole pracy, aby się zachowało. W tym celu zamykamy wszystkie okna, wybieramy najczęściej używany katalog (File->Change dir) i z menu Options pozycję Save.
Teraz możemy przetestować swoją pracę na programie, np.:

uses crt;
begin
 Randomize;
 Sound(2000+Random(2000));
end;

Powyższego programu absolutnie NIE NALEŻY USTAWIAĆ JAKO NARZĘDZIA. Możemy go uruchomić a później nacisnąc kombinacje klawiszy którą przypisaliśmy narzędziu. Uffff... nareszcie cisza. ;)

FAQ

2 komentarzy

całkiem fajna rzecz...

przypisujemy narzędziowi skrót klawiaturowy

Chyba "narzędziu" :>