Aventus

  1. UK
Aventus
wczoraj, 18:28

Szykujcie się... albo uciekajcie z kraju :)

cerrato

po pierwsze - było już tutaj, chyba nawet na mikro. Po drugie - pisze się "maDkę" a nie "maTkę" :P

siloam

@Aventus: Mam pomysł. Ten sam projekt tylko dotyczący wszystkich polityków. A partia Razem płaci podwójnie.

Aventus
2019-01-22 19:53

Brexit... Trochę politycznie, trochę programistycznie. Rząd UK uruchomił wczoraj pilotażowy proces aplikacji o nowy status dla obywateli UE (swoją drogą okazało się że nie taki nowy, bo przyznawany status to indefinite leave to remain, obowiązujący od dawna dla imigrantów spoza UE). Kilka godzin po uruchomieniu, jej wysoka mość Therea May ogłosiła że zniesiona zostanie opłata w wysokości £65 od osoby dorosłej. Podobno imigranci się o to burzyli, no bo jak to tak? Płacić za jakis status? Przecież nam się należy! Brytyjczycy niech sobie płacą za paszporty, my nic płacić nie chcemy!

Jako ktoś mieszkający w UK od 13 lat i poważnie podchodzący do swojego statusu imigranta i przyszłości w tym kraju, stwierdziłem że zaaplikuję jak najszybciej. Wszedłem więc wczoraj na stronę rządową by zacząć proces aplikacji. Domyślnie proces jest w pełni elektroniczny- na obecnym etapie wymagany jest telefon z system Android i czytnikiem NFC (chociaż są punkty w które można się udać osobiście lub wysłać dokumenty pocztą), narodowy dokument tożsamości (najlepiej paszport) oraz umiejętności korzystania z internetu ;) Proces zaczyna się od konieczności zainstalowania aplikacji na Androida, następnie zeskanowanie twarzy za pomocą tejże aplikacji, zrobienie zdjęcia i zeskanowanie danych z paszportu (za pomocą czytnika NFC) i zrobienie sobie selfie. Wszystko można zrobić wygodnie w fotelu, całość nie zajmuje więcej niż kilka minut. Aplikacja następnie przesyła zebrane dane.

Kolejnym krokiem jest wejście na stronę aplikacji, wypełnienie kilku pól (takich jak numer użytego wcześniej paszportu) oraz odpowiedzi na kilka pytań (w tym o nasze zaangażowanie w działalność terrorystyczną). Głównym źródłem informacji dla całego procesu jest numer National Insurance (chyba odpowiednik polskiego PESEL), który jest użyty do wyciągnięcia historii zatrudnienia/świadczeń zasiłków. Po kilku sekundach ładowania pojawia się informacja jaki najprawdpodobniej status aplikant dostanie i możliwość zaakceptowania (złożenia aplikacji) lub odwołania się w celu dostarczenia większej ilości dowodów. Mi od razu wykryło że spełniam warunki w postaci stałego pobytu 5 lat na terenie UK.

Koniec końców, aplikację wysłałem wczoraj mniej więcej o godzinie 19, dziś o 13 dostałem informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu mi indefinite leave to remain, czyli pozwoleniu na stały pobyt i pracę w UK. Teraz pozostaje tylko poczekać 12 miesięcy abym mógł złożyc wniosek o obywatelstwo.

Reasumując- jestem pozytywnie zaskoczony, Naprawdę poszli z duchem czasu i wszystko odbywa się nowocześnie, bez większych problemów. Pojawiły się drobne bugi w postaci nie działających linków do artykułów pomocniczych (po prostu nic się nie dzieje po kliknięciu). Chyba największą bolączką jest informacja o wygaśnięciu sesji zaraz po zalogowaniu się w swój nowy profil- po odświeżeniu strony profil ładuje się normalnie. Miałem też trochę problemów ze skanowaniem danych z paszportu- okazało się że skan nie zadziała z wyciszonym dźwiękiem... Jako porządny programista wszystkie bugi skrupulatnie zaraportowałem oraz zaznaczyłem opcję że zgadzam się na wzięcie udziału w sesji pomocy rozwoju systemu :)

Aventus

Ponadto dowiedzialem sie ze dzieci urodzone gdy przynajmniej jeden rodzic posiada ten status, stana sie automatycznie brytyjskimi obywatelami (w UK nie obowiazuje prawo ziemi) . A to oznacza ze maly aventusik ktory jest aktualnie w drodze urodzi sie juz z dwoma obywatelstwami :)

Cogito

@Aventus: Bo pewien typ ludzi tak ma. Wydaje mi się że oni nie wierzą w to co sie wokół nich dzieje i działa tu jakiś mechanizm wyparcia.

Aventus
2018-11-26 20:46

https://github.com/dominictarr/event-stream/issues/116

Ot taka ciekawostka znaleziona w odmętach GitHub'a. Uroki ekosystemu JS :D

Hispano-Suiza

Fajne te zależności. Takie nie za mądre. Podesłałem koledze. Wysypało im się kilka projektów produkcyjnych z tego powodu :D

Visual Code

For the ones wondering what the code does, based on the provided pretiffied code above by @joepie91:

Looking for the victim hot wallet profiles (this could have been running in mobile apps as well as your regular browser, regardless the device).
Iterate over all wallet ids and mapping all public keys which balances where over 100 BTC or 1e3 BCH.
Send it to a server in Kuala Lumpur (hosted here: https://www.shinjiru.com.my/ - taken from nmap -F 111.90.151.134).
How did the attacker achieve it?
Because they rewrote the Credentials.getKeys function due to the possibility of the prototypes in JS. The attacker is capturing the password and >sending it to the above server.

Aventus
2018-07-28 11:51

Wyszła wersja 0.5.0 eksperymentalnego projektu Blazor (i łatka 0.5.1). Z głównych nowości można wymienić:

  • Blazor po stronie serwera (akcje po stronie klienta komunikowane są przy użyciu SignalR)
  • Bootstrapowanie w stylu .Net Core
  • Wczesne wsparcie dla debugowania w przeglądarce
  • Ulepszone używanie JS z poziomu Blazor

Więcej szczegółów tutaj: https://blogs.msdn.microsoft.[...]mental-release-now-available/ Zainteresowanym polecam ściągać, testować i wysyłać opinię jako że twórcy będą opierali decyzje rozwoju projektu na zainteresowaniu i opiniach społeczności.

Jeśli ktoś nie wiem czym jest Blazor polecam tą prezentację: https://www.youtube.com/watch?v=JU-6pAxqAa4

Aventus

Co do Pythona- Blazor opiera się o Web Assembly, i bardzo prawdopodobne że powstaną inne projekty pozwalające używać jakichkolwiek technologii do tworzenia klienckich aplikacji webowych, np. właśnie w Python.

Aventus

@WeiXiao: Ja śledzę projekt na bieżąco i nie mogę się doczekać aż wejdzie do produkcji. Na codzień jestem full stackiem lecz paradoksalnie nie przepadam za JS i tonami różnych bibliotek i technologi przez które trzeba się przekopać żeby zacząć coś sensownego tworzyć. Zintegrowane środowisko do tworzenia aplikacji webowych i API oparte o .Net Core to jest dokładnie to czego potrzebuję :)

Aventus
2018-03-16 15:05

Dzis odkrylem ameryke. Po dobrych kilku latach uzywania Visual Studio dowiedzialem sie ze mozna z latwoscia wkleic obiekt JSON, a VisualStudio wygeneruje dla nas klase. Mozna to zrobic kopiujac JSON i w menu Visual Studio wybierajac Edit > Paste Special > Paste JSON as classes. Format XML jest rowniez wspierany.

Aventus

No faktycznie, tragedia :D

krwq

@Pietass, niektórzy się slackiem czy rozszerzalnym edytorem podniecają 30 lat po IRC-u i emacsie. Niedługo pewnie ktoś doda jakieś kolejne zepsute makra do javy i będzie kolejna fala podniecających się użytkowników (60 lat po lispie w bardziej ograniczonej wersji). Circle of life jak to mówią.

Aventus
2016-10-22 19:14

Ostatnio czyściłem dysk na swoim biurowym komputerze ze starych i zbędnych plików. Jakież było moje zdziwienie kiedy w systemowym folderze temp znalazłem dokument tekstowy o rozmiarze 5GB. Oczywiście nie mogłem go w żadnym edytorze który był "pod ręką" otworzyć, wliczając w to Word'a. Po dłuższym "dochodzeniu" okazało się że to plik z początków mojej "kariery" kiedy pracowałem nad naprawą danych w bazie danych jednego z klientów. Dla każdego rekordu w jednej z tabel tworzyłem zapytanie SQL które następnie zapisywałem do dokumentu tekstowego. Problem tylko w tym że zamiast po prostu dopisywać kolejną linię zapytania brałem (albo trzymałem w pamięci) to co już było zapisane i dodawałem kolejną linię. A że rekordów było ponad 100k to plik szybko nabrał rozmiarów. Nie mam pojęcia jak to zrobiłem ani jak to możliwe że program się nie wykrzaczył. A może tak się stało tylko nie pamiętam... Genjusz.

cerrato

No spokojnie, tylko się drażnię. Każdemu się zdarza. NAWET JA czasem zrobię coś głupiego ;)

Aventus

Wiem, wiem. Nie odebrałem tego jako docinki :) ale gdybym dzisiaj taki błąd popełnił to nie wiem jak spojrzał bym w lustro :p

Aventus
2016-10-01 17:54

Trochę odkopuję ale od 2 lat niewiele się w tej kwestii zmieniło ;)
https://www.youtube.com/watch?v=BKorP55Aqvg

vpiotr

@Artur Protasewicz: To nie był kandydat tylko ekspert z firmy zewnętrznej i spotkanie biznesowe (B2B).

Artur Protasewicz

@vpiotr: Odniosłem wrażenie, że kandydat, ale pewnie nie nadążyłem z czytaniem napisów, a dźwięk był wyłączony (zwykle tak mam).

Aventus
2016-04-01 21:16

Witam, zarejestrowanym użytkownikiem jestem od niedawna choć serwis regularnie odwiedzam już od długiego czasu, pozdrawiam wszystkich forumowiczów :) Nigdy nie myślałem żeby napisać coś od siebie w Mikroblogach ale naszła mnie myśl na taki spontaniczny wpis. Jako że dziś mamy 1 kwietnia internet został zalany masą mniej lub bardziej zabawnych żartów. Marnując czas oglądnąłem, filmik od Google. W trakcie uderzyła mnie pewna "oczywista oczywistość"- jak łatwo zaprezentować byle g***o (za przeproszeniem) za pomocą gry ujęciami kamery i odpowiednią muzyką. Ot wydawało by się zwykły żart na 1 kwietnia, ale czym ten filmik tak naprawdę różni się od niektórych reklam "innowacji" czy "rewolucyjnych rozwiązań"? Gdyby w miejsce "okularów" wstawić nowy gadget to jestem przekonany że bez znaczenia jak bezsensowny by on nie był komentarze zalała by fala zachwytów. Taki poważnych, nie Prima Aprilis'owych. Odpowiednia muzyka? Jest. Nastrojowy komentarz? Jest. Odpowiednie ruchy kamerą? Są. W takim razie to musi być coś super! Ile to już razy ludziom wciskało się takie rzeczy? Cóż, jaki target taki produkt...