alagner

https://4programmers.net/Profile/62839
2019-02-18 11:05

@szarotka czyżbyś została sławna? http://bash.org.pl/4863192/

https://4programmers.net/Profile/83148

Mam jakieś dziwne wrażenie, że jakieś 15 lat temu teksty na bashu były dużo śmieszniejsze xD

https://4programmers.net/Profile/38677

@Młodszy Programista: nie wymagajmy za wiele, generalnie to fenomen, że bash.org.pl jest jeszcze żywy.

https://4programmers.net/Profile/5020

@Młodszy Programista: dokładnie, chciałem to napisać już wcześniej. Te ostatnie to takie suchary, że musiałem iść po wodę (nie liczać tego z szarotką :P ). Zresztą zobaczcie kiedy były robione aktualizacje ;) Ten serwis żyje chyba tylko dlatego, że ktoś co roku dostaje maila o opłaceniu hostingu ;)

https://4programmers.net/Profile/72726

Ehh nie ma to jak jechać na mojej sławie i zbierać lajki :P

https://4programmers.net/Profile/80888

czym jest bash.org bo 1 raz to widze :D a jestem z tego pokolenia przed XXI jeszcze

https://4programmers.net/Profile/78956

@Akihito: Cos Ty robil 15 lat temu? Uzywales kart perforowanych i przegapiles najlepsze czasy internetu? :|

https://4programmers.net/Profile/80888

@Hispano-Suiza: 15 lat temu to dostalem nowego PC na komunie :D internet chyba 2 lata pozniej dopiero :(

https://4programmers.net/Profile/92941

@Akihito: widzę że nie tylko ja przegrałem życie :D

https://4programmers.net/Profile/80888

Przejrzalem topke i zostawie tutaj jeden cytat :D
" Gdybym dostawał złotówkę za każdą kobietę, której się nie podobam, to w końcu zacząłbym im się podobać."

https://4programmers.net/Profile/71280

O jaaa.... bash wrócił do żywych. Chyba ktoś sobie hasło do konsoli admina przypomniiał po roku

https://4programmers.net/Profile/41696

Najpierw zaczęłam się śmiać z tego basha o połykaniu, a potem mi się przypomniało że u mnie w samochodzie jeździ trzylatek...

https://4programmers.net/Profile/48869

Kto z Was nie ma serwisu w stanie undead niech pierwszy rzu... Ała!

https://4programmers.net/Profile/95219

eh, jak ja kupiłem laptop gamingowy i zainstalowałem ubuntu to mówili, że jestem chory. A ja chciałem kompilować Scalę

https://4programmers.net/Profile/62839
2016-02-27 16:02

Jako że pojawiały się prośby o opisanie mojej pracy (@tdudzik i @EroSanin, to dla Was ;))

Na początek streszczenie mojego życiorysu: z wykształcenia jestem elektronikiem, początkowo zajmowałem się szeroko rozumianą branżą embedded (ARM, PIC, nieco mniej AVR). Z racji takich sobie zarobków przeskoczyłem potem do energetyki jako specjalista ds. systemów teletransmisyjnych. Nazwa piękna, praca natomiast niekoniecznie do niej przystająca. W międzyczasie jeszcze walczyłem ze studiami doktoranckimi, które niestety mnie pokonały (ciągle powtarzam sobie, że to tylko przejściowe, bo - pomimo wielu wad - najmilej wspominam pracę naukową). Obecnie pracuję przy sofcie działającym w automatyce kolejowej.

Jak dostałem obecną robotę? Dość typowo, w sieci pojawiło się stosowne ogłoszenie, a kolega pracujący w innym dziale podrzucił moje cv do kadr przyspieszając korpo-procesy; pierwszy raz przekonałem się też na żywca, jak bardzo na zachodzie (pracuję w PL ale pod zagranicznym kierownictwem) cenione są referencje z poprzedniej pracy; takowe szczęśliwie miałem.

Słówko o technologiach: są zależne od działu/projektu; de facto jest w sumie wszystko, tak w przypadku platform sprzętowych (są PowerPC, są x86, są ARMy, są DSPy) jak i języków: w moim przypadku to C, sporadycznie C++, Python oraz różniste języki skryptowe używane pod Linuxem/Unixem; wcześniej wspomniany kolega pracuje w Javie EE, są też dotnetowcy.

De facto technologie mają tu znaczenie mocno drugorzędne, prawdziwym clue jest bezpieczeństwo całości, wyobrażacie sobie np. system pozwalający wpuscić dwa pociągi na "czołówkę"? Z tego względu gigantyczny jest stosunek ilości testerów/integratorów do developerów. Po części wynika to z wymogów formalnych, np. jasno określone jest co kto może testować, kto komu robi formalny "code review" (pod którym nierzadko się potem podpisuje); z drugiej znowu strony wystarczy pomyśleć o ogromie rozwiązań stosowanych na kolei, z którymi produkt ma pracować: panel operatorski jednego producenta, system zależnościowy (sterowanie zwrotnic i semaforów) innego, telemetria jeszcze innego itd. to sytuacja raczej typowa.

Żeby nie było za prosto, bywa że część (albo i całość) w/w zrealizowana jest jeszcze np. w logice przekaźnikowej czy nawet mechanicznej, wtedy staje się jasne czemu sztab ludzi testuje to przed ekranem, a kilka innych takich sztabów w laboratorium i terenie. Doliczmy do tego jeszcze inżynierów zajmujących się tylko kwestiami bezpieczeństwa i ekipa naprawdę zrobi się spora. Dość intuicyjnie, im wyższy poziom SIL (Safety Integrity Level), tym sito gęstsze.

A jak wymogi bezpieczeństwa przekładają się na kod/projekt? Jak już wspomniałem, pojawia się (zależnie od wymaganego stopnia bezpieczeństwa) formalny proces sprawdzania kodu i dokumentacji; brzmi to może prosto, ale naprawdę angażuje to przy releasie spore ilości ludzi. Co do samej implementacji: jest nieco podobnie do automotive; w przypadku C działamy po prostu zgodnie z dokumentacją i wytycznymi MISRA; do tego istnieje już sporo gotowych narzędzi. Tak naprawdę chodzi przede wszystkim o łatwość utrzymania (z jakiegoś głupiego powodu ktoś to przetłumaczył na „pielęgnowalność”, to tak na margenesie) i czytelność kodu, czyli de facto w założeniu nic nowego: lepiej pisać czysto i potem profilować niż h4x0rsko i potem się pogubić. Nie chcę tu zabrzmieć propagandowo: soft przez nas tworzony nie jest idealny, ale w przypadku wysokiego SILa (bo nie tylko takie produkty są tworzone) jest jednak restrykcyjnie sprawdzany.

Trochę na luzie, ale jednak warto się zapoznać z poniższym linkiem:
https://www.lysator.liu.se/c/ten-commandments.html

W temacie samej architektury: redundancja i dywersyfikacja to słowa kluczowe. Czy równolegle pracuje kilka tych samych systemów, czy (i czym) się one różnią to szczegół implementacyjny. Po ogólny opis odsyłam do Safety and Security in Railway Engineering G. Sciutto, dostępne na google books :)
A przykładowy hardware dla SIL4 mamy tu: http://www.prosoft.ru/cms/f/4[...]E%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%8B.pdf

Wady tej roboty? No cóż, mocarne korpo to mocarne korpo, czasem trzeba współdziałać między strefami czasowymi, więc godziny pracy potrafią być dziwaczne (z tego akapitu pozdrawiam moja kierowniczkę ;)). Zależnie od projektu można też trochę pojeździć po świecie. Mnie to akurat pasuje, nie każdemu musi; i przyznaję się bez bicia, że nie jeżdżę automatyzować kolei transsyberyjskiej, a i tak można trafić.

Literatura dla chętnych:
https://en.wikipedia.org/wiki/Interlocking

Embedded Software Development for Safety-Critical Systems, Chris Hobbes - coding standards, MISRA, dobór języka programowania do projektu; książka dla kodera

Rigorous Software Development: An Introduction to Program Verification, Bacelar Almeida - inżyniera oprogramowania, opisuje cykl życia/wytwarzania softu bezpiecznego w oparciu o normy stosowane m.in. w branży kolejowej; bardziej dla kierownika ;)

Computer architectures and safety integrity level apportionment, H. Jansen, H. Schaebe, w Safety and Security in Railway Engineering, red. G. Sciutto

https://en.wikipedia.org/wiki/Safety_integrity_level - co to w zasadzie jest ten SIL

https://4programmers.net/Profile/73147

@alagner: "wcześniej wspomniany kolega pracuje w Javie EE, są też dotnetowcy." - a jak wygląda kwestia deployu takich aplikacji ? są na to jakieś wytyczne, bo pewnie taki soft co zarządza puciungami nie może stać na AWSie, albo od czasu do czasu mieć downtime :D A jak z odpowiedzialnością ? po pisałeś że pod review ktoś się podpisuje, za jakieś faile coś grozi ? Jak mi poleci NPE gdzieś na prodzie to co najwyżej się pośmieje, ale wy możecie popsuć trochę ludzi :D:D:D:D:D:D

a tak to
[CIACH!]

https://4programmers.net/Profile/48869

@JasnyPatryk: JEE/.NET prawdopodobnie używany jest do frontendu dla klientów, który tak jak w bankach niewiele ma wspólnego z wymaganiami integralności przetwarzania.

https://4programmers.net/Profile/73147

@JasnyPatryk: JEE/.NET prawdopodobnie używany jest do frontendu dla klientów, który tak jak w bankach niewiele ma wspólnego z wymaganiami integralności przetwarzania.

@vpiotr: https://www.youtube.com/watch?v=BLTDRPg0azs ??

https://4programmers.net/Profile/9989

@alagner: To ja już wolę swoją pracę, gdzie w razie błędu systemu faktura zostanie przeprocesowana z zwłoką.

https://4programmers.net/Profile/62839

@Slepiec @JasnyPatryk sito testowe jest gęste. Oczywiście, trzeba myśleć co się robi, ale każdy zdaje sobie sprawę ze złożoności tych systemów i developerzy nie robią problemów jak zawracasz im gitarę pytaniami, bo również od tego są. Zresztą dla mnie odpowiedzialność jest też pewną istotą pracy inżyniera i niespecjalnie wyobrażam sobie pracować z czymś co jest totalnie niegroźne: w embedded działałem przy systemach iskrobezpiecznych, w energetyce bywało że łaziłem i montowałem różne rzeczy na rozdzielniach. @JasnyPatryk @vpiotr niekoniecznie mogę mówić "a co jeśli", ale odeślę Was tutaj: http://stackoverflow.com/ques[...]-for-safety-critical-software, ten topic daje rozeznanie w czym można a w czym nie. Są oczywiście normy regulujące co i jak ma działać, ale za darmo przeczytać ich nie można, jakby ktoś chciał wydać kasę to lista jest tutaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_EN_standards#EN50000.E2.80.9359999.28CEN_specific.2C_non-IEC_electrical_standards.29

https://4programmers.net/Profile/63330

@alagner: Dzięki za ten wpis! Świetnie się takie rzeczy czyta :)

https://4programmers.net/Profile/62839
2017-08-23 00:29

Potrzebowałem systemu unixowatego niebędącego linuxem, padło na FreeBSD. Człowiek się rozleniwia jednak łatwo, strasznie tam wszystko toporne nawet przy Slackware. Ktoś tego używa na codzień? Bo ta toporność daje jednocześnie wrażenie pełnej kontroli nad wszystkim. Pytanie tylko czy faktycznie tak jest...

https://4programmers.net/Profile/53377

W sumie, FreeBSD potrafi się co chwile resetować, jeżeli ma jakiś problem ze sterownikami, a tak to jak wszystko już jest skonfigurowane, to na prawdę jest bardzo wdzięcznym systemem.

https://4programmers.net/Profile/57854

FreeBSD na desktopy nadaje się ale tylko dla specyficznych konfiguracji. Wiele rzeczy może zwyczajnie nie działać na nowszych komputerach. No i nie oszukujmy się: mimo tego, że jest to system reklamowany jako uniwersalny to jego zastosowanie jest raczej serwerowe. Jeżeli o mnie chodzi to swego czasu używałem na desktopie OpenBSD z KDE 3 i powiem Wam, że w życiu nie widziałem stabilniejszego systemu, co może być wadą dla linuksiarza, który czuje wieczną potrzebę grzebania w bebechach :) Na Openie wszystkie rzeczy miałem po ręką w paczkach, z kobyłami takimi jak OpenOffice włącznie. Ani razu nie musiałem niczego kompilować z portów, co zresztą jest w tym systemie niezalecane. Do konfiguracji używany był w sumie jeden plik i to wystarczyło. No chyba, że sobie chciałeś firewalla skonfigurować to dwa :) No i wifi działające out of box, czym twórca Opena ciągle swego czasu się chwalił, nie bez powodu zresztą.

Z perspektywy dnia dzisiejszego powiem, że jeżeli miałbym się bawić w BSD w sferze innej niż serwery czy firewall'e to raczej postawiłbym sobie taki system na wirtualce. BSD nie są systemami, które mają niesamowicie dynamiczny rozwój co na nowoczesnym sprzęcie jednak czuć.

https://4programmers.net/Profile/57854

@satirev: zawsze można zainteresować się NetBSD. W pralce albo w odkurzaczu zainstalujesz i masz przynajmniej pewność, że Ci pójdzie :) https://farm1.staticflickr.com/34/99162805_0e1871611f_b.jpg

https://4programmers.net/Profile/48869

Z nowoczesnych to chyba pozostaje tylko MacOS.

https://4programmers.net/Profile/57854

@vpiotr: prawda albo paradoksalnie Windows, do którego dużo rzeczy wzięto z BSD, ot choćby obsługę stosu TCP/IP

https://4programmers.net/Profile/48869

@grzesiek51114: Ten stos TCP/IP to był chyba bardzo popularny, coś jak gcc wśród kompilatorów.

https://4programmers.net/Profile/57854

@vpiotr: Swego czasu myślałem, że to miejska legenda z tym stosem w Windowsie :) Później jak się wczytałem to okazało się, że jednak prawda ale pewnie było tak jak mówisz.

https://4programmers.net/Profile/57854

@vpiotr: no tak: Microsoft Windows - TCP/IP protocol stack imported from a BSD kernel, then Redmond-ized :)

https://4programmers.net/Profile/3996

https://technet.microsoft.com[...]ry/dn486827%28v=ws.11%29.aspx Portions of this software are based in part on FreeBSD. Because Microsoft has included the FreeBSD software in this product, Microsoft is required to include the following text that accompanied such software

https://4programmers.net/Profile/67460

Próbowałem, ale szybko mi przeszło, brak porzadnego programu do partycjonowania + włase dziwne formaty skutecznie wybiły mi z głowy freebsd (netbsd niestety nie obslugiwał w pełni sprzetu, na którym chciałem postawić system). Fakt zaletą jest większy porządek niż w linuksie, ale stanęło ostatecznie na debianie...

https://4programmers.net/Profile/3996

@kaczus: co masz na myśli pisząc o własnych dziwnych formatach?

https://4programmers.net/Profile/67460

Chodzi o sposób partycjonowania, okazało się, że instalator partycjonował wszystko tak, ze na zewnątrz było widać całość jako jedna partycja, wszystko to jest niekompatybilne z innymi zewnętrznymi programami, a jak napisałem, narzędzia dostarczane wraz z systemem są marnej jakości, co powoduje, że w razie awarii mamy problemik...

https://4programmers.net/Profile/3996

@kaczus: bo najpierw trzeba poczytać FreeBSD Handbook. Tam jest wyjaśnione. Nie miałem problemu z partycjonowaniem FreeBSD - po prostu trzeba znać specyfikę systemu i nie zakładać że wszystko działa tak jak pod Linuksem.

https://4programmers.net/Profile/3996

Najkrócej mówiąc: to co pod Linuksem nazywa się “partition” pod *BSD nazywa się “slice”, a partition to część slice'a. Systemy nie-BSD zobaczą tylko slice'y.

https://4programmers.net/Profile/67460

Może tak być co nie zmienia faktu, że zewnętrzne programy tego nie widza, a wbudowane do niczego się nie nadają. Co do BSD, fakt, że w to było prawie 20 lat temu, ale prze NetBSD takich dziwactw nie było.

https://4programmers.net/Profile/62839
2017-04-02 13:55

Prawa Murphy'ego na żywo czyli dlaczego od tygodnia noszę długopis i notes zamiast smartfona.
Lotnisko, delegacja; bagaż nie doleciał, ja tak. Samo w sobie złe, ale bywa, nie jadę dalej, więc doślą mi walizkę do hotelu. Wiem jak tam trafić, ale dokładny adres mam w mailu z rezerwacją.
Ok, lotnisko ma wifi, otwieram przeglądarkę... telefon wisi. Ale tak wisi, że musiałem wyjąć mu baterię. Dobrze, że w ogóle mogłem.
Podejście drugie... telefon działa, ale interfejs webowy maila nie żyje.

Powrót:
usiłuję zamówić taksówkę na lotnisko w PL (jestem za granicą, ale przylot za ca 2h). Roaming wysiadł. Zamówiłem z prywatnego.

Sytuacja druga:
w nogę mi ciepło. Telefon prawie czerwony, ekran ciemny, reakcji zero na cokolwiek, także "awaryjne wyłączenie". Że w tym przypadku bateria niewymienna, dałem dziada do metalowej miski i zamknąłem w łazience, żeby szkody zminimalizować jakby doszło do fajerwerków. Tyle dobrego, że obeszło się bez eksplozji. Jak już wystygnął spróbowałem go podładować i włączyć. Trup. Jako że nowy (2 tyg.), to do sklepu dnia kolejnego reklamować dziadygę. A tam skurczybyk włącza się pięknie i śmiga.
I teraz zastanawiam się... to jest na przestrzeni ostatniego roku n-ta tego typu sytuacja z n-tym telefonem. Mam pecha, czy powiniennem ściągnąć cyberezgorcystę? Bo serio zaczynam się czuć jakbym złamał palec podcierając tyłek.Symbianie i Nokio E52, wracajcie.

EDIT: a teraz odpaliłem dziada w domu i obserwując co robi, wychodzi na to, że drań powiesił się na aktualizacji... Google Play. Androidzie, ty wyrodny bastardzie dziwki i marketingu, umrzyj. Twórcom tego systemopodobnego czegoś życzę gułagu i gwałtu papierem ściernym. Ew. powniennem zatrudnić się w Google'u jako tester z naturalnym talentem do psucia ich produktów.

A najgorsze to fakt, że realnej alternatywy na rynku nie ma.

I możecie nazywać mnie hejterem. W ciągu dwóch lat przerobiłem 4 telefony z Androidem (z półek cenowych 300-3000 zł), 1 Windows Phone'a, 1 stareńką Nokię z Symbianem. I ciągle pod względem niezawodności do Nokii nic nie ma startu.

#murphys-law #telefon

https://4programmers.net/Profile/68587

miałem tele z symbianem, androidem wszystko zawsze działało, a ponadto fony z wbudowaną baterią mają przycisk hard resetu ;)

https://4programmers.net/Profile/62839

@czysteskarpety: na hard reset brak reakcji również, czytaj uważnie.

https://4programmers.net/Profile/49548

@czysteskarpety: w przypadku poważnych problemów z baterią, nie ma możliwości jej wyjęcia i zapobieżenia ewentualnym fajerwerkom. Już nie mówię o tym, że jak bateria zmordowana to przeciętny Kowalski nie będzie w stanie kupić sobie nowej i jej wymienić - to dopiero syf.

@alagner: ja nie mogę przeboleć zgonu mojego Sony Ericsson K300i - osiem lat katowania wytrzymał. Teraz mam cegłę (samrtfon) z Androidem i z chęcią wydupczyłbym ją przez okno. Tęsknię za wciskanymi przyciskami i brakiem natrętnych aktualizacji.

https://4programmers.net/Profile/47896

Z Windows Phone'a przerzuciłem się na iOS. Nie żałuję, że pominąłem całkowicie Androida, patrząc na narzekania i działanie telefonów znajomych.

https://4programmers.net/Profile/68587

smartfony to właściwie mikrokomputery, mają cpu, gpu, ram, system, tak jak trzeba ustawiać system w pc tak trzeba i smartfona, coś za coś, zawsze można kupić jakiegoś starszego samsunga z klawiaturą mechaniczną, są takie na rynku

https://4programmers.net/Profile/62839

@czysteskarpety: tak, najchętniej wgrałbym każdemu z nich cyanogena, ale: a. poza flagowcami on praktycznie nie działa. b. root=utrata gwarancji jak coś się spie... A zakładam na podstawie mojej własnej statystyki, że zdupczy się na 100%

https://4programmers.net/Profile/68587

można, ale nie trzeba, czasami nie można, bo jest bootloader zablokowany (orange) i nie zmienisz romu, głównie wystarczy root (można cofnąć), manager ramu, xpose, bloker spam połączeń, adware i styka, potem robisz backup titanium backup i tylko korzystasz

https://4programmers.net/Profile/62839

@czysteskarpety: roota odwrócisz jeżeli telefon jesteś w stanie włączyć. A zdarzyło mi się, że nie byłem, w tym rzecz.

https://4programmers.net/Profile/83136

dlatego ja się śmieję z wszystkich co mają smartfony. Sam mam nokię z monofonicznymi dzwonkami.

https://4programmers.net/Profile/62839

@Julian_ mam jakąś nową klawiaturową Nokię, którą wożę wszędzie jako backup, Niestety, okroili toto do tego stopnia, że nie jesteś w stanie do dwóch osób naraz wysłać smsa. Także wybór jest taki: smartfon i wrzody żołądka albo telefon i przepisywanie smsa na kartkę i z powrotem jeżeli potrzebujesz zmienić dwa słowa w treści. Używanych "dziadków" kupować nie chcę, bo mogą bardzo szybko paść.

https://4programmers.net/Profile/83136

jak okroili? nie rozumiem. Ja tam normalnie smsy wyslam.

https://4programmers.net/Profile/79471

@Julian_: no po prostu. sam mam jako backup jakiego maxcona (w moim asusie szybko pada bateria, 3h googlowania i po :( ). nie ma tam opcji zapisania w kalendarzu czy wysyłania tej samej wiadomości do kilku osób równocześnie. no i to już raczej plastik, a nie zapasowe młotki do wbijania gwoździ...

https://4programmers.net/Profile/83136

aha to Ty takie zaawansowane rzeczy robisz jak wysylanie do wielu osób... no to polecam Ci ten telefon:http://allegro.pl/solidna-nok[...]cka-3-kolory-i6739483425.html

https://4programmers.net/Profile/57854

Pamiętam jak Nokią 3310 wbijałem gwoździe w żelbetową ścianę staruszce na stancji jak mnie poprosiła co bym jej wieszak naprawił.

https://4programmers.net/Profile/51900

Przeżuć się Microsoft i Windows Phone. Ja smartphona z Androidem w życiu nie miałem (mam za to na tablecie, żeby nie było, że nie mam pojęcia o czym mówię), a na WP jadę piąty rok i serio - nie wiem ile musieliby mi dopłacić, żebym na stałe przesiadł się na Androida.

https://4programmers.net/Profile/57645

@slayer9: jak przesiądziesz się na Andka na stałe, to Ci słownik kupię.

https://4programmers.net/Profile/73538

Wszystkim nie dogodzisz, dla jednego Android to szmelc, dla drugiego iOS i inne. Dlatego proponuję napisać własny system pod siebie, jak na prawdziwego programistę przystało :D :D

https://4programmers.net/Profile/29040

Wiem, że to niemiłe, ale popłakałem się ze śmiechu. :D

2,5 roku temu kupiłem telefon z jak to się już wtedy mówiło "martwym systemem", jedyne co się do tej pory zepsuło to włącznik. Ale, że nie muszę go resetować, to włącznik nie jest potrzebny... System się nie wiesza, aplikacje działają, mogę słuchać muzyki, oglądać YT, surfować po necie, robić zdjęcia, nawigacja też jest. I oczywiście wszystkie potrzebne funkcje komunikacyjne, zrealizowane w bardzo wygodny sposób (wszystko dostępne z jednego miejsca).
Jedyne, czego nie ma to najnowszych gierek, ale tych nie żałuję. A, no nie ma też tyle malware co na andku.

No, cóż, życie to sztuka wyboru w końcu. :)

https://4programmers.net/Profile/62839
2017-02-24 17:15

Typowo polskie narzekanie będzie na temat obfitości technologii:

strona dużego banku dla klientów korporacyjnych:

  1. W Firefoxie działa lub nie, ogólnie nie lubi adblocka i podobnych.
  2. W IE wygląda super, ale nie generuje pdfów. Tzn. przestała ostatnio.
  3. W Chromie generuje pdfy, ale formatowanie strony idzie w cholerę.

Rozlicz teraz człowieku delegację. ;)

A appka PLL LOT na Androida nie pozwala ściągnąć kart pokładowych. Tzn. 2 tygodnie temu pozwalała, teraz już nie.

Wszystko z dziś.
To w temacie time to market.

#web #smartfon #design #marudzenie #time-to-market

https://4programmers.net/Profile/3996

może robili ci sami co stronę Cinema City? ;-)

https://4programmers.net/Profile/62839
2017-02-19 20:27

Piekło zamarzło, fejsbuk i inne chłamy tego typu zaczynają być mi konieczne do utrzymania kontaktu z ludźmi, bo ten nie lubi telefonu z telefonu, tamten ma tańszy internet od smsów itd. Psiakrew, jeszcze smartfona będę musiał kupić :/. I tu już nie chodzi o prywatność, mam na to w sumie wywalone, ale idea social mediów poza tymi "zawodowymi" jest dla mnie po prostu kretyńska. Koniec manifestu starucha. ;-)

https://4programmers.net/Profile/68587

myślę, że facebook przejął schedę po gg, bramkach sms itp. to było nieuniknione (i czasami nawet wygodne)

https://4programmers.net/Profile/62839

No przejął. Tak jak smartfon po telefonie, aparacie, navi i po części laptopie, a jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ew. jest do wszystkiego i cholernie dużo kosztuje.

https://4programmers.net/Profile/68587

zależy, miałem kilka starszych telefonów i spokojnie działały, ew. z lekkim modem aby zwolnić ram, myślę że za 4-5 stówek kupisz w miarę bezstresowy smartfon

https://4programmers.net/Profile/62839

Poczytam, poszukam. Jak dotąd przerobiłem 3 sztuki z tej półki cenowej, żaden nie został u mnie dłużej jak pół roku.

https://4programmers.net/Profile/68587

@alagner: ja używałem lg g2, ma 4 jajaka i 2 gb ram, ogólnie daje radę, po lekkich modach nawet starczy xperia sp, czy samsung s3 lte

https://4programmers.net/Profile/65850

Co jest kretyńskiego w tym, że teraz możesz sobie po prostu do kogoś napisać bez pytania wcześniej o numer telefonu?

https://4programmers.net/Profile/62839

@tdudzik od tego miałem gg, potem skajpa; były to narzedzia wyspecjalizowane. FB to szwarc, mydło i powidło. A ekshibicjonizm sieciowy po prostu mnie drażni. Ew. boli mnie jeden z dwóch faktów: a. z koniecznosci używam ostatnio często smartfona i kiedy mam cokolwiek na nim zrobić skacze mi ciśnienie, b. po prostu uświadomiłem sobie jak bardzo jestem aspołeczny i jak bardzo długofalowo drażnią mnie ludzie; ew. oba powyżej mają do mnie zastosowanie. Ale stawiam na pkt. 1, bo całego świata zawsze tak samo nienawidziłem, teraz ew. on przypomina o sobie ;)

https://4programmers.net/Profile/65850

@alagner ja na fb obserwuje jedynie ludzi , strony i grupy które mnie intersują, reszte mam w znajomych ale z opcją "unfollow". Dla ułatwienia można wejść na messenger.com i masz całkiem wyspecjalizowane narzędzie. Tak samo na smartfonie możesz mieć tylko aplikacje messenger. ;)

https://4programmers.net/Profile/62839

@tdudzik: no ja właśnie w podobną stronę zmierzam. To nie o to chodzi, że sobie z tym nie poradzę, po prostu mam już telefon, whatsappa, Skype'a, Gtalka, teraz fb... i Bóg wie co potem jeszcze... i na co tak byty mnożyć ? ;)

https://4programmers.net/Profile/65850

Ja np. używam tylko messengera. Telefon do dzwonienia + smsy ewentualnie tylko do rodziców. Swoją drogą Internet dla messengera mam za darmo. ;)