nieznany

nieznany
2017-12-21 19:00

Hej,
Z mikrobloga nie korzystałem, ale mam dużą radość to napiszę. Jakoś udało się wygrać konkurs Embarcadero na aplikację mobilną. Zapraszam do zapoznania się z materiałem.
https://community.embarcadero[...]winner-for-november-infotrain

Panczo

Kurczę, mnie Delphi kojarzy się z aplikacjami desktopowymi. Może napisz coś więcej o pisaniu w tym na mobile. Chętnie bym o tym poczytał

several

Gratulacje! Ale co do samego wpisu "Cool App Winner for November..." a potem zaraz na początku "and our October Cool App winner is no exception". The heck? Może warto autorowi zwrócić uwagę?

czysteskarpety

to teraz @nieznany musi zmienić nick :)

several

@czysteskarpety: Zdecydowanie. Szczególnie, że po obejrzeniu filmiku z prezentacją apki @nieznany wśród starszych stażem bywalców 4p już wcale taki nieznany nie będzie ;)

nieznany

Nick którego od lat używam jest zajęty- jest to szczawik. Mogę być wiceszczawikiem ;) @Panczo, może uda mi się napisać jakiś artykuł o ogólnych aspektach. Nic ściśle technicznego wolę nie pisać- jestem samoukiem i czasem mogę pokazywać złe praktyki.

several

Ach, więc to tylko zbieg okoliczności ;)

nieznany

Pamiętam zdanie sprzed iluś lat "wyobraź sobie sytuację za 10 lat- chcesz się zarejestrować, a wszystkie nicki zajęte". Wtedy to było jeszcze śmieszne :)

Panczo

Nie interesują mnie technikalia na poziomie kodu, bardziej dlaczego akurat Delphi do mobile, co się sprawdziło czego brakowało itd.

furious programming

@Panczo: nie wiedziałeś, że w Delphi można pisać apki na urządzenia mobilne, czy dziwisz się, że @nieznany wybrał do tego celu akurat Delphi?

Panczo

Coś tam mi się o uszy obiło ale w Delphi nie siedzę... Domyślam się dlaczego nieznany wybrał to środowisko, ale chętnie dowiedzialbym się jak mu się to sprawdza.

woolfik

@Panczo nowe delphi prócz tego co było w poprzednich wersjach (czyli FMX - framework do tworzenia multiplatformowych aplikacji) dodali kompilator na linuxa :) Mało tego jest też (w powijakach co prawda ale pewnie już niedługo) projekt VCL Cross Platform, który pozwoli dowolną aplikację VCL (desktop na windows) przerobić na dowolną platformę mobilną ;) Brawo dla @nieznany

Panczo

@woolfik: a jak to się na tych linuksach sprawdza? Rzeczywiscie kompilujesz na linuksowa platformę i działa?

XailonOZ

@Panczo: Sprawdza się. Piszesz normalnie jeden kod w Delphi, bardzo podobnie jak robi się to dla Windows. Osobno dla Androida i iOS projektujesz sobie layout + ubierasz w dyrektywy poszczególne metody (części kodu) które mają być dla iOSa i Androida (jeżeli się od siebie różnią). Wadą jest dłuższy czas kompilacji i większy rozmiar wynikowej aplikacji. Szkoda że Delphi nie jest popularne w Polsce - po cichu liczę, że to się zmieni...

Panczo

Wspomniałeś o iOS i ANdroid ale nie o Linux... Nie neguje, mam sentyment do Delphi, ale gdzieś czytałem, że z tym Linuksem to jeszcze nie do końca, dlatego zapytałem....

XailonOZ

@Panczo: Odpowiedziałem odnośnie pierwszego Twojego postu, o mobile. Niestety nie posiadam nowszej wersji w której pojawia się Linux ;)

Panczo

Ok, fajnie widzieć że to się rozwija, ale oprócz marketingowej papki, warto znać opinię tych co stosują w praktyce...

woolfik

Słuchajcie póki co na linuxa jest tylko wersja konsolowa (póki co) ale tworzysz sobie kod w delphi (apka konsolowa), następnie na linuxie odpalasz PAServer (taka ich apka), przy kompilacji podajesz namiary na PASever (IP, port i hasło - robisz to tylko za pierwszym razem potem już automat działa) i po TCP środowisko samo pobiera odpowiednie SDK (za pierwszym razem) do danego linuxa (sprawdzałem na Debianie 9 działa bez problemu). Od razu po kompilacji robi Ci się deploy na linuxa. Jeśli masz tak jak ja (uniwersalny unit do webapi allegro) to potem tylko tworzysz sobie albo apkę konsolową na linuxa/windowsa albo projekt w FMX na mobile i tylko wybierasz na co chcesz kompilować. Są pewne różnice bo trzeba o pewnych rzeczach pamiętać przed rozpoczęciem pracy ale jeśli robisz coś od zera to praktycznie cały kod do obsługi allegro mam jeden we wszystkich projektach czy to Win, Linux, iOS czy Android ;) różnica jest taka, że mam bazę danych i np dla Androida musiałem lekko pokombinować i zamiast PostgreSQL mam SQLite ale sam kod do allegro api jest ten sam ;)