Patryk27

Patryk27
2017-08-24 22:11

Dawno nic nie nagrywałem, aż do teraz - usiadłem i na raz przelałem melodię, która idealnie odzwierciedla mój stan umysłu dziś ;-)
https://soundcloud.com/patryk-wychowaniec-pl/breakdown

Tym razem bez gitary, sama muzyka elektroniczna.

Niestety Soundcloud delikatnie psuje jakość, najwyżej zacznę wrzucać na coś innego w przyszłości :/

#muzyka #muza #nieprogramowanie

Julian_

ale g. Ale masz fajne te z gitarką, będę se dzisiaj słuchał w robocie.

Burdzi0

Napisz prosty serwis ;)

Patryk27
2017-07-08 10:03

No, panowie, zgadnijcie, kto wybywa z rodzinnego śląska wprost do Krakowa, bo od środy zaczyna pracę w Polcode?
<-- this guy ;-)

Wkraczam w życie na swoim, zapowiada się ciekawie :-D

Patryk27

strzałeczka miała trafić w avatar :-(

czysteskarpety

ooo gratulacje :) jak zgaduję PHP?

Patryk27

@czysteskarpety: yeps - programista Laravel, konkretniej :-)

czysteskarpety

uuu ten język umiera, uciekaj :)

Patryk27

@czysteskarpety: planuję za parę lat chwycić się czegoś innego (bynajmniej nie z powodu wymierania pehapca, a chęci poznania innych języków) - póki co PHP musi zostać :-(

czysteskarpety

@Patryk27: żartuje, klep sobie w czym chcesz, ważne żeby hajs się zgadzał ;)

Slepiec

spoko... php wymiara tak samo jak Java

tomepaw

@Slepiec o wymieraniu javy czy php to pewne jednostki trąbią już od 10 lat i jakoś nadal te języki są najpopularniejsze

czysteskarpety

prawie każdy język się nie kończy (a już na pewno z tych popularniejszych), co najwyżej mniejszy się popyt na programistów

Slepiec

@tomepaw: tak, to miałem na myśli

Pixello

Też pół miesiąca temu wybyłem do Krakowa, tylko z podkarpacia ;)

Laran

@Patryk27: Gratki. Też niedawno zmieniłem pracę, ale niestety męczymy Magento 1, które śmierdzi jak brudne skarpety (@czysteskarpety), więc trochę zazdro:)

Patryk27

@Laran: stawiałem dwa sklepy na Magento 1, tak że znam ten bul bul bul :/

Pipes

Nie jestem fanem PHPa, ale coś w nim kodziłem. IMO Laravel to najlepszy framework, który do tej pory widziałem dla tego języka, taki php-owy Rails :) Powodzenia w pracy.

drorat1

FuelPHP też ma pewne założenia żywcem wzięte z Railsów.

Mjuzik

Pomęczcie Magento2, to dopiero są brudne skarpety :)

Patryk27
2017-06-14 21:46

Tworzę aplikację w Laravelu, która jako backend dla pamięci podręcznej wykorzystuje Redisa.

Wszystko ładnie, słupki wydajności lecą w górę (czy raczej w dół, zależy jak patrzeć), lecz nie mogę zejść poniżej 1s TTFB, nawet z włączonym opcache, co zaczęło mnie drażnić.

Po szybkiej zmianie pamięci podręcznej na pliki zacząłem otrzymywać czasy poniżej 100ms - czyli problem ze spowolnieniem znajdował się na linii Laravel-Redis.

Próbowałem instalowania innych wtyczek do obsługi Redisa, zmiany konfiguracji, lecz ostatecznie - po zdebugowaniu kodu frameworka - okazało się, że PHP zawiesza się na ok 1s podczas... tworzenia socketa do Redisa.

Rozwiązanie problemu, uwaga: zmiana hosta z localhost na 127.0.0.1 w konfiguracji...

#achtenwindows #php #laravel #redis #problemypierwszegoświata

TomRiddle

Też korzystam z laravel-redis i nie zauważyłem nigdy czegoś takiego :o Będę pamiętał żeby się przed tym ustrzec.

mr_jaro

@TomRiddle: bo domyślnie jest zawsze ustawione 127.0.0.1, więc jeśli stawiasz redisa na tej samej maszynie to nawet tego nie tykasz, a kolega postanowił się zabawić i padło :D Zapewne problem leży gdzieś w apachu/windowsie względem tłumaczenia nazwy na ip

Desu

Też się ostatnio na tym sparzyłem :p

mr_jaro

@Patryk27: tu może i tak ale w envach zawsze było 127 a ja nie usuwam danych z domyślnego enva tworząc swojego bo po coś jednak te dane tam są wpisane. Chyba, że zmienili to w 5.4 w którym jeszcze nic nie robiłem bo uznaliśmy w firmie że jednak nie warto robić migracji na 5.4 czekamy na 5.5 która będzie lts.

czysteskarpety

a bo z tym pehape to same problemy :P

Afish

Problem znany nie od dziś i pojawiający się w wielu innych sytuacjach. localhost jest tłumaczony DNS i może wskazywać zarówno IPv6, jak i IPv4, Redis pewnie czeka na jednym stosie, a PHP zaczyna od innego i dopiero po upływie czasu przerzuca się na ten poprawny.

Patryk27

@Afish: w sumie brzmi sensownie :-) To znaczy nie rozumiem decyzji przekierowywania localhost domyślnie na IPv6, podczas gdy prawdopodobnie każdy będzie oczekiwał IPv4, ale imho pasuje.

Afish

@vpiotr Śmieszny ten link, najlepszy fragment, że nie da się otworzyć systemowego pliku przez dwuklik na koncie zwykłego użytkownika :D

karolinaa

ale wiecie ze istnieje cos takiego jak Linux i Java?

vpiotr

@karolinaa: na Windows Java by działała tak samo. To nie ma nic wspólnego z językiem. Ja ten problem znalazłem przy okazji testowania JSON-RPC (C++) przy pomocy narzędzia w Pythonie.

EntityPamerano

@karolinaa: java (specjalnie z małej litery) jest słaba, spróbuj napisać coś w jakimkolwiek innym języku. I wtedy zrozumiesz.

vpiotr

@EntityPamerano, może napisz o tym więcej, bo ja znam kilka języków i nie rozumiem.

ShookTea

@EntityPamerano: java (specjalnie z małej litery) próbowałeś się popisać, ale to nazwa własna, a prawa ortografii języka polskiego mają to do siebie, że nie podlegają opinii :)

EntityPamerano

@ShookTea: nie zrozumiałeś mojego przekazu i to Ty teraz próbujesz się popisać.

ShookTea

@EntityPamerano zrozumiałem go w pełni, o mnie się nie obawiaj :)

Patryk27
2017-05-15 20:02

Mieliśmy ostatnio w pracy inwentaryzację przy wykorzystaniu aplikacji, którą napisałem.

W pewnym momencie u jednej z ekip (sklep ma trochę metrów, zatem byliśmy podzieleni na cztery ekipy) zaczęły pojawiać się podejrzane stany produktów. Takie w rodzaju minus pięć miliardów sztuk :) Była to jedyna drużyna, u której ten błąd występował, a ponadto znajdował się w niej szef, zatem przewinąłem moją flanelową koszulę +64 do programowania na drugą stronę i, zakasawszy rękawy, odpaliłem PhpStorma.

Aplikacja jest stroną internetową i wykorzystuje do komunikacji oraz zapisywania danych do localStorage json (zaskoczenie), zatem moje pierwsze podejrzenie opierało się o istnienie jakiegoś bugu na linii serializacja danych - przetwarzanie.

chrome json int bug w Google (:D) nic ciekawego nie zwróciło, zatem stwierdziłem, że nie będę tak na sucho szukał sam nie wiedząc tak właściwie czego i usiadłem obok tej ekipy, przyglądając się temu, co oni takiego podejrzanego robią, że wywołują błąd.

Hehe, nikt nie zgadnie.

Raz na jakiś czas przypadkowo skanowali kod kreskowy w pole Liczba sztuk produktu :--DD

(jeden był przy komputerze, drugi latał po sklepie ze skanerem, dlatego ten ze skanerem nie widział, co się dzieje na monitorze)

A że taki kod kreskowy przeważnie jest całkiem długi (z rodzaju 314159265359), to i biedny 32-bitowy int się overflował, co przełożyło się na nieprawidłowe działanie aplikacji.

Dodałem odpowiednie zabezpieczenie i magicznie więcej błędów nie było.
Jak to szło: przychodzi tester do baru...

#programowanie #tester #testowanie #php #achciużytkownicy

czysteskarpety

a, bo szef to zawsze wszystko spier... :) ale najważniejsze, że sytuacja opanowana

Patryk27

Ano opanowana, ale przez ponad godzinę (jak ten bug był w akcji) rozważałem zmianę zawodu, bo to nie na moje nerwy :-D

czysteskarpety

w zasadzie to nie był twój błąd, ale wiadomo w razie co trzeba na kogoś zwalić ;)

Marooned

I prawidłowo, że się wywalał, bo produkty są policzalne, a więc liczba sztuk, a nie ilość! grr :P

ŁF

Liczby, które ze swojej natury nie mogą być ujemne, powinny być trzymane w typach liczbowych, które ze swojej natury nie mogą być ujemne. Amen.

msm

@ŁF łatwo tak mówić, do momentu kiedy nie piszesz w PHP (jak tutaj), nie piszesz w JS (jak tutaj), albo nie natniesz się pierwszy raz na quirki typów unsigned (np. w C/C++). Nie bez powodu java typów unsigned w ogóle nie ma (inna sprawa że ta skrajność też jest głupia).

Patryk27

@ŁF: tak, unsigned w JSie ;-) Zresztą zupełnie nie o to chodzi - gdyby nawet JS miał wprost wsparcie dla liczb bez znaku, problem by pozostał w dokładnie takiej samej formie, tylko że liczba sztuk wniosłaby nie minus blah blah, a osiemnaście miliardów.

furious programming

jest też inny wał związany z liczeniem produktów.

Podczas ostatniej inwentaryzacji w znajomym sklepiku, niektóre towary miały ujemną liczbę sztuk - tak jakby sprzedało się więcej niż było na stanie. Gdyby oprogramowanie (tu: desktopowe) korzystało z uintów to licznik by się przekręcił i też było by źle (choć równie ciekawie).

ŁF

@msm, @Patryk27 przecież gdzieś zapisujesz tą liczbę, nie wierzę, że nie w bazie danych. MySql ma typ pola unsigned int i to powinna być ostatnia linia obrony ;-)

Patryk27

@ŁF: co ma typ pola do rzeczy? Tak, jest unsigned, tyle że od zeskanowania produktu do jego zapisania w bazie długa droga ;-) Piszesz tak, jak gdyby głównym problemem było to, że liczba sztuk jest ujemna, chociaż wcale nie o to chodzi.

Azarien

A po co to było zrobione jako strona?

vpiotr

@msm: Java ma jeden typ unsigned (16 bitów): https://ideone.com/3mBSZv Poza tym od Java 8 rozszerzono API klasy Integer o obsługę unsigned.

ŁF

@vpiotr: tu masz php, a java tylko w słowie javascript.

vpiotr

@ŁF: nie wiem o co Ci chodzi. Przeczytaj to co napisał msm 2017-05-16 17:41

spartanPAGE

@vpiotr możesz kliknąć na datę, by uzyskać odnośnik do komentarza: Mieliśmy ostatnio w pracy in... (niestety nie działa jakoś super świetnie jeśli już znajdujesz się w sekcji komentarzy)

Patryk27

@Azarien: ponieważ wtedy można tę aplikację bez problemu odpalić nawet i na tablecie z podpiętym czytnikiem, bez zabawy w "ooo, widzę kolega ma Maczka - cóż, nie przydasz nam się". Poza tym jestem web developerem, nie pamiętam już czasów, gdy tykałem aplikację okienkową, a w robocie jestem jednym programistą :-P

Azarien

to ludzie używali prywatnych urządzeń do pracy?

Patryk27
2017-04-13 16:24

Patrzcie, co odnalazłem na starej karcie pamięci ;-)
Wykonane ‎28 ‎czerwca ‎2013.

#coyote #wspomnienia #łezkawoku

furious programming

Heh, pamiętam ten interfejs :]

Ale poprzedniego (względem tego ze zrzutu) nie pamiętam. Pierwszy raz trafiłem tutaj w roku 2007 (może nawet nieco wcześniej) i nie kojarzę czy wtedy obowiązywał ten z obrazka czy był jakiś inny. Ciekawe czy @Adam Boduch ma zrzuty ze wszystkich wersji interfejsu - z chęcią bym obejrzał.

grzesiek51114

Przynajmniej nikt nie trolował o R bez przerwy. ;)

furious programming

@grzesiek51114: ale był troll z Play i mnóstwo innych atrakcji :]

msm

Pamiętamy [']. Ach to coyote z 2008 roku ;]. Swoją drogą, archive.org zarchiwizowało bana na IP w dziale C#: https://web.archive.org/web/2[...]rogrammers.net/forum.php?f=24

hauleth

@datdata: jeszcze bez złowieszczych odwróconych jedynek

Azarien

Kiedyś 4p było ładniejsze.

Patryk27
2017-03-25 21:34

Steam, proszę państwa :-D

furious programming

no to jest im przykro podwójnie :]

czysteskarpety

przynajmniej na powietrze wyjdzie, a nie przy tym kąputerze oki niszczy :)

grzesiek51114

@Patryk27: nie ma grania w CS'a! Na dwór byś chociaż wyszedł, a nie...

Patryk27
2017-02-23 19:28

Ośmiobitowy Starman od Bowiego, cudo.

https://www.youtube.com/watch?v=r-3kbvMSeLw

Azarien

grammar nazi: nie wystarczyłoby po prostu „Bowiego”, musi być to marketoidowe „od”? :-)

Patryk27

Ano wystarczyłoby :)

czysteskarpety

smakosze dobrej muzyki nie zwracają uwagi na takie szczególiki :)

Patryk27
2017-01-15 02:56

Byłem w kinie na Pasażerach i wpadło mi coś takiego na myśl:
https://soundcloud.com/patryk-wychowaniec-pl/no-one

#muzyka #muza #nieprogramowanie #soundcloud

szweszwe

Świetne, jak nagrywasz?

Patryk27

@szweszwe: FL Studio + Guitar Rig 5 + EWQL Symphonic Orchestra :-)

maxus_pl

Patryk, też siedzę w muzie komputerowej od dawna, nie masz jakiś materiałów jak pisać muzykę z pomocą c++? bo wiem że taka możliwość istnieje.

Patryk27

@maxus_pl: zależy co chcesz konkretnie wykonać. Syntezatory to ogrom pracy, lecz do zwyczajnego beepowania wystarczy wiedza o tym, czym jest system równomiernie temperowany.

maxus_pl

Nie chodzi mi o pisanie syntezatorów itp. w swoim czasie bawiłem się w buzzie w coś podobnego, teraz siedzę w Renosie. Chodzi mi o jakieś biblioteki, żebym mógł dostać się do wtyczek VST, DSP i korzystać w nich w c++.

Patryk27

No to już niestety nie mam wiedzy w tym zakresie :-<

lubububu

"dostać się do wtyczek VST, DSP i korzystać w nich w c++" nie bardzo rozumiem po co? Od tego jest MIDI i automatyka w DAW.

maxus_pl

lubububu bo mnie już po prostu zwykła automatyka znudziła, nie da się też na niej robić bardziej skomplikowanych i złożonych rzeczy, programując można zrobić to precyzyjniej i szybciej. No ale tak pytam przy okazji, pomyślałem, że jeżeli Patryk siedzi w c++ i pasjonuje się muzą to może łączy te dwie rzeczy :)

lubububu

Rozumiem, że chciałbyś wyzwalać syntezatory z poziomu C++? :D Rzuć okiem na ten kanał https://www.youtube.com/channel/UCaF6fKdDrSmPDmiZcl9KLnQ

maxus_pl

Znalazłem do Renosia nazywa się Lua Scripting, ale bardzo ciekawie zapowiada się też SuperCollider z Pythonem -> https://www.youtube.com/watch?v=RnZ01GqR-ec
Tego właśnie szukałem :)

lubububu

Wygląda ciekawie :D Dla mnie muzyka kojarzy się jednak bardziej z graniem niż z sequencerem (gram na fortepianie)...