Kim jesteśmy

Jesteśmy społecznością dążącą do dawania jak najrzetelniejszych informacji ze świata programowania.

Serwis składa się z kompendium wiedzy (artykuły i porady dotyczące programowania) oraz forum dyskusyjnego. Odpowiadamy na pytania innych, lecz również je zadajemy. Jeżeli czegoś nie wiesz, a nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie w Internecie, 4programmers jest dla Ciebie odpowiednim miejscem. Odpowiednio sformułuj pytanie, a my odpowiemy. Na 4programmers.net możesz także sporo poczytać o różnych językach programowania (m.in. całe kompendium wiedzy o Delphi, napisane przez Adama Boducha), a jeżeli sądzisz, że wiesz już wszystko, to zacznij pisać artykuły, niech baza artykułów powiększa się o całe tony wiedzy, które przyszłe pokolenia będą mogły czytać i uczyć się!

Trochę informacji

Serwis 4programmers.net poświęcony jest programowaniu. Został założony w 2000 roku (Za dokładną datę uruchomienia serwisu, przyjmuje się datę 4 czerwca 2000 roku) przez Adama Boducha. W chwili obecnej serwis zrzesza setki użytkowników zainteresowanych programowaniem, tworzeniem stron WWW, którzy pomagają rozbudowywać bazę materiałów, tak, aby strona była jak najbardziej rzetelna i ciekawa. Ty także możesz pomóc - przeczytaj: Jak zacząć

W chwili obecnej serwis umożliwia edycję tekstów przez każdego zarejestrowanego użytkownika, tak więc łatwo możesz poprawiać artykuły, czy dodawać nowe materiały. Więcej informacji znajdziesz na stronach pomocy.

Rejestracja nie jest wymagana, aby korzystać z serwisu oraz pisać na forum dyskusyjnym.

Misja

Dostarczanie rzetelnych informacji i materiałów przydatnych początkującym oraz zaawansowanym programistom.

Historia

Serwis 4programmers.net, początkowo był hostowany na darmowym serwerze, działał pod domeną programowanie.of.pl. Był to amatorski serwis prowadzony przez jedną osobę. Strona była prosta, statyczna, zapisana w języku HTML oraz XHTML. Z czasem autor rozbudowywał ją dodając do serwisu nowe artykuły, wskazówki oraz przykładowe kody źródłowe. W pierwszym miesiącu funkcjonowania stronę odwiedziło 680 osób. Liczba odwiedzających z czasem wzrastała, aby w grudniu 2000 roku osiągnąć liczbę 2764.

W sierpniu 2001 roku zarejestrowana została domena 4programmers.net; od tego czasu serwis był dostępny zarówno pod adresem programowanie.of.pl jak i 4programmers.net.

Przełomowym momentem był rok 2002 gdy uruchomiono forum dyskusyjne. Początkowo, forum napisane było w języku Perl i było niezwykle proste. Szybko okazało się że był to pomysł trafiony, gdyż z dnia dzień, liczba tematów na forum zwiększała się. W pierwszym miesiącu funkcjonowania napisano 245 postów, lecz już w grudniu 2002 roku napisano 4972 postów. Wtedy też kod forum został przepisany na język PHP. W listopadzie 2002 roku cały serwis działał już pod kontrolą języka PHP oraz bazy danych MySQL. Wówczas system umożliwiał rejestrację użytkowników oraz dodawanie artykułów, plików oraz wskazówek.

W lutym 2003 roku kod serwisu postanowiono udostępnić na zasadch Open Source i tak narodził się projekt Coyote który do dziś obsługuje serwis 4programmers.net. W rozwoju projektu brało udział wielu ludzi, którzy dodawali nowe opcje, poprawiali błędy, ale przede wszystkim rozwijali serwis umieszczając nowe artykuły oraz pliki. Pod koniec roku 2003 serwis notował ponad 50 tyś. odwiedzin miesięcznie.

W roku 2004 ilość użytkowników rosła, rekordowym miesiącem okazał się grudzień, gdy odnotowano ponad 100 tyś. wizyt (w całym roku 2004 odnotowano ponad 1 mln. wizyt). W roku 2005 zanotowaliśmy 2 mln. wizyt.

W listopadzie 2010 serwis 4programmers.net posiadał ponad 37 tys. zarejestrowanych użytkowników.

0 komentarzy