PHP

PEAR

majes

1 Czym jest PEAR?
2 Instalacja paczek

Zaczynając pisać w PHP wielokrotnie natrafiałem na problemy, które rozwiązywałem poprzez tworzenie własnych funkcji. Z czasem jednak dana funkcja w zależności od potrzeb ulegała modyfikacji co trochę komplikowało sprawę. Potrzebowałem jakiegoś ujednolicenia sposobu projektowania, czegoś co pomogło by mi np. szybko stworzyć formularz, albo wygenerować dokument PDF - z pomocą przyszedł PEAR.

Czym jest PEAR?

PEAR (PHP Extension and Application Repository, wym. Per) jest to zbiór paczek/klas bardzo ułatwiających tworzenie aplikacji w PHP. Każda paczka jest napisana w sposób określony standardami, każda jest również bardzo dobrze opisana i udokumentowana, zastosowań PEARa jest wiele. Lista wszystkich dostępnych paczek jest dostępna pod adresem http://pear.php.net/packages.php (oficjalne repozytorium).

Instalacja paczek

Jeśli na serwerze, na którym pracujemy, PHP jest w wersji co najmniej 4.3.0 to prawdopodobnie podstawowa instalacja PEARa jest już dla nas dostępna. (chyba, że PHP było kompilowane z ./configure flag --without-pear). Potrzebne nam informacje dostępne są w phpinfo(). Jeśli w części PHP Core znajduje się wpis:

include_path '/usr/share/pear'

... to znaczy, że możemy zacząć zabawę.

W przeciwnym wypadku (nie mamy PEAR) będziemy musieli zainstalować wszystko ręcznie. Z poziomu SSH idealnym narzędziem do tego jest apt dostępne w systemach Linuxowych, które wykonuje za nas całą instalacje. Użycie go wygląda następująco
$ apt-get install php-pear
Instaluje się wtedy narzędzie do automatycznego pobierania paczek. Lista paczek zainstalowanych w systemie wyświetlana jest poprzez polecenie:
$ pear list
Aby wyszukać jakąś paczkę wykonujemy komendę:
$ pear search nazwa_paczki
Żeby zainstalować ją:
$ pear install nazwa_paczki
Innym sposobem jest ściągnięcie paczek bezpośrednio ze strony PEARa, umieszczenie ich w jednym katalogu (np. /usr/pear/lib) i dodanie do skryptu PHP linijki:

set_include_path('/usr/pear/lib/');

Cały proces instalacjii szerzej opisany jest na stronach PEARa pod adresem http://pear.php.net/manual/pl/installation.php.

PHP

HTML Template IT

  • 2006-04-22 16:58
  • 0 komentarzy
  • 1510 odsłon

5 komentarzy

fajny art, co to jest PEAR się dowiedziałem - a tyle chciałem

Spoko, to tylko taka moja uwaga na przyszłość ;)

To mój pierwszy artykuł jest. Jeszcze nie zapoznałem sie do końca z systemem dodawania i edycji artykułów.

hmm po co dawac link do arta w tekście dt. tej kategorii, skoro automatycznie są dodawane w "Artykuły w kategorii: PEAR"?

Ogólnie zaleca się, aby linkowanie jakiś wyrazów [tu: PEAR] było jednorazowe a nie za każdym wystąpieniem danego wyrazu.