furious programming
2018-11-20 18:06

Smutna wiadomość dla użytkowników starszych systemów Windows:

Ważne - Firefox kończy wsparcie dla Windows XP i Visty

Firefox w wersji 52.9.0esr był ostatnią aktualizacją wydaną na systemy Windows XP i Windows Vista. Na te systemy nie będą dostępne żadne kolejne aktualizacje zabezpieczeń.

No to… kicha.

#windows #firefox

furious programming

Ale wiesz, że emotka „ :P ” nieco umniejsza powagę mojego komentarza?

cerrato

nie no.. emotka z jęzorem oznacza "a nie mówiłem" tudzież "i co ty na to cwaniaku". Przymróżenie oka, sugerujące że wypowiedź nie jest do końca serio to ;)

Visual Code
2018-07-03 13:38

Potrzebowałem punktu dostępu WiFi do prezentacji projektu, więc skorzystałem z możliwości stoworzenia access pointa na laptopie z windows. W win10 można włączyć mobile hotspot, ale o działa tylko gdy jesteśmy podpięci do internetu i lubi się rozłączać. Podam teraz parę komend, gdyby ktoś chciał taki zrobić.
Może się zdażyć tak, że wifi będzie na 5Ghz, jeśli potrzebujecie tyko 2.4Ghz przełączcie sobie to w ustawiniach karty sieciowej.

netsh wlan show drivers

802.11w Management Frame Protection supported : Yes ?

NETSH WLAN set hostednetwork mode=allow ssid=nazwaWiFI key=haslo

gdy chcesz uruchomić wpisujesz

NETSH WLAN start hostednetwork

tutaj możecie odnaleźć odres ip

arp -a -v

#wifi #windows

furious programming
2016-06-24 17:23

Kolejny ficzer systemu Windows poznany - znów przez przypadek :)

Sprawdźcie co się stanie, jeżeli zamiast kombinacji Alt+Tab wciśnie się Win+Tab; Dodam tylko, że klawiszem Enter akceptuje się wybór (Space nie jest obsługiwany).

#windows

furious programming

@TomRiddle: a no można - tym fajniejszy bajer.

krzysiek050
2015-12-15 21:13

Jestem windowsiarzem. Używam tego sytemu od samego początku przygody z PC. Miałem epizody z linuksem, ale jestem jednak graczem, a tam nie wszystko chodziło. Teraz jest lepiej, ale doszedłem do wniosku że system jest od używania, a nie konfiguracji.
W każdym razie jak dla mnie windows nie miał specjalnych wad w porównaniu do linuksa. Ale od przejścia na 10 mam pewien problem. Właściwie to na 8 też go miałem, ale tego używałem tylko miesiąc. Mianowicie, kiedy odpalam jakieś stare gry, czy nawet nowe pełnoekranowe i one w pewnym momencie postanawiają przestać współpracować, to zwykle odpalałem menadżer zadań i ubijałem niesforny proces. W 8 i 10 już nie jest tak kolorowo. W wielu sytuacjach gdy go uruchamiam, to pojawia się on z tyłu ekranu, który jest generowany przez grę i nie mam możliwości w jakikolwiek sposób na nim oddziaływania. Czasem się pojawia, ale i tak nie mogę na nim nic zrobić. Rezultat jest taki, że mimo że system działa, a tylko 1 program wisi, muszę zresetować komputer. Tym samym wróciliśmy do epoki Win9x, gdzie program był ważniejszy niż system.
I tak teraz brakuje mi linuksowej możliwości przełączenia twardo na terminal tekstowy gdzie nic graficznego nie ma mocy działania i nic nie może mi zasłonić. Tam mógłbym ubić proces i powrócić do normalnej pracy.
Oczywiście można o tym pomarzyć. Windows próbował już pozbyć się "hakiersjkiej" konsoli w Windows Me żeby nie straszyć użytkowników. Sam problem był w systemie sprzed kilku lat, więc poprawy działania też nie przewiduję.
#windows #linux #system

dzek69

@krzysiek050: Tyle komentarzy i serio nikt nie zna działającego w 99% przypadków rozwiązania?

Uśpij komputer. Potem wznów. Logowanie będzie na wierzchu, po zalogowaniu zazwyczaj w niskiej rozdzielczości (w końcu stare gry) widać pasek zadań i czarne pole, w które jak klikniesz to zazwyczaj gra przywróci się na front. Menedżer zadań odpalisz z poziomu PPM na pasku i zazwyczaj wtedy rysuje się on na wierzchu tego czarnego (uwaga, czasem trzeba go obsługiwać z klawiatury, bo klikanie po nim może przywrócić grę).

Bezpieczniejsza jeszcze opcja to założyć sobie w systemie drugiego usera. Logowanie masz zawsze na wierzchu, więc spokojnie logujesz na drugiego usera i z niego ubijasz proces gry dla pierwszego usera ;)

krzysiek050

@dzek69: Tylko jak uspić komputer? Klawiatura i muszka odpada. Mam stacjonarny, więc jeden przycisk wyłącza, a drugi resetuje :(.

n0name_l
2015-07-30 20:46

20 minutowe starcie z Windowsem 10, obserwacje.
Plusy:

  • Narzędzie do upgrade'owania nawet działa (nie do końca bo nie chciało mi aplikacji przenieść ze względu na nie zgadzającą się wersje językową, testowałem pl, en i en-gb i nic.)
  • Można sobie wrócić paroma kliknięciami do poprzedniej wersji.
  • Menu (w porównaniu do standardowego z Windows 8.1)

Minusy:

  • Generalnie wszystko co użytkownik widzi i czego dotyka poza menu start.

Także nie polecam.
#Windows, #Windows10, #żarty_microsoftu.

n0name_l

@Shalom: Ja na razie się wstrzymam do czasu aż chociaż będzie można zmniejszyć wszystkie elementy okna i zmienić ich kolor (wszędzie biały po prostu drażni). @hipekk problem jest taki, że tam jest wszystko inne niż w poprzednich wersjach. Wszystkie ustawienia już inaczej wyglądają (jak ktoś się martwił, że win8 nie przypomina windowsa, to z 10 jest o wiele gorzej), no i nie można zmienić pewnych elementów wizualnych (wykastrowali opcję edytowania kompozycji chociażby)...

hipekk

Dziś przeżyłem szok (w weekend zainstalowałem 10): standardowo klikam start, wpisuje calc... i nie ma kalkulatora! Nawet kalkulatory "przybajerzyli" :D

lukasz1235
2015-07-01 09:29

Windows z reguły nie zwraca uwagi na to czy w ścieżce jest użyty backslash \ czy slash /. Jednak nie można na tym polegać, bo są miejsca gdzie slashy nie toleruje, np. niektóre wpisy w rejestrze i można się nieźle zdziwić, że ścieżka użyta w jednym miejscu jest poprawna, a w drugim już nie ;)

Bo najważniejsza jest konsekwencja!

#ciekawostka #microsoft #windows

furious programming

@lukasz1235: Używanie slashy pod Windows to niekonsekwencja; A to, że czasem przechodzą to już raczej ficzer.

n0name_l
2015-06-28 11:28

Jeśli ktoś pisze w Pythonie na Windowsie (i używa VS w codziennych rzeczach) to polecam dodatek:
http://pytools.codeplex.com/

Video opisujące: https://www.youtube.com/watch?v=JNNAOypc6Ek

Radzi sobie nieźle z różnymi implementacjami Pythona, z virtualenvem. Działa IntelliSense i pisanie jest dość przyjemne. ;-)

#python #vs #windows

Westen

@n0name_l: Potwierdzam. Dodatek daje rade.

AlfaLeporis
2015-01-21 21:55
babubabu

@AlfaLeporis: No to samo w necie wyczytałem. Nie mogłem znaleźć nic więcej na ten temat to zapytałem. Dzięki :)

Azarien

Ja nie jestem jeszcze przekonany czy będę chciał upgrade'wać 7.
A te kompy które mam z XP i tak już pozostaną z XP, bo są za słabe na cokolwiek nowszego.

Marooned
2014-09-30 22:48
Azarien

@Marooned: Zainstalowałem to "Windows Technical Preview" na wirtualce.

Masakra. To jest wczesna Alpha. czegoś takiego nie wypuszcza się na świat.

Są zmiany na plus, są zmiany na minus, są rzeczy ewidentnie zepsute (np. autoukrywanie paska zadań, albo snap okien do krawędzi ekranu).

Po pierwszym uruchomieniu pasek zadań zaliczył zwis, po drugim wysypał się explorer.exe, tak samo przy zamknięciu systemu...
Obecny build nie nadaje się do użytku - co najwyżej do poklikania jako ciekawostka.

Marooned

Ja tam na najbliższe 5..10 lat mam spokój. Na lapku XP, na większym 7. Zmian nie planuję ;)