Patryk27
2017-05-15 20:02

Mieliśmy ostatnio w pracy inwentaryzację przy wykorzystaniu aplikacji, którą napisałem.

W pewnym momencie u jednej z ekip (sklep ma trochę metrów, zatem byliśmy podzieleni na cztery ekipy) zaczęły pojawiać się podejrzane stany produktów. Takie w rodzaju minus pięć miliardów sztuk :) Była to jedyna drużyna, u której ten błąd występował, a ponadto znajdował się w niej szef, zatem przewinąłem moją flanelową koszulę +64 do programowania na drugą stronę i, zakasawszy rękawy, odpaliłem PhpStorma.

Aplikacja jest stroną internetową i wykorzystuje do komunikacji oraz zapisywania danych do localStorage json (zaskoczenie), zatem moje pierwsze podejrzenie opierało się o istnienie jakiegoś bugu na linii serializacja danych - przetwarzanie.

chrome json int bug w Google (:D) nic ciekawego nie zwróciło, zatem stwierdziłem, że nie będę tak na sucho szukał sam nie wiedząc tak właściwie czego i usiadłem obok tej ekipy, przyglądając się temu, co oni takiego podejrzanego robią, że wywołują błąd.

Hehe, nikt nie zgadnie.

Raz na jakiś czas przypadkowo skanowali kod kreskowy w pole Liczba sztuk produktu :--DD

(jeden był przy komputerze, drugi latał po sklepie ze skanerem, dlatego ten ze skanerem nie widział, co się dzieje na monitorze)

A że taki kod kreskowy przeważnie jest całkiem długi (z rodzaju 314159265359), to i biedny 32-bitowy int się overflował, co przełożyło się na nieprawidłowe działanie aplikacji.

Dodałem odpowiednie zabezpieczenie i magicznie więcej błędów nie było.
Jak to szło: przychodzi tester do baru...

#programowanie #tester #testowanie #php #achciużytkownicy

Patryk27

@Azarien: ponieważ wtedy można tę aplikację bez problemu odpalić nawet i na tablecie z podpiętym czytnikiem, bez zabawy w "ooo, widzę kolega ma Maczka - cóż, nie przydasz nam się". Poza tym jestem web developerem, nie pamiętam już czasów, gdy tykałem aplikację okienkową, a w robocie jestem jednym programistą :-P

Azarien

to ludzie używali prywatnych urządzeń do pracy?

Artur Protasewicz
2015-09-27 18:42

#tester #artykuł #praca

Dzisiaj udało mi się napisać 2 programy, które posłużą do napisania kolejnego po długim czasie artykułu dla 4p. Wiadomo - weekend: okres twórczy i produktywny. Odnotowuję to na mikroblogu jako wielki sukces.

Kiedy już się mogłem zrelaksować naszła mnie refleksja. Po co są testerzy? Nie wiem, przypomina mi to film "Zezowate szczęście" i Obywatela Piszczyka, który rozwijał w nieskończoność Dział Sprawozdawczości. Czy nie lepiej zamiast stu testerów użyć jednego starego komputera, który w dodatku się ciągle psuje i zawiesza i sprawdzić jak na nim działa program? Ot i refleksja i wspomnienie dobrych czasów. Też chyba ważna.

Dobrze się zapowiada kolejny tydzień - lubię pisać artykuły dla 4p. Szkoda, że ten dział trochę zapomniany.

spartanPAGE

@MSM Była akcja z wartościowymi odpowiedziami, może czas na jakieś rozruch kompedium? :)

msm

@spartanPAGE: Ja lubie artykuły, i pisac i czytac, ale komendium jest troche martwe w obecnej formie. Myślisz że nie próbowałem? Patrz: Propozycja promowania artykułów :P